Vänsterpartiet

Vänsterpartiets logotyp
  • vansterpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]vansterpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ett globalt förbud mot djurtester för kosmetika

Skriftlig fråga 2017/18:1441 av Jens Holm (V)

Fråga 2017/18:1441 Ett globalt förbud mot djurtester för kosmetika av Jens Holm V till Socialminister Annika Strandhäll S För fem år sedan trädde EU:s förbud mot djurtester för kosmetika i kraft. Förra månaden röstade EU-parlamentet med bred majoritet igenom en resolution där man kräver att EU ska driva ett globalt förbud

Inlämnad: 2018-06-07 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1441 av Jens Holm (V) (pdf, 91 kB)

Loftgångar och balkonger

Skriftlig fråga 2017/18:1439 av Nooshi Dadgostar (V)

Fråga 2017/18:1439 Loftgångar och balkonger av Nooshi Dadgostar V till Statsrådet Peter Eriksson MP I slutet av maj rasade en loftgång i ett studentboende i Karlstad. Flera personer skadades och fick föras till sjukhus. Det pågår nu en förundersökning i syfte att fastställa vad olyckan berodde på och vem som bär ansvaret.

Inlämnad: 2018-06-07 Svarsdatum: 2018-07-10 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1439 av Nooshi Dadgostar (V) (pdf, 87 kB)

Våldsamheterna i Nicaragua

Skriftlig fråga 2017/18:1431 av Yasmine Posio Nilsson (V)

Fråga 2017/18:1431 Våldsamheterna i Nicaragua av Yasmine Posio Nilsson V till Utrikesminister Margot Wallström S De politiska oroligheterna i Nicaragua har pågått i över en månad. Sedan den 18 april har strax under 100 människor dött och nästan 900 skadats i de våldsamma demonstrationerna. Flera hundra personer har gripits.

Inlämnad: 2018-06-04 Svarsdatum: 2018-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1431 av Yasmine Posio Nilsson (V) (pdf, 106 kB)