Vänsterpartiet

Vänsterpartiets logotyp
  • vansterpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]vansterpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bemanningsföretag

Interpellation 2017/18:319 av Ali Esbati (V)

Interpellation 2017/18:319 Bemanningsföretag av Ali Esbati (V) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Sverige har i dag en av de mest arbetsgivarvänliga regleringarna inom OECD när det gäller möjligheten att anlita bemanningsföretag för inhyrning av arbetskraft. För den flexibiliteten

Inlämnad: 2018-01-15 Svarsdatum: 2018-01-26 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2017/18:319 av Ali Esbati (V) (pdf, 88 kB)

Sveriges indirekta stöd till kärnvapenproduktion

Interpellation 2017/18:313 av Lotta Johnsson Fornarve (V)

Interpellation 2017/18:313 Sveriges indirekta stöd till kärnvapenproduktion av Lotta Johnsson Fornarve (V) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) Vid ett extra regeringssammanträde tisdagen den 7 november gavs Försvarets materielverk (FMV) uppdraget att inleda en process för att förvärva ett medelräckviddigt

Inlämnad: 2018-01-10 Svarsdatum: 2018-01-19 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2017/18:313 av Lotta Johnsson Fornarve (V) (pdf, 91 kB)

En mänsklig sjukförsäkring

Interpellation 2017/18:306 av Jonas Sjöstedt (V)

Interpellation 2017/18:306 En mänsklig sjukförsäkring av Jonas Sjöstedt (V) till Socialminister Annika Strandhäll (S) Många sjuka nekas i dag sjukpenning. Antalet avslag, liksom antalet överklaganden, har ökat tydligt de senaste åren. En viktig bidragande orsak är regeringens press på Försäkringskassan att verka

Inlämnad: 2018-01-08 Svarsdatum: 2018-01-30 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:306 av Jonas Sjöstedt (V) (pdf, 76 kB)