Vänsterpartiet

Vänsterpartiets logotyp
  • vansterpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]vansterpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Flygets utsläpp av växthusgaser

Skriftlig fråga 2018/19:233 av Jens Holm (V)

Fråga 2018/19:233 Flygets utsläpp av växthusgaser av Jens Holm V till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP På det senaste sammanträdet med riksdagens EU-nämnd delgav finansministern en skrivelse från den nederländska regeringen. Nederländerna lyfte de snabbt växande utsläppen från flygsektorn och att denna utsläppsökning

Inlämnad: 2019-02-14 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:233 av Jens Holm (V) (pdf, 87 kB)

Hot mot journalister

Skriftlig fråga 2018/19:228 av Jessica Wetterling (V)

Fråga 2018/19:228 Hot mot journalister av Jessica Wetterling V till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Enligt rapporten Journalisternas trygghetsundersökning Journalisters utsatthet under 2016 från Göteborgs universitet hade 26 procent av journalisterna under 2016 utsatts för våld, hot eller trakasserier.

Inlämnad: 2019-02-14 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:228 av Jessica Wetterling (V) (pdf, 103 kB)

Rättegångar mot katalanska självständighetsförespråkare

Skriftlig fråga 2018/19:220 av Yasmine Posio (V)

Fråga 2018/19:220 Rättegångar mot katalanska självständighetsförespråkare av Yasmine Posio V till Utrikesminister Margot Wallström S Den 12 februari 2019 påbörjades rättegångarna mot tolv katalanska politiker som greps efter folkomröstningen den 1 oktober 2017. Vänsterpartiet fördömer den spanska högerregeringens brutala

Inlämnad: 2019-02-13 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:220 av Yasmine Posio (V) (pdf, 93 kB)