Sök
2 403 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Departementsserien, EU-nämndens skriftliga samråd, Kammarens talarlistor, Kommittédirektiv, KU:s särskilda kallelser och föredragningslistor, utskottsdokument, 2018/19, 2012/13, 2011/12, 2005/06, 2002/03, 1902, 1848, sorterat efter datum
Kammarens talarlista 2019-06-25
Tisdagen den 25 juni 2019 Kl. 09.00
Aktuell debatt
11.00
Interpellationssvar
14.00
Återrapportering från Europeiska rådets möte
Nr
1
Aktuell debatt
På begäran av Moderaternas riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om gängkriminalitet. Debattregler
En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten.
Kammarens talarlista 2019-06-19
Onsdagen den 19 juni 2019 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Votering efter debattens slut
Avslutning
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
25
Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU14
Riksrevisionens rapport om jämställdhetsintegrering av integrationspolitiken
1
Patrik Björck S 5
2
Ciczie Weidby V 10
3
Leila Ali-Elmi MP
KU:s särskilda kallelser och föredragningslistor 2018/19:44 Tisdag 2019-06-18 kl. 09:00
Särskild föredragningslista
Konstitutionsutskottet 2018/19:44
Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:44
Datum och tid: 2019-06-18 09:00
Plats: RÖ7-08
1. Justering av protokoll
2. Anmälningar
3. Höstens granskning
Bilagor
1. Särskilt protokoll 2018/19:43
3. Tidigare utsänd
Kammarens talarlista 2019-06-18
Tisdagen den 18 juni 2019 Kl. 08.00
Arbetsplenum
15.30
Votering
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
55
Finansutskottets betänkande FiU19
Aktivitetsgrad i fondförvaltning
0.00
0.00
Gemensam debatt om FiU20 och FiU21
56
Finansutskottets betänkande FiU20
Riktlinjer för
Kammarens talarlista 2019-06-17
Måndagen den 17 juni 2019 Kl. 11.00
Arbetsplenum
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
82
Konstitutionsutskottets betänkande KU20
Granskningsbetänkande
Inledning
1
Karin Enström M 10
2
Hans Ekström S 10
3
Per Söderlund SD 6
4
Linda Ylivainio C 8
5
Mia Sydow Mölleby V 8
6
Tuve Skånberg KD 6
7
Bengt Eliasson
Kammarens talarlista 2019-06-14
Fredagen den 14 juni 2019 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Aktuell debatt
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
18
Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU12
Anställningsskyddet förlängs tills arbetstagaren fyllt 69 år
1
Nooshi Dadgostar V 10
2
Johanna Haraldsson S 6
3
Josefin Malmqvist M 5
4
Magnus Persson SD 4
5
Martin
Kammarens talarlista 2019-06-13
Torsdagen den 13 juni 2019 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
15
Civilutskottets betänkande CU17
Åtgärder mot handel med hyreskontrakt
1
Cecilie Tenfjord Toftby M 6
2
Roger Hedlund SD 6
3
Momodou Malcolm Jallow V 8
4
Larry Söder KD 6
5
Emma Hult
Kammarens talarlista 2019-06-12
Onsdagen den 12 juni 2019 Kl. 09.00
Partiledardebatt
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
1
Partiledardebatt
Debattregler
I den första omgången har statsministern och partiledaren för Moderaterna rätt till ett anförande på högst 7 minuter och övriga partiledare har rätt till ett anförande på högst 5 minuter. Anförandena
KU:s särskilda kallelser och föredragningslistor 2018/19:43 Tisdag 2019-06-11 kl. 11:00
Särskild föredragningslista
Konstitutionsutskottet 2018/19:43
Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:43
Datum och tid: 2019-06-11 11:00
Plats: RÖ7-08
1. Justering av protokoll
2. Anmälningar
3. Höstens granskning
Bilagor
1. Särskilda protokoll 2018/19:41 och 2018/19:42
3.
Kammarens talarlista 2019-06-10
Måndagen den 10 juni 2019 Kl. 11.00
Aktuell debatt
13.00
Aktuell debatt
Nr
1
Aktuell debatt
På begäran av Sverigedemokraternas riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om Försvarsberedningens förslag. Debattregler
Företrädare från det parti som begärt debatten inleder med ett anförande på längst 1 minut. Därefter
Kammarens talarlista 2019-06-05
Onsdagen den 5 juni 2019 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
6
Miljö- och jordbruksutskottets betänkande MJU16
Ändamålsenliga sanktioner mot otillåtna avfallstransporter
1
Marlene Burwick S 4
0.04
0.04
7
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets betänkande UFöU3
Svenskt deltagande i
KU:s särskilda kallelser och föredragningslistor 2018/19:42 Tisdag 2019-06-04 kl. 09:00
Särskild föredragningslista
Konstitutionsutskottet 2018/19:42
Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:42
Datum och tid: 2019-06-04 09:00
Plats: RÖ7-08
1. Anmälningar
2. Granskningsbetänkande KU20 Justering
Bilagor
1. Stomme för granskningsdebatten delas vid sammanträdet 2. Förslag delas inte elektroniskt
Kammarens talarlista 2019-06-04
Tisdagen den 4 juni 2019 Kl. 13.00
Återrapportering från Europeiska rådets möte
Arbetsplenum
15.30
Votering
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
22
Civilutskottets betänkande CU19
Större frihet att bygga altaner
1
Leif Nysmed S 6
2
Lars Beckman M 6
0.12
0.12
23
Utrikesutskottets
KU:s särskilda kallelser och föredragningslistor 2018/19:41 Måndag 2019-06-03 kl. 16:30
Särskild föredragningslista
Konstitutionsutskottet 2018/19:41
Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:41
Datum och tid: 2019-06-03 16:30
Plats: RÖ7-08
1. Justering av protokoll
2. Anmälningar
3. Granskningsbetänkande KU20 Preliminär justering delvis
Bilagor
1. Särskilt protokoll 2018/19:40
3. Tidigare utsänt
KU:s särskilda kallelser och föredragningslistor 2018/19:40 Onsdag 2019-05-29 kl. 09:15
Särskild föredragningslista
Konstitutionsutskottet 2018/19:40
Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:40
Datum och tid: 2019-05-29 09:15
Plats: RÖ7-08
1. Justering av protokoll
2. Anmälningar
3. Granskningsbetänkande KU20 Ev. preliminär justering delvis
Bilagor
1. Särskilt protokoll 2018/19:39
3. Utkast delas vid sammanträdet
KU:s särskilda kallelser och föredragningslistor 2018/19:39 Tisdag 2019-05-28 kl. 10:30
Särskild föredragningslista
Konstitutionsutskottet 2018/19:39
Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:39
Datum och tid: 2019-05-28 10:30
Plats: RÖ7-08
1. Justering av protokoll
2. Anmälningar
3. Granskningsbetänkande KU20 Preliminär justering delvis
4. Förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör G8
Beredning
Kammarens talarlista 2019-05-28
Tisdagen den 28 maj 2019 Kl. 12.00
Prövning av yrkande om misstroendeförklaring mot statsrådet Annika Strandhäll
Arbetsplenum
15.30
Votering
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
12
Finansutskottets betänkande FiU38
Vissa betaltjänstfrågor
0.00
0.00
13
Finansutskottets
KU:s särskilda kallelser och föredragningslistor 2018/19:38 Torsdag 2019-05-16 kl. 09:00
Särskild föredragningslista
Konstitutionsutskottet 2018/19:38
Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:38
Datum och tid: 2019-05-16 09:00
Plats: RÖ7-08
1. Justering av protokoll 2. Anmälningar
3. Utrikesdepartementets hantering av en utvärdering av säkerhetsrådskampanjen G4
Beredning Föredragande: JFG
4. Förflyttningen
Kammarens talarlista 2019-05-16
Torsdagen den 16 maj 2019 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Statsministerns frågestund
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
4
Finansutskottets betänkande FiU39
Ytterligare förlängd övergångsperiod för understödsföreningar
0.00
0.00
5
Socialutskottets betänkande SoU8
Hälso- och sjukvårdsfrågor
1
Kammarens talarlista 2019-05-15
Onsdagen den 15 maj 2019 Kl. 09.00
Val
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
14
Civilutskottets betänkande CU16
Nya EU-regler om aktieägares rättigheter
1
David Josefsson M 6
2
Mikael Eskilandersson SD 6
3
Ola Johansson C 6
4
Ola Möller S 6
0.24
0.24
15
Konstitutionsutskottets