Dokument & lagar (15 334 träffar)

Konstitutionsutskottets protokoll 2011/12:51

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:51 DATUM 2012-09-18 TID 10.0010.48 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Kompletteringsval Ordföranden hälsade Lena Sommestad S välkommen som suppleant i utskottet. 2 Nya medarbetare på kansliet Utskottet hälsade föredragande Hans Hegeland och utskottsassistenten

2012-09-18

Finansutskottets protokoll 2011/12:55

RIKSDAGEN FINANSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12: 55 DATUM Tisdag den 18 september 2012 TID Kl.09:00-10:30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Öppen utfrågning om penningpolitiken Riksbankschef, Stefan Ingves Vice riksbankschef, Karolina Ekholm Ledamöternas frågor besvarades. 2 Nästa sammanträde

2012-09-18

Finansutskottets protokoll 2011/12:54

RIKSDAGEN FINANSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12: 54 DATUM 2012-09-17 TID Kl. 15.15-15.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Anmälningar Martin Brandorf från utredningstjänsten och Jesper Sundewall från Riksrevisionen hälsades välkomna som extra föredragande i utskottet under hösten. Utskottet beslutade

2012-09-17

Finansutskottets protokoll 2011/12:53

RIKSDAGEN FINANSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12: 53 DATUM Måndag den 17 september 2012 TID Kl.13.00-15.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Öppen utfrågning om ekonomisk politik i Sverige och EU den europeiska terminen. EU-kommissionär Olli Rehn höll ett inledande anförande och statssekreterare Susanne

2012-09-17

Justitieutskottets protokoll 2011/12:34

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:34 DATUM 2012-09-13 TID 11.00-11.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Protokoll från sammanträdet den 12 juni 2012 justerades. 2 Resningsförfarandet i brottmål återupptagandet av förundersökning och rätt till biträde JuU3 Utskottet

2012-09-13

Föredragningslista 2011/12:140

2011/12:140 Torsdagen den 13 september 2012 Kl. 12.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet torsdagen den 6 september Avsägelse 2  Anders Åkesson C som suppleant i kulturutskottet Anmälan om kompletteringsval 3  Rickard Nordin C som suppleant i kulturutskottet Meddelande

2012-09-13

Föredragningslista 2011/12:140 (doc, 72 kB) Föredragningslista 2011/12:140 (pdf, 22 kB)

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2011/12:40

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:40 DATUM 2012-09-12 TID 13.0013.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:39. 2 Enklare och effektivare handläggning av bostadstillägg, och vissa andra frågor SfU16 Utskottet fortsatte

2012-09-12

Föredragningslista 2011/12:139

2011/12:139 Torsdagen den 6 september 2012 Kl. 13.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet torsdagen den 23 augusti Berättelse från Valprövningsnämnden 2  Stellan Bojerud SD som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 4 september 2012 Ansökan om fortsatt ledighet 3  Anders Flanking

2012-09-06

Föredragningslista 2011/12:139 (doc, 87 kB) Föredragningslista 2011/12:139 (pdf, 24 kB)

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2011/12:40

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:40 DATUM 20120830 TID 10.00 10.15  10.30 10.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-förslag om ändring av rådets beslut 2003/17/EG genom att dess tillämpningsperiod förlängs och genom att förteckningen över tredjeländer och de myndigheter

2012-08-30

Finansutskottets protokoll 2011/12:52

RIKSDAGEN FINANSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12: 52 DATUM 2012-08-28 TID 13:00-13:45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Närvarobeslut Utskottet medgav att följande personer fick närvara vid punkt 2-3 från konstitutionsutskottets kansli: kanslichef Kristina Svartz från EU- nämndens kansli: kanslichef

2012-08-28

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2011/12:40

RIKSDAGEN ARBETSMARKNADSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:40 DATUM Tisdagen den 28 augusti 2012 TID 15.0015.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1. Överläggning, utkast till rådsslutsatser om jobbskapande återhämtning med fokus på ungdomsarbetslösheten Utskottet beslutade om ljudupptagning under punkten

2012-08-28

Socialutskottets protokoll 2011/12:43

RIKSDAGEN SOCIALUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:43 DATUM 2012-08-27 TID 16.3016.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 En EU-rättslig anpassning av regelverket för sprutor och kanyler SoU24 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2011/12:112 En EU-rättslig anpassning av regelverket för sprutor

2012-08-27

Föredragningslista 2011/12:138

2011/12:138 Torsdagen den 23 augusti 2012 Kl. 13.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet torsdagen den 16 augusti Berättelse från Valprövningsnämnden 2  Meeri Wasberg S som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 17 augusti 2012 Avsägelse 3  Elisabeth Svantesson M som ledamot

2012-08-23

Föredragningslista 2011/12:138 (doc, 95 kB) Föredragningslista 2011/12:138 (pdf, 29 kB)

Föredragningslista 2011/12:137

2011/12:137 Torsdagen den 16 augusti 2012 Kl. 13.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollen från sammanträdena måndagen den 25 juni och torsdagen den 28 juni 2  Anmälan om interpellationer 3  Anmälan om skriftliga frågor och svar Anmälan om nya ersättare 4  Metin Ataseven M som ersättare för

2012-08-16

Föredragningslista 2011/12:137 (doc, 90 kB) Föredragningslista 2011/12:137 (pdf, 23 kB)

Föredragningslista 2011/12:136

2011/12:136 Torsdagen den 28 juni 2012 Kl. 12.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollen från sammanträdena tisdagen den 19 och onsdagen den 20 juni Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 2  Kajsa Lunderquist M fr.o.m. den 1 juli som ersättare för statsrådet Tobias Billström M Därmed upphör

2012-06-28

Föredragningslista 2011/12:136 (doc, 69 kB) Föredragningslista 2011/12:136 (pdf, 23 kB)

Föredragningslista 2011/12:135

2011/12:135 Måndagen den 25 juni 2012 Kl. 11.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1  Protokollen från sammanträdena fredagen den 15 och måndagen den 18 juni Avsägelse 2  Gustav Fridolin MP som suppleant i EU-nämnden Anmälan om kompletteringsval 3  Kew Nordqvist MP som suppleant i EU-nämnden Anmälan

2012-06-25

Föredragningslista 2011/12:135 (doc, 78 kB) Föredragningslista 2011/12:135 (pdf, 23 kB)

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2011/12:39

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:39 DATUM 20120620 TID 08.00 08.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-förslag om ett samråd om fiskemöjligheter för 2013 Utskottet överlade enligt RO 10:4 med landsbygdsminister Eskil Erlandsson, åtföljd av tjänstemännen Maria Rosander,

2012-06-20

Finansutskottets protokoll 2011/12:51

RIKSDAGEN FINANSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12: 51 DATUM 2012-06-20 TID 08:00 08:40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Överläggning om EU:s årsbudget Överläggningar hölls med statssekreterare Hans Lindblad från Finansdepartementet om EU:s årsbudget för 2013. Under överläggningarna deltog även föredragande

2012-06-20

Föredragningslista 2011/12:134

2011/12:134 Onsdagen den 20 juni 2012 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Interpellationssvar börjar direkt efter avslutningen Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet torsdagen den 14 juni Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 2  Gunnar Andrén FP fr.o.m. den

2012-06-20

Föredragningslista 2011/12:134 (doc, 86 kB) Föredragningslista 2011/12:134 (pdf, 24 kB)

Utrikesutskottets protokoll 2011/12:35

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:35 DATUM 20120619 TID 08:0008:55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Kanslimeddelanden Beslutades att: ta emot Senatens utrikesutskott från Ungern onsdagen den 26 september 2012 kl. 13:00. Anmälningsblankett delades på bordet. ta emot ordföranden i Dumans

2012-06-19