Sverigedemokraterna

Sverigedemokraternas logotyp

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Hanteringen av asylärenden från Finland

Skriftlig fråga 2016/17:1909 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2016/17:1909 Hanteringen av asylärenden från Finland av Markus Wiechel (SD) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Olika uppgifter har gjort gällande att irakiska migranter som fått avslag på sin asylansökan i Finland har släppts in i Sverige, helt utan gränskontroll. Vidare lär de nyanlända asylsökarna ha

Inlämnad: 2017-09-07 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1909 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 78 kB)

Fortsatta gränskontroller

Skriftlig fråga 2016/17:1901 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2016/17:1901 Fortsatta gränskontroller av Markus Wiechel (SD) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Enligt Nyhetsbyrån Direkt sa EU:s migrationskommissionär Dimitris Avramopoulos vid en presskonferens att EU-kommissionen inte kommer att acceptera en förlängning av Sveriges gränskontroller.

Inlämnad: 2017-09-07 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1901 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 75 kB)

Avlidna terroristers identitet

Skriftlig fråga 2016/17:1889 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2016/17:1889 Avlidna terroristers identitet av Markus Wiechel (SD) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Enligt Säkerhetspolisen har över 300 svenska medborgare de senaste åren rest för att ansluta sig till terrororganisationer såsom Islamiska staten. Ett antal av dessa har sedan återvänt,

Inlämnad: 2017-09-05 Svarsdatum: 2017-09-13 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1889 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 75 kB)

Sverigedemokraternas ledamöter

Sverigedemokraternas ledamöter och ersättare i kammaren.