Vänsterpartiet

Vänsterpartiets logotyp
  • vansterpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]vansterpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Migrationsverkets bedömning av konvertiters skyddsskäl

Skriftlig fråga 2018/19:17 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:17 Migrationsverkets bedömning av konvertiters skyddsskäl av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den senaste tiden har Migrationsverkets bedömningar av konvertiters skyddsskäl debatterats. Detta är delvis en följd av att ett konvertitstest som myndigheten påståtts

Inlämnad: 2019-01-23 Svarsdatum: 2019-01-30 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:17 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 90 kB)

Hungerstrejk för mänskliga rättigheter i Turkiet

Skriftlig fråga 2018/19:13 av Amineh Kakabaveh (V)

Fråga 2018/19:13 Hungerstrejk för mänskliga rättigheter i Turkiet av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S Leyla Güven HDPparlamentsledamot och ordförande i Demokratiska Samhällskongressen, inledde en obegränsad hungerstrejk i turkiskt fängelse den 7 november 2018. Leyla Güven har förklarat att hennes

Inlämnad: 2019-01-23 Svarsdatum: 2019-01-30 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:13 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 91 kB)

Situationen för fängslade politiker i Turkiet

Skriftlig fråga 2018/19:7 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:7 Situationen för fängslade politiker i Turkiet av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Leyla Güven, parlamentsledamot för vänsterpartiet HDP, greps den 31 januari 2018 efter att hon kritiserat den turkiska arméns invasion av Afrin i norra Syrien och riktat andra kritiska uttalanden

Inlämnad: 2019-01-23 Svarsdatum: 2019-01-30 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:7 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 89 kB)