Dokument & lagar (1 113 träffar)

Riksdagens protokoll 2018/19:112

1  Avsägelser Andre vice talmannen meddelade att Ylva Johansson S avsagt sig uppdraget som ledamot av riksdagen. Kammaren biföll denna avsägelse. Andre vice talmannen meddelade att Johan Pehrson L avsagt sig uppdragen som ledamot i finansutskottet samt som suppleant i konstitutionsutskottet och i justitieutskottet, att

2019-09-05

Riksdagens protokoll 2018/19:112 (pdf, 165 kB)

Riksdagens protokoll 2018/19:111

1  Justering av protokoll Protokollen för den 5, 1014, 1719, 24 och 25 juni justerades. 2  Anmälan om gruppledare för partigrupp Ålderspresidenten meddelade att Liberalernas partigrupp anmält Johan Pehrson som gruppledare för partigrupp. 3  Anmälan om ersättare Ålderspresidenten anmälde att Lars Jilmstad M inträtt som

2019-08-29

Riksdagens protokoll 2018/19:111 (pdf, 577 kB)

Kallelse och föredragningslista 2018/19:49 EU-nämndens sammanträde 2019-07-12

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2018/19:49 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-07-12 kl. 10:00 Plats: EU-nämndens sessionssal RÖ9-54 Föredragningslista Utrikes frågor Utrikesminister Margot Wallström Återrapport från möte i rådet den 17 juni 2019 Information och samråd inför möte i rådet den

2019-07-12

Kallelse och föredragningslista 2018/19:47 EU-nämndens sammanträde 2019-07-05

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2018/19:47 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-07-05 kl. 10:00 Plats: EU-nämndens sessionssal RÖ9-54 Föredragningslista Sysselsättning, socialpolitik, hälso- och sjukvård samt konsumentfrågor Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson Återrapport från

2019-07-05

Kallelse och föredragningslista 2018/19:48 EU-nämndens sammanträde 2019-07-02

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2018/19:48 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-07-02 kl. 20:00 Plats: RÖ9-54 Föredragningslista Europeiska rådet Statsminister Stefan Löfven Återrapport från Europeiska rådets möte ev.Övrigt Anm: Nästa sammanträde äger rum fredagen den 5 juli 2019 kl. 10.00

2019-07-02

Kallelse och föredragningslista 2018/19:46 EU-nämndens sammanträde 2019-07-02

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2018/19:46 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-07-02 kl. 10:45 Plats: EU-nämndens sessionssal RÖ9-54, extra sammanträde Föredragningslista Europeiska rådet Statsminister Stefan Löfven Information och samråd under Europeiska rådet den 30 juni som återupptas den

2019-07-02

Kallelse och föredragningslista 2018/19:45 EU-nämndens sammanträde 2019-07-01

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2018/19:45 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-07-01 kl. 8:00: Plats: EU-nämndens sessionssal RÖ9-54, extra sammanträde Föredragningslista Europeiska rådet Statsrådet Hans Dahlgren Information under Europeiska rådet den 30 juni 2019 ev.Övrigt Anm: Nästa sammanträde

2019-07-01

Kallelse och föredragningslista 2018/19:43 EU-nämndens sammanträde 2019-06-30

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2018/19:43 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-06-30 kl. 18:00 Plats: EU-nämndens sessionssal RÖ9-54, extra sammanträde Föredragningslista Europeiska rådet Statsminister Stefan Löfven Information och samråd under Europeiska rådet den 30 juni 2019 ev.Övrigt Anm:

2019-06-30

Riksdagens protokoll 2018/19:110

1  Aktuell debatt om gängkriminalitet Anf. 1  JOHAN FORSSELL MFru talman Vi moderater har begärt den här debatten mot bakgrund av att gängkriminaliteten och det grova våld som följer i dess spår håller på att förändra Sverige i grunden. Uppgörelser utanför förskolor, skjutningar på öppna platser mitt i folkträngseln, sprängningar

2019-06-25

Riksdagens protokoll 2018/19:110 (pdf, 870 kB)

Riksdagens protokoll 2018/19:109

1  Justering av protokoll Protokollet för den 3 juni justerades. 2  Anmälan om nya riksdagsledamöter Följande berättelse hade kommit in från Valprövningsnämnden: Berättelse om granskning av bevis för riksdagsledamöter Till Valprövningsnämnden har från Valmyndigheten inkommit bevis om att dels Helena Antoni M utsetts

2019-06-24

Riksdagens protokoll 2018/19:109 (pdf, 502 kB)

Riksdagens protokoll 2018/19:108

1  Justering av protokoll Protokollet för den 29 maj justerades. 2  Anmälan om återtagande av plats i riksdagen Talmannen meddelade att Johan Hedin C skulle återta sin plats i riksdagen från och med den 20 juni, varigenom uppdraget som ersättare skulle upphöra för Abir Al-Sahlani C3  Avsägelser Talmannen meddelade att

2019-06-19

Riksdagens protokoll 2018/19:108 (pdf, 799 kB)

Kallelse och föredragningslista 2018/19:40 EU-nämndens sammanträde 2019-06-19

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2018/19:40 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-06-19 kl. 14:00 Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Europeiska rådet Statsminister Stefan Löfven Information och samråd inför Europeiska rådet den 20-21 juni 2019 ev.Övrigt Anm:

2019-06-19

Kallelse och föredragningslista 2018/19:39 EU-nämndens sammanträde 2019-06-19

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2018/19:39 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-06-19 kl. 8:00: Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Miljö Miljö- och klimatminister Isabella Lövin Återrapport från möte i rådet den 5 mars 2019 Återrapport från informellt ministermöte

2019-06-19

Riksdagens protokoll 2018/19:107

1  Justering av protokoll Protokollet för den 28 maj justerades. 2  Anmälan om ny riksdagsledamot Följande berättelse hade kommit in från Valprövningsnämnden: Berättelse om granskning av bevis för riksdagsledamot Till Valprövningsnämnden har från Valmyndigheten inkommit bevis om att Annika Hirvonen Falk MP utsetts till

2019-06-18

Riksdagens protokoll 2018/19:107 (pdf, 1607 kB)

Riksdagens protokoll 2018/19:106

1  Justering av protokoll Protokollet för den 27 maj justerades. 2  Fastställande av dag för riksmötets start 2019/20 Kammaren biföll riksdagsstyrelsens förslag att riksmötet 2019/20 skulle inledas tisdagen den 10 september. 3  Avsägelser Förste vice talmannen meddelade att Pål Jonson M avsagt sig uppdraget som ledamot

2019-06-17

Riksdagens protokoll 2018/19:106 (pdf, 931 kB)

Riksdagens protokoll 2018/19:105

1  Meddelande om aktuell debatt om gängkriminalitet Tredje vice talmannen meddelade att på begäran av Moderaternas riksdagsgrupp skulle en aktuell debatt om gängkriminalitet anordnas tisdagen den 25 juni kl. 9.00. Från regeringen skulle statsrådet Mikael Damberg S delta. Den inkomna skrivelsen hade följande lydelse: Till

2019-06-14

Riksdagens protokoll 2018/19:105 (pdf, 853 kB)

Kallelse och föredragningslista 2018/19:38 EU-nämndens sammanträde 2019-06-14

EU-nämnden Reviderad kallelse och föredragningslista samt utskick 3 2018/19:38 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-06-14 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Val av andre vice ordförande Utrikes frågor gemensam session utrikes- och försvarsministrar Utrikesminister

2019-06-14

Riksdagens protokoll 2018/19:104

1  Avsägelser Andre vice talmannen meddelade att Jessica Polfjärd M avsagt sig uppdraget som ledamot av riksdagen från och med den 2 juli. Kammaren biföll denna avsägelse. Andre vice talmannen meddelade att Jessica Polfjärd M avsagt sig uppdraget som ledamot i Nordiska rådets svenska delegation från och med den 13 juni.

2019-06-13

Riksdagens protokoll 2018/19:104 (pdf, 1329 kB)

Riksdagens protokoll 2018/19:103

1  Partiledardebatt Anf. 1  Statsminister STEFAN LÖFVEN SHerr talman Om sex månader går vi in i ett nytt decennium. Det förra seklets 20-tal var avgörande i svensk historia. Sverige tog sina första stapplande demokratiska steg, men ojämlikheten var skriande. Det var som Per-Albin Hansson påpekade: Här råder visserligen

2019-06-12

Riksdagens protokoll 2018/19:103 (pdf, 1142 kB)

Kallelse och föredragningslista 2018/19:37 EU-nämndens sammanträde 2019-06-12

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2018/19:37 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-06-12 kl. 11:00 Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Ekonomiska och finansiella frågor Finansminister Magdalena Andersson Återrapport från möte i rådet den 17 maj 2019

2019-06-12