Dokument & lagar (530 610 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:783 av Linda Westerlund Snecker (V)

Fråga 2018/19:783 Kriminalvårdens samtransporter av Linda Westerlund Snecker V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S År 2016 föreslog regeringen att Kriminalvården skulle få ett utökat ansvar för transporter av frihetsberövade för att underlätta polisens arbetsbelastning. Vänsterpartiet ville då att

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:783 av Linda Westerlund Snecker (V) (pdf, 88 kB)

Föredragningslista 2018/19:106

Föredragningslista 2018/19:106 Måndagen den 17 juni 2019 Kl. 11.00 Arbetsplenum Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet måndagen den 27 maj Fastställande av dag för riksmötets start 2019/20 2 Tisdagen den 10 september Avsägelser 3 Pål Jonson M som ledamot i försvarsutskottet 4 Jessica

2019-06-17

Föredragningslista 2018/19:106 (docx, 42 kB) Föredragningslista 2018/19:106 (pdf, 135 kB)

Betänkande 2018/19:SkU25

Riksdagen ställer sig bakom det som utskottet anför om att regeringen skyndsamt ska göra en konsekvensanalys av Skatteverkets tolkning att konsultlösningar i vården är mervärdesskattepliktiga och vid behov återkomma med ett förslag som neutraliserar konsekvenserna för vårdgivare och patienter snarast möjligt och tillkännager detta för regeringen.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2019-06-13 Debatt: 2019-06-18 Beslut: 2019-06-19

Betänkande 2018/19:SkU25 (pdf, 322 kB) Webb-tv debatt om förslag: Beskattning av uthyrning av vårdpersonal

Betänkande 2019/20:KrU2


Beredning: 2019-09-26 Justering: 2019-10-15 Debatt: 2019-10-23 Beslut: 2019-10-23

Betänkande 2018/19:KU20

Konstitutionsutskottet, KU, har i sin årliga granskning av regeringen behandlat 18 anmälningar från riksdagsledamöterna. Anmälningarna handlar om regeringens förhållande till riksdagen, handläggningen av regeringsärenden, regeringens ansvar för förvaltningen och statsråds tjänsteutövning.

Granskningen debatterades i kammaren och sedan avslutade riksdagen ärendet.

KU:s granskning av regeringen är klar


Justering: 2019-06-04 Debatt: 2019-06-17

Betänkande 2018/19:KU20 (pdf, 1603 kB) Webb-tv debatt om förslag: Granskningsbetänkande

Betänkande 2019/20:JuU4


Beredning: 2019-09-26 Justering: 2019-10-10

Betänkande 2019/20:JuU3


Beredning: 2019-09-26 Justering: 2019-10-10

Talarlista 2018/19:20190614

Fredagen den 14 juni 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum Aktuell debatt Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 18 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU12 Anställningsskyddet förlängs tills arbetstagaren fyllt 69 år 1 Nooshi Dadgostar V 10 2 Johanna Haraldsson S 6 3 Josefin Malmqvist M 5 4 Magnus Persson SD 4 5 Martin

2019-06-14

Talarlista 2018/19:20190614 (docx, 41 kB) Talarlista 2018/19:20190614 (pdf, 125 kB)

Riksdagens protokoll 2018/19:105

Riksdagens snabbprotokoll 2018/19:105 Fredagen den 14 juni Kl. 09.0012.17 13.0014.30 Det justerade protokollet beräknas utkomma om tre veckor. 1  Meddelande om aktuell debatt om gängkriminalitet Tredje vice talmannen meddelade att på begäran av Moderaternas riksdagsgrupp skulle en aktuell debatt om gängkriminalitet

2019-06-14

Riksdagens protokoll 2018/19:105 (pdf, 795 kB)

Motion 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:133 En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2018/19:133 En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv. Inledning Regeringen

2019-06-14

Motion 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 89 kB) Motion 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 86 kB)

Kallelse och föredragningslista 2018/19:38 EU-nämndens sammanträde 2019-06-14

EU-nämnden Reviderad kallelse och föredragningslista samt utskick 3 2018/19:38 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-06-14 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Val av andre vice ordförande Utrikes frågor gemensam session utrikes- och försvarsministrar Utrikesminister

2019-06-14

Interpellation 2018/19:292 av Gudrun Brunegård (KD)

Interpellation 2018/19:292 Utredningen om konfessionella inslag i skolväsendet av Gudrun Brunegård KD till Utbildningsminister Anna Ekström S Den 8 mars 2018 tillsattes en utredning för att analysera regelverket för konfessionella inslag i skolväsendet. Utredningsdirektiven innehåller bland annat att analysera för- och

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:292 av Gudrun Brunegård (KD) (pdf, 109 kB)

Interpellation 2018/19:291 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2018/19:291 Vård till vuxna asylsökande av Lars Beckman M till Socialminister Lena Hallengren S Av Sveriges 21 regioner har sex Östergötland, Västernorrland, Gävleborg, Sörmland, Västmanland och Västerbotten valt att ge utökad vård till vuxna asylsökande och personer utan tillstånd att vistas i landet,

Inlämnad: 2019-06-13 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:291 av Lars Beckman (M) (pdf, 101 kB)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:727 besvarad av Statsrådet Anders Ygeman (S)

I 2019 01758/E Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:727 av Jonny Cato Hansson C Sydvästlänken Jonny Cato Hansson har frågat mig om vad som görs för att säkerställa att Sydvästlänken kan tas i skarp drift snarast möjligast. Sydvästlänken som sträcker sig mellan Hallsberg och Hörby omfattar tre nya växelströmsstationer,

Svarsdatum: 2019-06-14 Frågeställare: Jonny Cato Hansson (C)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:727 besvarad av Statsrådet Anders Ygeman (S) (docx, 82 kB)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:725 besvarad av Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

N2019/01757 TM Infrastruktur departementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:725 av Jens Holm V Körkort för vattenskotrar Jens Holm har frågat mig om jag avser ta initiativ till att förarbevis för vattenskoter införs. Regeringen beslutade nyligen att införa en åldersgräns på 15 år för att

Svarsdatum: 2019-06-14 Frågeställare: Jens Holm (V)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:725 besvarad av Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S) (docx, 77 kB)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:724 besvarad av Statsrådet Anders Ygeman (S)

I2019/01756/E Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:724 av Jens Holm V Fossilgasterminalen i Göteborg Jens Holm har frågat mig när regeringen kommer att hantera Swedegas koncessionsansökan för att ansluta en förgasningsanläggning i Göteborg till stamnätet för gas och hur jag avser att agera i frågan. Energimarknadsinspektionen

Svarsdatum: 2019-06-14 Frågeställare: Jens Holm (V)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:724 besvarad av Statsrådet Anders Ygeman (S) (docx, 81 kB)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:718 besvarad av Statsrådet Mikael Damberg (S)

Svar på fråga 2018/19:718 av Ellen Juntti M Myndighetsgemensamt arbete mot organiserad brottslighet Ellen Juntti har med anledning av Riksrevisionens granskningsrapport Myndighetsgemensamt arbete mot organiserad brottslighet frågat justitie- och migrationsminister Morgan Johansson hur han avser att åtgärda de brister som

Svarsdatum: 2019-06-14 Frågeställare: Ellen Juntti (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:718 besvarad av Statsrådet Mikael Damberg (S) (docx, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:782 av Alexandra Anstrell (M)

Fråga 2018/19:782 Sportskytte och EU:s vapendirektiv av Alexandra Anstrell M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Sportskytte är en utbredd sport. Det är en sport som inte drar samma publikintresse som exempelvis fotboll men sett till antalet utövare är sportskytte en av världens största individuella idrotter.

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:782 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:781 av Alexandra Anstrell (M)

Fråga 2018/19:781 Sportskytte och EU:s vapendirektiv av Alexandra Anstrell M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Sportskytte är en utbredd sport. Det är en sport som inte drar samma publikintresse som exempelvis fotboll men sett till antalet utövare är sportskytte en av världens största individuella idrotter.

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:781 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 87 kB)