Vänsterpartiet

Vänsterpartiets logotyp
  • vansterpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]vansterpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Turkiets kränkningar av irakiska Kurdistan

Interpellation 2018/19:87 av Amineh Kakabaveh (V)

Interpellation 2018/19:87 Turkiets kränkningar av irakiska Kurdistan av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S Turkisk militär har sedan 1992 regelbundet gått över gränsen till irakiska Kurdistan med trupper och till och med flygbombat irakiskt territorium. Turkiet har kränkt irakiskt territorium och

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-03-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:87 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 93 kB)

Sverige och den internationella feministiska kampen

Interpellation 2018/19:85 av Amineh Kakabaveh (V)

Interpellation 2018/19:85 Sverige och den internationella feministiska kampen av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S I sin regeringsförklaring sa statsministern att hederskulturen inte har tryckts tillbaka utan alltjämt hotar människors frihet och säkerhet. Att insatserna har varit otillräckliga

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-03-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:85 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 116 kB)

Ombildning av allmännyttiga hyresrätter

Skriftlig fråga 2018/19:252 av Momodou Malcolm Jallow (V)

Fråga 2018/19:252 Ombildning av allmännyttiga hyresrätter av Momodou Malcolm Jallow V till Statsrådet Per Bolund MP Det råder bostadsbrist i en majoritet av landets kommuner, i synnerhet i storstadsregionerna. Störst är bristen på hyresrätter med rimliga hyror. Trots det väljer den blågröna majoriteten i Stockholm att

Inlämnad: 2019-02-15 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:252 av Momodou Malcolm Jallow (V) (pdf, 89 kB)