Vänsterpartiet

Vänsterpartiets logotyp
  • vansterpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]vansterpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Mottagandet av barn som befinner sig i läger i Syrien

Skriftlig fråga 2018/19:563 av Maj Karlsson (V)

Fråga 2018/19:563 Mottagandet av barn som befinner sig i läger i Syrien av Maj Karlsson V till Socialminister Lena Hallengren S Under tre månader har vi kunnat följa rapporteringen från de läger dit personer som ingått i IS terrorsekt förts. Antalet barn från Sverige i lägren är enligt DN:s rapportering ca 60. Dessa barn

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:563 av Maj Karlsson (V) (pdf, 89 kB)

Leyla Güvens hungerstrejk

Skriftlig fråga 2018/19:553 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:553 Leyla Güvens hungerstrejk av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Den 23 januari i år frågade jag utrikesministern om situationen för Leyla Güven, som hungerstrejkar sedan den 7 november 2018. Jag tackar för svaret och frågar på nytt eftersom hungerstrejken fortfarande pågår. Güven,

Inlämnad: 2019-04-16 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:553 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 90 kB)

Svenska barn som far illa i norra Syrien

Skriftlig fråga 2018/19:547 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:547 Svenska barn som far illa i norra Syrien av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Debatten om de svenska barn som far illa i norra Syrien har pågått under en lång tid. Det handlar om barn till föräldrar som misstänks vara IS-terrorister eller associerade till IS. I vissa fall är

Inlämnad: 2019-04-15 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:547 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 88 kB)