Socialdemokraterna

Socialdemokraternas logotyp
  • socialdemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]socialdemokraterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Barnmorskor och läkare på ungdomsmottagningar

Skriftlig fråga 2018/19:558 av Dag Larsson (S)

Fråga 2018/19:558 Barnmorskor och läkare på ungdomsmottagningar av Dag Larsson S till Socialminister Lena Hallengren S Sedan som längst 50 år tillbaka har många ungdomsmottagningar drivits i kommunal regi i Stockholms län. De anställda har både medicinsk och psykosocial kompetens samt kompetens inom sex och reproduktiv

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:558 av Dag Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Tillgång till gynekologisk vård

Skriftlig fråga 2018/19:550 av Anna Vikström (S)

Fråga 2018/19:550 Tillgång till gynekologisk vård av Anna Vikström S till Socialminister Lena Hallengren S Ojämlik tillgång till vård i hela landet är en aktuell fråga. Men även ojämlik tillgång till vård inom en region kan vara ett problem. Inom Region Stockholm ser vi exempel på ojämlik tillgång till vård med användande

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:550 av Anna Vikström (S) (pdf, 89 kB)

Lokal banknärvaro

Skriftlig fråga 2018/19:546 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:546 Lokal banknärvaro av Lars Mejern Larsson S till Näringsminister Ibrahim Baylan S Sedan bank- och finanskrisen i början av 1990-talet klingat av och banksektorn strukturerats om har vi fått fyra starka storbanker, flera nischbanker och några mindre affärsbanker samt lokala sparbanker. Det som är mest

Inlämnad: 2019-04-15 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:546 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Socialdemokraternas ledamöter

Socialdemokraternas ledamöter och ersättare i kammaren.