Dokument & lagar (912 träffar)

Talarlista 2011/12:20120620

Onsdagen den 20 juni 2012 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering Avslutning Interpellationssvar Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 12 Gemensam debatt FiU20 och SkU20 Finansutskottets betänkande FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken 1  Fredrik Olovsson S 10 2  Mats Pertoft MP 10 3  Erik Almqvist SD 12 4  Ulla

2012-06-20

Talarlista 2011/12:20120620 (doc, 137 kB) Talarlista 2011/12:20120620 (pdf, 20 kB)

Talarlista 2011/12:20120619

Tisdagen den 19 juni 2012 Kl. 09.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 15.30 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 22 Finansutskottets betänkande FiU21 Vårändringsbudget för 2012 1  Carina Herrstedt SD 6 2  Göran Pettersson M 6 0.12 0.12 23 Finansutskottets betänkande FiU24 Utvärdering

2012-06-19

Talarlista 2011/12:20120619 (doc, 201 kB) Talarlista 2011/12:20120619 (pdf, 26 kB)

Talarlista 2011/12:20120618

Måndagen den 18 juni 2012 Kl. 11.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 24 Näringsutskottets betänkande NU24 Frågor om subventioner till kärnkraft 1  Jennie Nilsson S 8 2  Lise Nordin MP 8 3  Kent Persson V 10 4  Mats Odell KD 10 5  Jonas Jacobsson Gjörtler M 12 6  Eva Flyborg FP 15 7  Helena Lindahl

2012-06-18

Talarlista 2011/12:20120618 (doc, 163 kB) Talarlista 2011/12:20120618 (pdf, 23 kB)

Talarlista 2011/12:20120614

Torsdagen den 14 juni 2012 Kl. 09.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 17 Konstitutionsutskottets betänkande KU20 Granskningsbetänkande Inledning 1  Peter Eriksson MP 15 2  Sven-Erik Österberg S 10 3  Per Bill M 10 4  Mathias Sundin FP 4 5  Per-Ingvar Johnsson

2012-06-14

Talarlista 2011/12:20120614 (doc, 213 kB) Talarlista 2011/12:20120614 (pdf, 29 kB)

Talarlista 2011/12:20120613

Onsdagen den 13 juni 2012 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering Nr 1 Partiledardebatt Debattregler Varje talare har rätt till ett anförande på högst tio minuter. Statsministern inleder och därefter följer partierna i storleksordning. På varje anförande gäller fri replikrätt för de anmälda talarna,

2012-06-13

Talarlista 2011/12:20120613 (doc, 182 kB) Talarlista 2011/12:20120613 (pdf, 26 kB)

Talarlista 2011/12:20120611

Måndagen den 11 juni 2012 Kl. 11.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 15 Utbildningsutskottets betänkande UbU21 Leveransplikt för elektroniskt material 0.00 0.00 16 Socialutskottets betänkande SoU23 Ändrad könstillhörighet 1  Ann Arleklo S 10 2  Agneta Luttropp MP 10 3  Eva Olofsson V 10 4 

2012-06-11

Talarlista 2011/12:20120611 (doc, 179 kB) Talarlista 2011/12:20120611 (pdf, 24 kB)

Talarlista 2011/12:20120607

Torsdagen den 7 juni 2012 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 11 Miljö- och jordbruksutskottets betänkande MJU25 Klimatpolitik och geologisk lagring av koldioxid 1  Matilda Ernkrans S 8 2  Helena Leander MP 8 3  Josef Fransson SD 8 4  Jens Holm V 8 5 

2012-06-07

Talarlista 2011/12:20120607 (doc, 155 kB) Talarlista 2011/12:20120607 (pdf, 23 kB)

Talarlista 2011/12:20120531

Torsdagen den 31 maj 2012 Kl. 12.00 Votering Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 10 Trafikutskottets betänkande TU5 Järnvägs- och kollektivtrafikfrågor 1  Lars Mejern Larsson S 12 2  Jan-Evert Rådhström M 12 3  Stina Bergström MP 12 4  Lars Tysklind FP 12 5  Siv

2012-05-31

Talarlista 2011/12:20120531 (doc, 174 kB) Talarlista 2011/12:20120531 (pdf, 23 kB)

Talarlista 2011/12:20120530

Onsdagen den 30 maj 2012 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 18 Finansutskottets betänkande FiU40 Godkännande av Europeiska rådets beslut om ändring av artikel 136 i EUF-fördraget stabilitetsmekanism för euroländer 1  Per Bolund MP 8 2  Erik Almqvist SD 8 3  Ulla Andersson

2012-05-30

Talarlista 2011/12:20120530 (doc, 251 kB) Talarlista 2011/12:20120530 (pdf, 31 kB)

Talarlista 2011/12:20120524

Torsdagen den 24 maj 2012 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU13 Förtydligande av arbetsgivares ansvar för sjuklön 0.00 0.00 10 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU12 Samverkan mellan kommuner

2012-05-24

Talarlista 2011/12:20120524 (doc, 159 kB) Talarlista 2011/12:20120524 (pdf, 23 kB)

Talarlista 2011/12:20120523

Onsdagen den 23 maj 2012 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 14 Försvarsutskottets betänkande FöU5 Soldatanställningar i Försvarsmakten 1  Peter Hultqvist S 15 2  Johan Forssell M 10 3  Peter Rådberg MP 8 4  Allan Widman FP 10 5  Staffan Danielsson C 8 6  Mikael Jansson

2012-05-23

Talarlista 2011/12:20120523 (doc, 239 kB) Talarlista 2011/12:20120523 (pdf, 30 kB)

Talarlista 2011/12:20120511

Fredagen den 11 maj 2012 Kl. 09.00 Aktuell debatt Interpellationssvar Nr 1 Aktuell debatt På begäran av Sverigedemokraternas riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om polisen. En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten. Debattregler Företrädaren för Sverigedemokraterna inleder och Moderata

2012-05-11

Talarlista 2011/12:20120511 (doc, 125 kB) Talarlista 2011/12:20120511 (pdf, 18 kB)

Talarlista 2011/12:20120510

Torsdagen den 10 maj 2012 Kl. 12.00 Votering Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 6 Justitieutskottets betänkande JuU8 De brottsbekämpande myndigheternas tillgång till uppgifter om elektronisk kommunikation 1  Elin Lundgren S 5 2  Maria Ferm MP 6 3  Kent Ekeroth

2012-05-10

Talarlista 2011/12:20120510 (doc, 166 kB) Talarlista 2011/12:20120510 (pdf, 23 kB)

Talarlista 2011/12:20120509

Onsdagen den 9 maj 2012 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 15 Utrikesutskottets betänkande UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen 2011 1  Tommy Waidelich S 12 2  Mehmet Kaplan MP 12 3  Johnny Skalin SD 20 4  Lars Ohly V 10 5  Walburga Habsburg Douglas M 12

2012-05-09

Talarlista 2011/12:20120509 (doc, 187 kB) Talarlista 2011/12:20120509 (pdf, 25 kB)

Talarlista 2011/12:20120503

Torsdagen den 3 maj 2012 Kl. 12.00 Votering Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 11 Kulturutskottets betänkande KrU6 Kulturskaparnas villkor och kultur i det offentliga rummet 1  Christina Zedell S 10 2  Tina Ehn MP 10 3  Lars Ohly V 8 4  Anne Marie Brodén M 8

2012-05-03

Talarlista 2011/12:20120503 (doc, 145 kB) Talarlista 2011/12:20120503 (pdf, 21 kB)

Talarlista 2011/12:20120502

Onsdagen den 2 maj 2012 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 12 Konstitutionsutskottets betänkande KU19 Kommittéberättelse 2012 m.m. 1  Andreas Norlén M 3 0.03 0.03 13 Konstitutionsutskottets betänkande KU18 Handlingsplan för att värna demokratin mot våldsbejakande extremism

2012-05-02

Talarlista 2011/12:20120502 (doc, 178 kB) Talarlista 2011/12:20120502 (pdf, 24 kB)

Talarlista 2011/12:20120426

Torsdagen den 26 april 2012 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund 16.00 Votering Bordläggningsdebatt Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 6 Civilutskottets betänkande CU17 Hushållningen med mark- och vattenområden 1  Jan Lindholm MP 8 2  Ola Johansson C 6 3  Otto von Arnold KD 10 4  Kew Nordqvist

2012-04-26

Talarlista 2011/12:20120426 (doc, 139 kB) Talarlista 2011/12:20120426 (pdf, 21 kB)

Talarlista 2011/12:20120425

Onsdagen den 25 april 2012 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 15 Trafikutskottets betänkande TU8 Yrkestrafik och taxi 1  Leif Pettersson S 8 2  Sten Bergheden M 8 3  Annika Lillemets MP 8 4  Lars Tysklind FP 8 5  Tony Wiklander SD 8 6  Siv Holma V 8 7  Annelie Enochson

2012-04-25

Talarlista 2011/12:20120425 (doc, 161 kB) Talarlista 2011/12:20120425 (pdf, 23 kB)

Talarlista 2011/12:20120419

Torsdagen den 19 april 2012 Kl. 12.00 Votering Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Aktuell debatt Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 21 Civilutskottets betänkande CU15 Konsumenträtt 1  Yilmaz Kerimo S 10 2  Jan Lindholm MP 8 3  Carina Herrstedt SD 5 4  Marianne Berg V 8 5  Magdalena Andersson M

2012-04-19

Talarlista 2011/12:20120419 (doc, 172 kB) Talarlista 2011/12:20120419 (pdf, 24 kB)

Talarlista 2011/12:20120418

Onsdagen den 18 april 2012 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 27 Utrikesutskottets betänkande UU12 Internationell hållbar utveckling 1  Désirée Liljevall S 8 2  Bodil Ceballos MP 8 3  Christina Höj Larsen V 8 4  Christian Holm M 8 5  Christer Winbäck FP 8 6  Kerstin Lundgren

2012-04-18

Talarlista 2011/12:20120418 (doc, 202 kB) Talarlista 2011/12:20120418 (pdf, 25 kB)