Dokument & lagar (229 träffar)

Omröstning 2011/12:UU9p1 Nordiskt samarbete

Votering: betänkande 2011/12:UU9 Norden, förslagspunkt 1 Nordiskt samarbete Riksdagen avslår motionerna 2011/12:U21 yrkandena 1-4, 2011/12:U22 yrkandena 1 och 3-5 samt 2011/12:U27 yrkandena 1-4. Datum: 2012-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S

2012-06-19

Omröstning 2011/12:UU9p2 Samarbete med närområdet

Votering: betänkande 2011/12:UU9 Norden, förslagspunkt 2 Samarbete med närområdet Riksdagen avslår motion 2011/12:U22 yrkandena 2, 6 och 7. Datum: 2012-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 S Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 102 0 10 M 100 0 0 7 MP 4 0 18 3 FP 21

2012-06-19

Omröstning 2011/12:UU17p6 Sexuell exploatering av barn

Votering: betänkande 2011/12:UU17 Europarådet, förslagspunkt 6 Sexuell exploatering av barn Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Ju338 yrkande 4 och 2011/12:U315 yrkande 97. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 S Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 97 0 15 M 96

2012-06-13

Omröstning 2011/12:UU17p7 Abort och abortförebyggande

Votering: betänkande 2011/12:UU17 Europarådet, förslagspunkt 7 Abort och abortförebyggande Riksdagen avslår motion 2011/12:U16 yrkandena 1 och 2. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 96 0 0 16 M 96 0 0 11 MP 19 1 0 5

2012-06-13

Omröstning 2011/12:UU17p4 Konventionen om våld mot kvinnor och våld i hemmet

Votering: betänkande 2011/12:UU17 Europarådet, förslagspunkt 4 Konventionen om våld mot kvinnor och våld i hemmet Riksdagen avslår motion 2011/12:U20 yrkande 6. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 S, MP Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 97 0 15 M 96 0 0 11

2012-06-13

Omröstning 2011/12:UU17p1 Vissa konstitutionella frågor, yttrandefrihet och mediefrihet

Votering: betänkande 2011/12:UU17 Europarådet, förslagspunkt 1 Vissa konstitutionella frågor, yttrandefrihet och mediefrihet Riksdagen avslår motion 2011/12:U20 yrkandena 1-3. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 97 0 15

2012-06-13

Omröstning 2011/12:UU17p8 Förenings- och församlingsfrihet

Votering: betänkande 2011/12:UU17 Europarådet, förslagspunkt 8 Förenings- och församlingsfrihet Riksdagen avslår motion 2011/12:U16 yrkande 3. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 97 0 0 15 M 96 0 0 11 MP 20 0 0 5 FP

2012-06-13

Omröstning 2011/12:SfU11p4 Sanktioner mot arbetsgivare m.m.

Votering: betänkande 2011/12:SfU11 Arbetskraftsinvandring, förslagspunkt 4 Sanktioner mot arbetsgivare m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf205 yrkandena 1-3, 2011/12:Sf308 yrkande 2, 2011/12:Sf311 yrkande 22 och 2011/12:A335 yrkande 20. Datum: 2012-05-31 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation

2012-05-31

Omröstning 2011/12:SfU11p2 Efterkontroll m.m.

Votering: betänkande 2011/12:SfU11 Arbetskraftsinvandring, förslagspunkt 2 Efterkontroll m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf243 yrkandena 4 och 6, 2011/12:Sf308 yrkande 1 och 2011/12:A335 yrkandena 18 och 19. Datum: 2012-05-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 S, V Parti Ja Nej Avstående

2012-05-31

Omröstning 2011/12:SfU11p3 Övrigt om arbetskraftsinvandring

Votering: betänkande 2011/12:SfU11 Arbetskraftsinvandring, förslagspunkt 3 Övrigt om arbetskraftsinvandring Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf243 yrkandena 3, 5, 7, 9 och 10, 2011/12:Sf259 yrkandena 1 och 2, 2011/12:Sf272, 2011/12:Sf311 yrkande 5, 2011/12:Sf325 yrkande 1, 2011/12:Sf330 yrkandena 7 och 8 samt 2011/12:Sf333.

2012-05-31

Omröstning 2011/12:SfU11p1 Myndighetsprövning

Votering: betänkande 2011/12:SfU11 Arbetskraftsinvandring, förslagspunkt 1 Myndighetsprövning Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf243 yrkandena 1 och 2 samt 2011/12:Sf311 yrkande 4. Datum: 2012-05-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, SD, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0

2012-05-31

Omröstning 2011/12:SfU12p4 Identitetskrav m.m.

Votering: betänkande 2011/12:SfU12 Anhöriginvandring, förslagspunkt 4 Identitetskrav m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf204 av Christina Höj Larsen m.fl. V yrkandena 1-3, 2011/12:Sf241 av Christina Höj Larsen m.fl. V yrkande 40, 2011/12:Sf287 av Lars Johansson och Ann-Christin Ahlberg båda S2011/12:Sf303 av Sara

2012-05-30

Omröstning 2011/12:SfU12p3 Försörjningskrav

Votering: betänkande 2011/12:SfU12 Anhöriginvandring, förslagspunkt 3 Försörjningskrav Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf241 yrkande 19, 2011/12:Sf311 yrkande 17 och 2011/12:Sf352 yrkandena 2, 3 och 5. Datum: 2012-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2012-05-30

Omröstning 2011/12:SfU12p2 Uppskjuten invandringsprövning

Votering: betänkande 2011/12:SfU12 Anhöriginvandring, förslagspunkt 2 Uppskjuten invandringsprövning Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf201, 2011/12:Sf226, 2011/12:Sf273 yrkandena 2 och 3, 2011/12:Sf279 och 2011/12:Sf345. Datum: 2012-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 SD Parti Ja

2012-05-30

Omröstning 2011/12:SfU12p1 Anhöriginvandring

Votering: betänkande 2011/12:SfU12 Anhöriginvandring, förslagspunkt 1 Anhöriginvandring Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf229, 2011/12:Sf241 yrkandena 20 och 21 samt 2011/12:Sf352 yrkandena 1, 4, 6 och 7. Datum: 2012-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående

2012-05-30

Omröstning 2011/12:UU11p4 Små och lätta vapen samt ett internationellt vapenhandelsfördrag m.m.

Votering: betänkande 2011/12:UU11 Strategisk exportkontroll, förslagspunkt 4 Små och lätta vapen samt ett internationellt vapenhandelsfördrag m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:U24 yrkande 3 och 2011/12:U25 yrkande 4. Datum: 2012-05-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 SD Parti Ja Nej

2012-05-24

Omröstning 2011/12:UU11p2 Exportkrediter, Försvarsexportmyndigheten m.m.

Votering: betänkande 2011/12:UU11 Strategisk exportkontroll, förslagspunkt 2 Exportkrediter, Försvarsexportmyndigheten m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:U24 yrkande 2, 2011/12:U25 yrkande 6, 2011/12:U26 yrkande 13, 2011/12:U234 yrkande 4 och 2011/12:U249 yrkande 6. Datum: 2012-05-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2012-05-24

Omröstning 2011/12:UU11p3 Enskilda länder och regioner

Votering: betänkande 2011/12:UU11 Strategisk exportkontroll, förslagspunkt 3 Enskilda länder och regioner Riksdagen avslår motionerna 2011/12:U25 yrkande 3 och 2011/12:U26 yrkande 1. Datum: 2012-05-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 98 0 0 14

2012-05-24

Omröstning 2011/12:UU11p5 Europeiska försvarsbyrån, EU:s uppförandekod m.m.

Votering: betänkande 2011/12:UU11 Strategisk exportkontroll, förslagspunkt 5 Europeiska försvarsbyrån, EU:s uppförandekod m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:U24 yrkande 4, 2011/12:U25 yrkande 10 och 2011/12:U245 yrkandena 2 och 3. Datum: 2012-05-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 SD

2012-05-24

Omröstning 2011/12:UU11p1 En ny krigsmateriellagstiftning, de mänskliga rättigheterna, ett demokratikriterium m.m.

Votering: betänkande 2011/12:UU11 Strategisk exportkontroll, förslagspunkt 1 En ny krigsmateriellagstiftning, de mänskliga rättigheterna, ett demokratikriterium m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:U23, 2011/12:U24 yrkande 1, 2011/12:U25 yrkandena 1, 2, 5 och 7-9, 2011/12:U26 yrkandena 2-12 och 14, 2011/12:U234 yrkandena

2012-05-24