Vänsterpartiet

Vänsterpartiets logotyp
  • vansterpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]vansterpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

COP 24 och demonstrationsfriheten

Skriftlig fråga 2017/18:769 av Jens Holm (V)

Fråga 2017/18:769 COP 24 och demonstrationsfriheten av Jens Holm V till Statsrådet Isabella Lövin MP Den polska regeringen har drivit igenom en extraordinär lag som förbjuder spontana demonstrationer i samband med klimattoppmötet COP 24 i Katowice den 314 december. Lagen, som nyligen har ratificerats av Polens president

Inlämnad: 2018-02-12 Svarsdatum: 2018-02-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:769 av Jens Holm (V) (pdf, 89 kB)

Studieförbundet Ibn Rushd

Interpellation 2017/18:373 av Amineh Kakabaveh (V)

Interpellation 2017/18:373 Studieförbundet Ibn Rushd av Amineh Kakabaveh (V) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) Rasistiska hatbrott är ett allvarligt problem i dagens Sverige. En grupp som är särskilt utsatt för hatbrott är Sveriges muslimska minoritet. Enligt Brås senaste rapportering,

Inlämnad: 2018-02-08 Svarsdatum: 2018-03-13 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2017/18:373 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 141 kB)

Avverkningshot i skogar med höga naturvärden

Interpellation 2017/18:363 av Jens Holm (V)

Interpellation 2017/18:363 Avverkningshot i skogar med höga naturvärden av Jens Holm (V) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Det har genom åren kommit ett antal rapporter om brister i Sveaskogs naturvårdsarbete. Vi i Vänsterpartiet är fullt medvetna om att Sveaskog inte är det enda skogsbolaget

Inlämnad: 2018-02-07 Svarsdatum: 2018-02-27 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2017/18:363 av Jens Holm (V) (pdf, 91 kB)