Dokument & lagar (3 481 träffar)

Riksdagens protokoll 2015/16:130

1  Anmälan om ny riksdagsledamot Följande berättelse hade kommit in från Valprövningsnämnden: Berättelse om granskning av bevis för riksdagsledamot Till Valprövningsnämnden har från Valmyndigheten inkommit bevis om att Ann-Britt Åsebol M utsetts till ny ledamot av riksdagen fr.o.m. den 13 september 2016 sedan Ulf Berg

2016-09-08

Riksdagens protokoll 2015/16:130 (pdf, 652 kB)

Utskottsmöte 2015/16:43 Tisdag 2016-09-06 kl. 11:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2015/16:43 Kallelse: Utskottssammanträde 2015/16:43 Datum och tid: 2016-09-06 11:00 Plats: RÖ 7-23 1. Kommissionens förslag om ändring av förordning 531/2012 vad gäller bestämmelser om grossistledet på roamingmarknader Subsidiaritetsprövning. Ev. beslut KOM2016 399 Föredragningspromemoria,

2016-09-06 11:00:00

Riksdagens protokoll 2015/16:129

1  Anmälan om ny riksdagsledamot Följande berättelser hade kommit in från Valprövningsnämnden: Berättelse om granskning av bevis för riksdagsledamot Till Valprövningsnämnden har från Valmyndigheten inkommit bevis om att Nina Lundström L utsetts till ny ledamot av riksdagen fr.o.m. den 25 augusti 2016 sedan Erik Ullenhag

2016-09-01

Riksdagens protokoll 2015/16:129 (pdf, 776 kB)

Utskottsmöte 2015/16:31 Tisdag 2016-08-30 kl. 11:00

Föredragningslista Arbetsmarknadsutskottet 2015/16:31 Kallelse: Utskottssammanträde 2015/16:31 Datum och tid: 2016-08-30 11:00 Plats: RÖ 5-38 1. Samråd om en europeisk pelare för sociala rättigheter Information från EU-kommissionen Allan Larsson, särskild rådgivare till EU-kommissionens ordförande 2. Samråd om en

2016-08-30 11:00:00

Utskottsmöte 2015/16:58 Tisdag 2016-08-30 kl. 09:30

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2015/16:58 Kallelse: Utskottssammanträde 2015/16:58 Datum och tid: 2016-08-30 09:30 Plats: RÖ 7-08 1. Extern utredning av Riksrevisionen Information Professor Hans-Gunnar Axberger, extern utredare 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar 4. Översyn av Riksrevisionen Fortsatt

2016-08-30 09:30:00

Riksdagens protokoll 2015/16:128

1  Avsägelser Andre vice talmannen meddelade att Erik Ullenhag L avsagt sig uppdraget som ledamot av riksdagen. Kammaren biföll denna avsägelse. Andre vice talmannen meddelade att Håkan Juholt S avsagt sig uppdraget som ledamot av riksdagen från och med den 12 september. Kammaren biföll denna avsägelse. Andre vice talmannen

2016-08-25

Riksdagens protokoll 2015/16:128 (pdf, 461 kB)

Utskottsmöte 2015/16:32 Onsdag 2016-08-24 kl. 12:00

Föredragningslista Kulturutskottet 2015/16:32 Kallelse: Utskottssammanträde 2015/16:32 Datum och tid: 2016-08-24 12:00 Plats: RÖ 7-35 1. Protokoll för kännedom Protokoll 2015/16:31 av den 16 juni 2016 2. Kommissionens förslag om ändring av beslut om inrättande av en unionsinsats för evenemanget Europeisk kulturhuvudstad

2016-08-24 12:00:00

Utskottsmöte 2015/16:42 Onsdag 2016-08-24 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2015/16:42 Kallelse: Utskottssammanträde 2015/16:42 Datum och tid: 2016-08-24 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Säkerhetgenomgång inför långresa Information av bitr. säkerhetschef Anna-Karin Johansson 2. Riksrevisionens rapport om ekonomiska risker för staten i fråga om gruvavfall

2016-08-24 11:00:00

Utskottsmöte 2015/16:57 Fredag 2016-08-05 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2015/16:57 Kallelse: Utskottssammanträde 2015/16:57 Datum och tid: 2016-08-05 11:00 Plats: RÖ 7-08 1. Anmälningar 2. Riksrevisionen Överläggning Lokal: Skandiasalen, N3-04 offentlig del av sammanträdet Kl. 11.30 3. Riksrevisionen Information och diskussion Riksrevisorerna

2016-08-05 11:00:00

Utskottsmöte 2015/16:43 Fredag 2016-07-15 kl. 10:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2015/16:43 Kallelse: Utskottssammanträde 2015/16:43 Datum och tid: 2016-07-15 10:00 Plats: Skandiasalen tillsammans med EU-nämnden 1. Inför utrikesrådet FAC Information Kabinettssekreterare Annika Söder Kommenterad dagordning FAC 3. Övriga frågor 4. Uppdrag att justera riksmötets

2016-07-15 10:00:00

Utskottsmöte 2015/16:UU201607151000 Fredag 2016-07-15 kl. 10:00

Planerat sammanträde Utrikesutskottet Datum och tid: Fredag 2016-07-15 kl. 10:00 Plats:

2016-07-15 10:00:00

Utskottsmöte 2015/16:30 Lördag 2016-07-02 kl. 09:30

Föredragningslista Näringsutskottet 2015/16:30 Kallelse: Utskottssammanträde 2015/16:30 Datum och tid: 2016-07-02 09:30 Plats: Obs Lokal RÖ 9-54 1. Fråga om medgivande att närvara vid sammanträdet Beslut om att ledamöter från miljö- och jordbruksutskottet och tjänstemän från miljö- och jordbruksutskottets kansli får

2016-07-02 09:30:00

Riksdagens protokoll 2015/16:127

1  Avsägelser Förste vice talmannen meddelade att Emilia Töyrä S avsagt sig uppdraget som ledamot i konstitutionsutskottet, att Jörgen Hellman S avsagt sig uppdragen som ledamot i finansutskottet och som suppleant i skatteutskottet, att Niklas Karlsson S avsagt sig uppdraget som suppleant i finansutskottet, att Anders

2016-06-28

Riksdagens protokoll 2015/16:127 (pdf, 732 kB)

Riksdagens protokoll 2015/16:126

1  Anmälan om subsidiaritetsprövningar Tredje vice talmannen anmälde att utdrag ur följande protokoll i ärenden om subsidiaritetsprövning av EU-förslag hade kommit in: prot. 2015/16:42 för torsdagen den 16 juni från trafikutskottet och prot. 2015/16:51 för tisdagen den 21 juni från finansutskottet. 2  Ärende för hänvisning

2016-06-27

Riksdagens protokoll 2015/16:126 (pdf, 369 kB)

Utskottsmöte 2015/16:41 Onsdag 2016-06-22 kl. 08:30

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2015/16:41 Kallelse: Utskottssammanträde 2015/16:41 Datum och tid: 2016-06-22 08:30 Plats: RÖ 7-26 1. Jordbruks- och fiskeråd 27-28 juni Information Statssekreterare Elisabeth Backteman Näringsdepartementet 2. Justering av protokoll 3. Inkomna EU-dokument m.m Föredragande:

2016-06-22 08:30:00

Riksdagens protokoll 2015/16:125

1  Justering av protokoll Protokollet för den 7 juni justerades. 2  Anmälan om fördröjt svar på interpellation Följande skrivelse hade kommit in: Interpellation 2015/16:707 Till riksdagen Interpellation 2015/16:707 Eventuellt avtal mellan EU och Libyen av Christina Höj Larsen V Interpellationen kommer att besvaras

2016-06-22

Riksdagens protokoll 2015/16:125 (pdf, 468 kB)

Utskottsmöte 2015/16:38 Tisdag 2016-06-21 kl. 11:15

Föredragningslista Justitieutskottet 2015/16:38 Kallelse: Utskottssammanträde 2015/16:38 Datum och tid: 2016-06-21 11:15 Plats: RÖ 7-44 1. Överläggning om rättshjälpsdirektivet 2. Justering av protokoll 3. Information om utskottsarbetet under sommaren 4. EU-frågor 5. Inkomna skrivelser 6. Övriga frågor 7. Nästa

2016-06-21 11:15:00

Utskottsmöte 2015/16:51 Tisdag 2016-06-21 kl. 08:00

Föredragningslista Finansutskottet 2015/16:51 Kallelse: Utskottssammanträde 2015/16:51 Datum och tid: 2016-06-21 08:00 Plats: RÖ 5-10 1. Överläggning rörande förhandlingen om EU:s årsbudget 2017 Statssekreterare Max Elger 2. Anmälningar 3. Justering av protokoll 4. Kommissionens förslag om inrättande av ett unionsprogram

2016-06-21 08:00:00

Riksdagens protokoll 2015/16:124

1  Anmälan om subsidiaritetsprövning Tredje vice talmannen anmälde att utdrag ur prot. 2015/16:55 för tisdagen den 14 juni i ärende om subsidiaritetsprövning av EU-förslag hade kommit in från konstitutionsutskottet. 2  Ärende för hänvisning till utskott Följande dokument hänvisades till utskott: EU-dokument KOM2016 400

2016-06-21

Riksdagens protokoll 2015/16:124 (pdf, 967 kB)

Riksdagens protokoll 2015/16:123

1  Anmälan om ersättare Andre vice talmannen anmälde att Jenny Bengtsson V inträtt som ersättare för Ali Esbati V under tiden för hans fortsatta ledighet den 17 juni27 juli. 2  Anmälan om kompletteringsval Andre vice talmannen meddelade att Vänsterpartiets riksdagsgrupp anmält Jenny Bengtsson som suppleant i konstitutionsutskottet,

2016-06-20

Riksdagens protokoll 2015/16:123 (pdf, 1278 kB)