Dokument & lagar (15 393 träffar)

Utlåtande 2011/12:FiU12

EU-kommissionen har lämnat ett förslag om en EU-ram för rekonstruktion och avveckling av kreditinstitut och värdepappersföretag. Kommissionen föreslår bland annat en obligatorisk och tvingande lånemekanism mellan de nationella finansieringsarrangemangen. Enligt förslaget ska EU-länderna se till att de nationella finansieringsarrangemangen (Stabilitetsfonden i Sverige) ska ha en skyldighet att låna ut upp till 50 procent av sina tillgångar till andra staters finansieringsarrangemang.

En obligatorisk lånemekanism kan enligt finansutskottet leda till överdrivet risktagande. Vissa EU-länder kan nämligen lockas till att underfinansiera sina nationella arrangemang. Lånemekanismen kan dessutom leda till en ofrivillig och oplanerad försvagning av EU-ländernas statsfinanser. Det motverkar ett av syftena med förslaget, att skydda skattebetalarnas intressen vid en finansiell kris. Detta stämmer i sin tur inte överens med principerna om nationell beskattningsrätt och de nationella parlamentens möjligheter att själva bestämma hur budgetmedel ska användas.

Utskottet menar att målen med kommissionens förslag bäst eller kanske endast kan nås genom att de enskilda EU-länderna får det fulla ansvaret för finansieringen av avvecklingen av kreditinstitut. EU-direktivet bör därför inte innehålla några tvingande mellanstatliga finansieringsförpliktelser, anser utskottet.

Utskottet anser att förslaget strider mot EU:s subsidiaritets- och proportionalitetsprinciper. Riksdagen beslutade att på förslag från utskottet skicka ett så kallat motiverat yttrande till EU.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2012-09-17 Debatt: 2012-09-19 Beslut: 2012-09-19

Utlåtande 2011/12:FiU12 (pdf, 105 kB)

Föredragningslista 2011/12:140

2011/12:140 Torsdagen den 13 september 2012 Kl. 12.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet torsdagen den 6 september Avsägelse 2  Anders Åkesson C som suppleant i kulturutskottet Anmälan om kompletteringsval 3  Rickard Nordin C som suppleant i kulturutskottet Meddelande

2012-09-13

Föredragningslista 2011/12:140 (doc, 72 kB) Föredragningslista 2011/12:140 (pdf, 22 kB)

Betänkande 2011/12:SfU16

Bostadstillägg till den som får ålderspension, efterlevandepension eller sjuk- och aktivitetsersättning är i dag tidsbestämt. Från den 1 november 2012 ska bostadstillägg i stället som huvudregel beviljas tills vidare. Det ska göra handläggningen enklare och effektivare.

Pensionsmyndigheten ska få bevilja efterlevandepension, efterlevandestöd och efterlevandelivränta utan ansökan av den efterlevande. Myndigheten har nämligen i de flesta fall redan tillgång till de uppgifter som den efterlevande i dag lämnar i sin ansökan.

Barnpension, efterlevandestöd och eventuell barnlivränta betalas ut till barn som inte har fyllt 18 år om den ena eller båda föräldrarna har avlidit. Förmånerna kan under vissa villkor förlängas. Barnet ska då lämna in en blankett som vårdnadshavaren måste underteckna eftersom barnet fortfarande är underårigt. Regeln ändras nu så att barnet självt ska underteckna blanketten.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2012-09-12 Debatt: 2012-09-19 Beslut: 2012-09-19

Betänkande 2011/12:SfU16 (pdf, 237 kB)

Betänkande 2011/12:SoU24

Reglerna för införsel och handel med sprutor och kanyler EU-anpassas. Genom den nya lagen försvinner kravet på tillstånd för införsel och handel med produkterna. I stället införs krav på anmälan för försäljning inom Sverige. Detta innebär att kravet på tillstånd upphävs för personer som använder produkterna i sin yrkesutövning. När det gäller privatinförsel ska den vara tillåten endast om den sker för eget eller för en familjemedlems medicinska bruk eller annat lovligt ändamål. Lagen börjar gälla den 1 november 2012.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2012-08-27 Debatt: 2012-09-19 Beslut: 2012-09-19

Betänkande 2011/12:SoU24 (pdf, 192 kB) Webb-tv debatt om förslag: En EU-rättslig anpassning av regelverket för sprutor och kanyler

Föredragningslista 2011/12:139

2011/12:139 Torsdagen den 6 september 2012 Kl. 13.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet torsdagen den 23 augusti Berättelse från Valprövningsnämnden 2  Stellan Bojerud SD som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 4 september 2012 Ansökan om fortsatt ledighet 3  Anders Flanking

2012-09-06

Föredragningslista 2011/12:139 (doc, 87 kB) Föredragningslista 2011/12:139 (pdf, 24 kB)

Föredragningslista 2011/12:138

2011/12:138 Torsdagen den 23 augusti 2012 Kl. 13.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet torsdagen den 16 augusti Berättelse från Valprövningsnämnden 2  Meeri Wasberg S som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 17 augusti 2012 Avsägelse 3  Elisabeth Svantesson M som ledamot

2012-08-23

Föredragningslista 2011/12:138 (doc, 95 kB) Föredragningslista 2011/12:138 (pdf, 29 kB)

Föredragningslista 2011/12:137

2011/12:137 Torsdagen den 16 augusti 2012 Kl. 13.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollen från sammanträdena måndagen den 25 juni och torsdagen den 28 juni 2  Anmälan om interpellationer 3  Anmälan om skriftliga frågor och svar Anmälan om nya ersättare 4  Metin Ataseven M som ersättare för

2012-08-16

Föredragningslista 2011/12:137 (doc, 90 kB) Föredragningslista 2011/12:137 (pdf, 23 kB)

Föredragningslista 2011/12:136

2011/12:136 Torsdagen den 28 juni 2012 Kl. 12.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollen från sammanträdena tisdagen den 19 och onsdagen den 20 juni Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 2  Kajsa Lunderquist M fr.o.m. den 1 juli som ersättare för statsrådet Tobias Billström M Därmed upphör

2012-06-28

Föredragningslista 2011/12:136 (doc, 69 kB) Föredragningslista 2011/12:136 (pdf, 23 kB)

Föredragningslista 2011/12:135

2011/12:135 Måndagen den 25 juni 2012 Kl. 11.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollen från sammanträdena fredagen den 15 och måndagen den 18 juni Avsägelse 2  Gustav Fridolin MP som suppleant i EU-nämnden Anmälan om kompletteringsval 3  Kew Nordqvist MP som suppleant i EU-nämnden Anmälan

2012-06-25

Föredragningslista 2011/12:135 (doc, 78 kB) Föredragningslista 2011/12:135 (pdf, 23 kB)

Föredragningslista 2011/12:134

2011/12:134 Onsdagen den 20 juni 2012 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Interpellationssvar börjar direkt efter avslutningen Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet torsdagen den 14 juni Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 2  Gunnar Andrén FP fr.o.m. den

2012-06-20

Föredragningslista 2011/12:134 (doc, 86 kB) Föredragningslista 2011/12:134 (pdf, 24 kB)

Motion 2011/12:U30 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:U30 av Julia Kronlid m.fl. SD med anledning av skr. 2011/12:154 Redovisning av verksamheten i Internationella valutafonden, Världsbanken samt de regionala utvecklings- och investeringsbankerna 2010 och 2011 SD679 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2012/13:UU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2011/12:U30 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (doc, 60 kB)

Föredragningslista 2011/12:133

2011/12:133 Tisdagen den 19 juni 2012 Kl. 09.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 15.30 Votering Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet onsdagen den 13 juni Berättelser från Valprövningsnämnden 2  Anette Åkesson M som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 1 september 2012 3 

2012-06-19

Föredragningslista 2011/12:133 (doc, 86 kB) Föredragningslista 2011/12:133 (pdf, 24 kB)

Föredragningslista 2011/12:132

2011/12:132 Måndagen den 18 juni 2012 Kl. 11.00 Arbetsplenum Justering av protokoll 1  Protokollen från sammanträdena måndagen den 11 och tisdagen den 12 juni Fastställande av dag för riksmötets start 2012/2013 2  Tisdagen den 18 september Anmälan om inkomna faktapromemorior om förslag från Europeiska kommissionen,

2012-06-18

Föredragningslista 2011/12:132 (doc, 86 kB) Föredragningslista 2011/12:132 (pdf, 25 kB)

Föredragningslista 2011/12:131

2011/12:131 Fredagen den 15 juni 2012 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 1  2011/12:406 av Gunnar Sandberg S Vindkraftsvinster 2  2011/12:413 av Eva-Lena Jansson S Brister i postutdelning 3  2011/12:423 av Hillevi Larsson S Narkotikarelaterad dödlighet Ärende för hänvisning

2012-06-15

Föredragningslista 2011/12:131 (doc, 68 kB) Föredragningslista 2011/12:131 (pdf, 21 kB)

Betänkande 2011/12:SoU21

Äldre människor som har levt tillsammans och sammanbott under lång tid ska kunna fortsätta att göra det även när den ena maken eller sambon behöver bo i ett särskilt boende. Det är i dag inte en självklarhet i landets alla kommuner.

Den nya regeln börjar gälla den 1 november 2012 och innebär en ändring i socialtjänstlagen. Det skrivs in i lagen att det ska ingå i en skälig levnadsnivå för den som beviljas särskilt boende att kunna sammanbo med sin make eller sambo om de har bott ihop varaktigt.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2012-06-14 Debatt: 2012-09-19 Beslut: 2012-09-19

Betänkande 2011/12:SoU21 (pdf, 170 kB) Webb-tv debatt om förslag: Rätten att få åldras tillsammans – en fråga om skälighet, värdighet och välbefinnande i äldreomsorgen

Motion 2011/12:U31 av Hans Linde m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2011/12:U31 av Hans Linde m.fl. V med anledning av skr. 2011/12:154 Redovisning av verksamheten i Internationella valutafonden, Världsbanken samt de regionala utvecklings- och investeringsbankerna 2010 och 2011 V030 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2012/13:UU13
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2011/12:U31 av Hans Linde m.fl. (V) (doc, 69 kB)

Motion 2011/12:Ju21 av Maria Ferm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2011/12:Ju21 av Maria Ferm m.fl. MP med anledning av prop. 2011/12:156 Resningsförfarandet i brottmål återupptagande av förundersökning och rätt till biträde MP034 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en oberoende myndighet


Utskottsberedning: 2012/13:JuU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2011/12:Ju21 av Maria Ferm m.fl. (MP) (doc, 64 kB)

Föredragningslista 2011/12:130

2011/12:130 Torsdagen den 14 juni 2012 Kl. 09.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet fredagen den 8 juni Anmälan om kompletteringsval 2  Lena Sommestad S som suppleant i konstitutionsutskottet fr.o.m. den 1 augusti Anmälan om inkomna faktapromemorior

2012-06-14

Föredragningslista 2011/12:130 (doc, 81 kB) Föredragningslista 2011/12:130 (pdf, 24 kB)

Motion 2011/12:Ju20 av Kent Ekeroth (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:Ju20 av Kent Ekeroth SD med anledning av prop. 2011/12:156 Resningsförfarandet i brottmål återupptagande av förundersökning och rätt till biträde SD310 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att förutsättningarna för


Utskottsberedning: 2012/13:JuU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Ju20 av Kent Ekeroth (SD) (doc, 61 kB)

Motion 2011/12:Fi21 av Jonas Eriksson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi21 av Jonas Eriksson m.fl. MP med anledning av skr. 2011/12:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2011 MP033 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen snarast bör återkomma till riksdagen med


Utskottsberedning: 2012/13:FiU6
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2011/12:Fi21 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (doc, 82 kB)