Socialdemokraterna

Socialdemokraternas logotyp
  • socialdemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]socialdemokraterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Införande av lex Knuters

Skriftlig fråga 2018/19:271 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:271 Införande av lex Knuters av Anders Österberg S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Nyligen läste jag ett reportage i tidningen Elektrikern. Det handlade om den bortgångne medlemmen Karl Knuters. Man kan lätt tro att den här skriftliga frågan handlar om en arbetsrelaterad olycka elektriker har som bekant

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:271 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Lagstadgad ursprungsmärkning av kött på restauranger

Skriftlig fråga 2018/19:262 av Johan Löfstrand (S)

Fråga 2018/19:262 Lagstadgad ursprungsmärkning av kött på restauranger av Johan Löfstrand S till Statsrådet Jennie Nilsson S I Finland ska restauranger från maj i år tydligt ange vilket land det kött som serveras kommer ifrån. Många konsumenter är i dag intresserade av varifrån det kött man äter kommer ifrån. Som konsument

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:262 av Johan Löfstrand (S) (pdf, 86 kB)

Antalet tillgängliga personnummer

Skriftlig fråga 2018/19:260 av ClasGöran Carlsson (S)

Fråga 2018/19:260 Antalet tillgängliga personnummer av ClasGöran Carlsson S till Finansminister Magdalena Andersson S Via medier och personliga kontakter med drabbade har jag blivit uppmärksammad på det dilemma som uppstår när Skatteverket har slut på unika personnummer. Personnumren började ta slut för vissa datum omkring

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:260 av ClasGöran Carlsson (S) (pdf, 76 kB)

Socialdemokraternas ledamöter

Socialdemokraternas ledamöter och ersättare i kammaren.