Socialdemokraterna

Socialdemokraternas logotyp
  • socialdemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]socialdemokraterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bevarande av minnet av varvsindustrin

Skriftlig fråga 2015/16:1563 av Niklas Karlsson (S)

Fråga 2015/16:1563 Bevarande av minnet av varvsindustrin av Niklas Karlsson (S) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) Under 1970-talet drabbades den svenska varvsindustrin av en internationell nedgång i oljekrisens spår. Den minskade efterfrågan på oljetankrar innebar slutet för de svenska varven,

Inlämnad: 2016-09-02 Svarsdatum: 2016-09-14 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1563 av Niklas Karlsson (S) (pdf, 80 kB)

Social housing i Sverige

Skriftlig fråga 2015/16:1562 av Niklas Karlsson (S)

Fråga 2015/16:1562 Social housing i Sverige av Niklas Karlsson (S) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) Det finns olika modeller för välfärdsstaten. I Sverige och Norden har vi valt en generell och skattefinansierad välfärdsmodell. Andra välfärdsstatsmodeller bygger helt på försäkringslösningar eller direkta avgifter.

Inlämnad: 2016-09-01 Svarsdatum: 2016-09-16 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1562 av Niklas Karlsson (S) (pdf, 89 kB)

Validering för tandläkare

Skriftlig fråga 2015/16:1556 av Kalle Olsson (S)

Fråga 2015/16:1556 Validering för tandläkare av Kalle Olsson (S) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) För att öka tempot i valideringsprocessen för personer med utländsk utbildning inom hälso- och sjukvården har regeringen tillskjutit 65 miljoner för innevarande år och 42 miljoner för 2017. Det är väl investerade

Inlämnad: 2016-08-31 Svarsdatum: 2016-09-15 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1556 av Kalle Olsson (S) (pdf, 79 kB)

Socialdemokraternas ledamöter

Socialdemokraternas ledamöter och ersättare i kammaren.