Dokument & lagar (100 träffar)

Omröstning 2008/09:FöU10p12 Civil-militär samverkan

Votering: betänkande 2008/09:FöU10 Försvarets inriktning, förslagspunkt 12 Civil-militär samverkan Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Fö4 av Gunilla Wahlén m.fl. v yrkande 13, 2008/09:Fö5 av Anders Karlsson m.fl. s yrkande 13 och 2008/09:Fö6 av Peter Rådberg m.fl. mp yrkande 11. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan

2009-06-16

Omröstning 2008/09:FöU10p3 Nato Response Force

Votering: betänkande 2008/09:FöU10 Försvarets inriktning, förslagspunkt 3 Nato Response Force Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Fö4 av Gunilla Wahlén m.fl. v yrkande 2 i denna del, 2008/09:Fö5 av Anders Karlsson m.fl. s yrkande 2 i denna del och 2008/09:Fö6 av Peter Rådberg m.fl. mp yrkande 2 i denna del. Datum: 2009-06-16

2009-06-16

Omröstning 2008/09:FöU10p7 Personalförsörjning

Votering: betänkande 2008/09:FöU10 Försvarets inriktning, förslagspunkt 7 Personalförsörjning Riksdagen avslår motionerna 2008/09:U256 av Gunilla Wahlén m.fl. v yrkandena 2-5, 2008/09:Fö4 av Gunilla Wahlén m.fl. v yrkandena 8-10, 2008/09:Fö5 av Anders Karlsson m.fl. s yrkandena 3 och 9, 2008/09:Fö6 av Peter Rådberg m.fl.

2009-06-16

Omröstning 2008/09:FöU10p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2008/09:FöU10 Försvarets inriktning, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Fö4 av Gunilla Wahlén m.fl. v yrkande 1, 2008/09:Fö5 av Anders Karlsson m.fl. s yrkande 1 och 2008/09:Fö6 av Peter Rådberg m.fl. mp yrkande 1. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan

2009-06-16

Omröstning 2008/09:FöU7p4 Säkerhet vid kärnkraftsolyckor

Votering: betänkande 2008/09:FöU7 Kärnteknisk säkerhet och strålskydd, förslagspunkt 4 Säkerhet vid kärnkraftsolyckor Riksdagen avslår motion 2008/09:Fö293 av Anders Karlsson m.fl. s yrkande 38. Datum: 2009-03-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2009-03-25

Omröstning 2008/09:FöU7p6 Forskning om hälsoeffekter av icke-joniserande strålning

Votering: betänkande 2008/09:FöU7 Kärnteknisk säkerhet och strålskydd, förslagspunkt 6 Forskning om hälsoeffekter av icke-joniserande strålning Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Fö229 yrkande 7, 2008/09:Fö247 yrkande 1 och 2008/09:Fö268. Datum: 2009-03-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3

2009-03-25

Omröstning 2008/09:FöU6p2 Samverkansformer på Gotland

Votering: betänkande 2008/09:FöU6 Regeringen och krisen, förslagspunkt 2 Samverkansformer på Gotland Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Fö225 av Christer Engelhardt s och 2008/09:Fö293 av Anders Karlsson m.fl. s yrkande 35. Datum: 2009-04-02 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti

2009-04-02

Omröstning 2008/09:FöU3p1 En strategi för en starkare och mer konkurrenskraftig försvarsindustri i EU

Votering: betänkande 2008/09:FöU3 Strategi för en konkurrenskraftig europeisk försvarsindustri, förslagspunkt 1 En strategi för en starkare och mer konkurrenskraftig försvarsindustri i EU Riksdagen lägger utlåtandet till handlingarna. Datum: 2008-12-03 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s

2008-12-03

Omröstning 2008/09:FöU2p1 Riksrevisionens styrelses framställning angående insatser för att hantera omfattande elavbrott

Votering: betänkande 2008/09:FöU2 Insatser för att hantera omfattande elavbrott, förslagspunkt 1 Riksrevisionens styrelses framställning angående insatser för att hantera omfattande elavbrott Riksdagen avslår framställning 2007/08:RRS14 punkterna 1 och 2 samt motionerna 2007/08:Fö8, 2007/08:Fö9 yrkandena 1-3, 2007/08:Fö261

2008-11-20

Omröstning 2008/09:FöU1p5 Försvarsmusik

Votering: betänkande 2008/09:FöU1 Försvar och samhällets krisberedskap budgetåret 2009, förslagspunkt 5 Försvarsmusik Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Fö217 av Jeppe Johnsson m2008/09:Fö231 av Karin Nilsson c2008/09:Fö252 av Kerstin Haglö och Jan Björkman båda s2008/09:Fö285 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl.

2008-12-15

Omröstning 2008/09:FöU1p2 Budget för utgiftsområde 6

Votering: betänkande 2008/09:FöU1 Försvar och samhällets krisberedskap budgetåret 2009, förslagspunkt 2 Budget för utgiftsområde 6 Riksdagen a anvisar för 2009 anslagen under utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap enligt vad utskottet föreslår i bilaga 2 kolumnen Regeringens förslag, b bemyndigar regeringen

2008-12-15

Försvarsutskottets protokoll 2008/09:37

FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:37 DATUM 2009-06-09 TID 11.0011.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Anders Karlsson s förklarade sammanträdet öppnat. 2 Information Försvarsministern Sten Tolgfors åtföljd av stabschef Jakob Kiefer, departementsråd Cecilia Looström, ämnesråd

2009-06-09

Försvarsutskottets protokoll 2008/09:36

FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:36 DATUM 2009-05-19 TID 11.0011.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Anders Karlsson s förklarade sammanträdet öppnat. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:35. 3 Kanslianmälningar Anmäldes kompletterande budgetunderlag för

2009-05-19

Försvarsutskottets protokoll 2008/09:35

FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:35 DATUM 2009-05-14 TID 10.0011.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Anders Karlsson s förklarade sammanträdet öppnat. 2 Information Statssekreterare Håkan Jevrell åtföljd av stabschef Jakob Kiefer, Peter Göthe, Cecilia Looström, Anna Wikner

2009-05-14

Försvarsutskottets protokoll 2008/09:34

FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:34 DATUM 2009-05-12 TID 11.0011.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Anders Karlsson s förklarade sammanträdet öppnat. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:33. 3 Kanslianmälningar Anmäldes att Strålsäkerhetsmyndigheten SSM

2009-05-12

Försvarsutskottets protokoll 2008/09:33

FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:33 DATUM 2009-05-07 TID 09.3010.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Anders Karlsson s förklarade sammanträdet öppnat. 2 Föredragning Generaldirektör Ragnar Norrby och statsepidemiolog Annika Linde från Smittskyddsinstitutet SMIavdelningschef

2009-05-07

Försvarsutskottets protokoll 2008/09:32

FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:32 DATUM 2009-05-05 TID 10.0013.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Anders Karlsson s förklarade sammanträdet öppnat och höll ett inledande tal. 2 Offentlig utskottsutfrågning Anföranden presenterades av Statssekreterare Håkan Jevrell från

2009-05-05

Försvarsutskottets protokoll 2008/09:31

FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:31 DATUM 2009-04-28 TID 11.0011.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Anders Karlsson s förklarade sammanträdet öppnat. 2 Justering av FöU9 Granskades förslag till betänkande 2008/09:FöU9 Några frågor om sekretess och tillgång till register

2009-04-28

Försvarsutskottets protokoll 2008/09:30

FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:30 DATUM 2009-04-23 TID 09.0509.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Anders Karlsson s förklarade sammanträdet öppnat. 2 Föredragning Kabinettssekreterare Frank Belfrage m.fl. från UD och statssekreterare Håkan Jevrell m.fl. från Försvarsdepartementet

2009-04-23

Försvarsutskottets protokoll 2008/09:29

FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:29 DATUM 2009-04-21 TID 11.0011.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Anders Karlsson s förklarade sammanträdet öppnat. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:28. 3 Kanslianmälningar Anmäldes följande: en inbjudan till Arméns

2009-04-21