Socialdemokraterna

Socialdemokraternas logotyp
  • socialdemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]socialdemokraterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Fungerande skola för barn med neuropsykiatriska funktionshinder

Interpellation 2017/18:520 av Åsa Westlund (S)

Interpellation 2017/18:520 Fungerande skola för barn med neuropsykiatriska funktionshinder av Åsa Westlund S till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Kunskapen om hur skolgången fungerar för barn med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar NPF är låg. Den information som trots allt finns tyder på att skolan för dessa

Inlämnad: 2018-04-27 Svarsdatum: 2018-05-21 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2017/18:520 av Åsa Westlund (S) (pdf, 90 kB)

Mora-Siljan flygplats

Interpellation 2017/18:367 av Marie Olsson (S)

Interpellation 2017/18:367 Mora-Siljan flygplats av Marie Olsson S till Statsrådet Tomas Eneroth S Vi har äntligen en regering som på allvar vill att hela Sverige ska leva en regering som genomför reformer för både stad och land. Satsningar på infrastruktur och omlokaliseringar för statliga verksamheter ger nya möjligheter.

Inlämnad: 2018-02-07 Svarsdatum: 2018-03-06 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:367 av Marie Olsson (S) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Mora-Siljan flygplats

Förtroendeuppdrag i Norden

Interpellation 2017/18:36 av Rikard Larsson (S)

Interpellation 2017/18:36 Förtroendeuppdrag i Norden av Rikard Larsson (S) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) I Norden har vi rätt att vara tjänstlediga för politiska uppdrag. Det är en viktig del av vår demokrati. Det innebär att alla har möjlighet att engagera sig politiskt och att man

Inlämnad: 2017-10-17 Svarsdatum: 2017-10-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:36 av Rikard Larsson (S) (pdf, 67 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förtroendeuppdrag i Norden

Socialdemokraternas ledamöter

Socialdemokraternas ledamöter och ersättare i kammaren.