Dokument & lagar (377 träffar)

Utskottsmöte 2011/12:40 Onsdag 2012-09-12 kl. 13:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2011/12:40 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:40 Datum och tid: 2012-09-12 13:00 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. EU-frågor på migrationsområdet Information Statsrådet Tobias Billström, Justitiedepartementet 3. Enklare och effektivare handläggning av bostadstillägg

2012-09-12 13:00:00

Utskottsmöte 2011/12:35 Tisdag 2012-06-19 kl. 08:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2011/12:35 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:35 Datum och tid: 2012-06-19 08:00 Plats: RÖ 5-30 1. Justering av protokoll 2. Kanslimeddelanden 3. Inför utrikesrådet FAC respektive allmänna rådet GAC Information Kabinettssekreterare Frank Belfrage, Utrikesdepartementet Utrikesrådet

2012-06-19 08:00:00

Omröstning 2011/12:UU9p1 Nordiskt samarbete

Votering: betänkande 2011/12:UU9 Norden, förslagspunkt 1 Nordiskt samarbete Riksdagen avslår motionerna 2011/12:U21 yrkandena 1-4, 2011/12:U22 yrkandena 1 och 3-5 samt 2011/12:U27 yrkandena 1-4. Datum: 2012-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S

2012-06-19

Omröstning 2011/12:UU9p2 Samarbete med närområdet

Votering: betänkande 2011/12:UU9 Norden, förslagspunkt 2 Samarbete med närområdet Riksdagen avslår motion 2011/12:U22 yrkandena 2, 6 och 7. Datum: 2012-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 S Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 102 0 10 M 100 0 0 7 MP 4 0 18 3 FP 21

2012-06-19

Utskottsmöte 2011/12:39 Torsdag 2012-06-14 kl. 08:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2011/12:39 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:39 Datum och tid: 2012-06-14 08:00 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. EU-frågor på socialpolitikens område Överläggningar Statssekreterare Anna Pettersson Westerberg, m.fl.Socialdepartementet 3. Övriga aktuella

2012-06-14 08:00:00

Omröstning 2011/12:UU17p6 Sexuell exploatering av barn

Votering: betänkande 2011/12:UU17 Europarådet, förslagspunkt 6 Sexuell exploatering av barn Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Ju338 yrkande 4 och 2011/12:U315 yrkande 97. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 S Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 97 0 15 M 96

2012-06-13

Omröstning 2011/12:UU17p7 Abort och abortförebyggande

Votering: betänkande 2011/12:UU17 Europarådet, förslagspunkt 7 Abort och abortförebyggande Riksdagen avslår motion 2011/12:U16 yrkandena 1 och 2. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 96 0 0 16 M 96 0 0 11 MP 19 1 0 5

2012-06-13

Omröstning 2011/12:UU17p4 Konventionen om våld mot kvinnor och våld i hemmet

Votering: betänkande 2011/12:UU17 Europarådet, förslagspunkt 4 Konventionen om våld mot kvinnor och våld i hemmet Riksdagen avslår motion 2011/12:U20 yrkande 6. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 S, MP Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 97 0 15 M 96 0 0 11

2012-06-13

Omröstning 2011/12:UU17p1 Vissa konstitutionella frågor, yttrandefrihet och mediefrihet

Votering: betänkande 2011/12:UU17 Europarådet, förslagspunkt 1 Vissa konstitutionella frågor, yttrandefrihet och mediefrihet Riksdagen avslår motion 2011/12:U20 yrkandena 1-3. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 97 0 15

2012-06-13

Omröstning 2011/12:UU17p8 Förenings- och församlingsfrihet

Votering: betänkande 2011/12:UU17 Europarådet, förslagspunkt 8 Förenings- och församlingsfrihet Riksdagen avslår motion 2011/12:U16 yrkande 3. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 97 0 0 15 M 96 0 0 11 MP 20 0 0 5 FP

2012-06-13

Utskottsmöte 2011/12:34 Tisdag 2012-06-12 kl. 11:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2011/12:34 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:34 Datum och tid: 2012-06-12 11:00 Plats: RÖ 5-30 1. 11:00-12:30 Föredragning om Afghanistan Information tillsammans med försvarsutskottet Sveriges civila representant i Mazar-e-Sharif Henrik Landerholm Kabinettsekreterare Frank

2012-06-12 11:00:00

Utskottsmöte 2011/12:38 Torsdag 2012-06-07 kl. 09:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2011/12:38 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:38 Datum och tid: 2012-06-07 09:00 Plats: Andrakammarsalen Öppet seminarium om arbetsskadeförsäkringen Bilagor Program och deltagarförteckning endast elektroniskt

2012-06-07 09:00:00

Utskottsmöte 2011/12:37 Torsdag 2012-05-31 kl. 10:30

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2011/12:37 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:37 Datum och tid: 2012-05-31 10:30 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. EU-frågor på migrationsområdet Överläggning Statsrådet Tobias Billström, Justitiedepartementet 3. Övriga aktuella EU-frågor Information

2012-05-31 10:30:00

Omröstning 2011/12:SfU11p4 Sanktioner mot arbetsgivare m.m.

Votering: betänkande 2011/12:SfU11 Arbetskraftsinvandring, förslagspunkt 4 Sanktioner mot arbetsgivare m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf205 yrkandena 1-3, 2011/12:Sf308 yrkande 2, 2011/12:Sf311 yrkande 22 och 2011/12:A335 yrkande 20. Datum: 2012-05-31 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation

2012-05-31

Omröstning 2011/12:SfU11p2 Efterkontroll m.m.

Votering: betänkande 2011/12:SfU11 Arbetskraftsinvandring, förslagspunkt 2 Efterkontroll m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf243 yrkandena 4 och 6, 2011/12:Sf308 yrkande 1 och 2011/12:A335 yrkandena 18 och 19. Datum: 2012-05-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 S, V Parti Ja Nej Avstående

2012-05-31

Omröstning 2011/12:SfU11p3 Övrigt om arbetskraftsinvandring

Votering: betänkande 2011/12:SfU11 Arbetskraftsinvandring, förslagspunkt 3 Övrigt om arbetskraftsinvandring Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf243 yrkandena 3, 5, 7, 9 och 10, 2011/12:Sf259 yrkandena 1 och 2, 2011/12:Sf272, 2011/12:Sf311 yrkande 5, 2011/12:Sf325 yrkande 1, 2011/12:Sf330 yrkandena 7 och 8 samt 2011/12:Sf333.

2012-05-31

Omröstning 2011/12:SfU11p1 Myndighetsprövning

Votering: betänkande 2011/12:SfU11 Arbetskraftsinvandring, förslagspunkt 1 Myndighetsprövning Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf243 yrkandena 1 och 2 samt 2011/12:Sf311 yrkande 4. Datum: 2012-05-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, SD, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0

2012-05-31

Omröstning 2011/12:SfU12p4 Identitetskrav m.m.

Votering: betänkande 2011/12:SfU12 Anhöriginvandring, förslagspunkt 4 Identitetskrav m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf204 av Christina Höj Larsen m.fl. V yrkandena 1-3, 2011/12:Sf241 av Christina Höj Larsen m.fl. V yrkande 40, 2011/12:Sf287 av Lars Johansson och Ann-Christin Ahlberg båda S2011/12:Sf303 av Sara

2012-05-30

Omröstning 2011/12:SfU12p3 Försörjningskrav

Votering: betänkande 2011/12:SfU12 Anhöriginvandring, förslagspunkt 3 Försörjningskrav Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf241 yrkande 19, 2011/12:Sf311 yrkande 17 och 2011/12:Sf352 yrkandena 2, 3 och 5. Datum: 2012-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2012-05-30

Omröstning 2011/12:SfU12p2 Uppskjuten invandringsprövning

Votering: betänkande 2011/12:SfU12 Anhöriginvandring, förslagspunkt 2 Uppskjuten invandringsprövning Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf201, 2011/12:Sf226, 2011/12:Sf273 yrkandena 2 och 3, 2011/12:Sf279 och 2011/12:Sf345. Datum: 2012-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 SD Parti Ja

2012-05-30