Dokument & lagar (18 träffar)

Omröstning 2012/13:KU21p1 Regeringens redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser

Votering: betänkande 2012/13:KU21 Redogörelser för behandlingen av riksdagens skrivelser, förslagspunkt 1 Regeringens redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser Riksdagen lägger skrivelse 2012/13:75 till handlingarna. Datum: 2013-06-19 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, MP, V

2013-06-19

Omröstning 2012/13:UFöU4p1 Proposition 2012/13:173

Votering: betänkande 2012/13:UFöU4 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali, förslagspunkt 1 Proposition 2012/13:173 Riksdagen medger att regeringen fr.o.m. den 1 juli 2013 och under högst tolv månader fram t.o.m. den 30 juni 2014 ställer en svensk väpnad styrka bestående av högst 160 personer

2013-06-18

Omröstning 2012/13:UFöU3p2 Försvarssamarbete

Votering: betänkande 2012/13:UFöU3 Nordiskt utrikes-säkerhets- och försvarspolitiskt samarbete inklusive krisberedskap, förslagspunkt 2 Försvarssamarbete Riksdagen avslår motionerna 2012/13:U21 yrkandena 3-5 och 2012/13:U22 yrkandena 1-5. Datum: 2013-06-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5

2013-06-05

Omröstning 2012/13:UFöU3p1 Utrikes- och säkerhetspolitiskt samarbete

Votering: betänkande 2012/13:UFöU3 Nordiskt utrikes-säkerhets- och försvarspolitiskt samarbete inklusive krisberedskap, förslagspunkt 1 Utrikes- och säkerhetspolitiskt samarbete Riksdagen avslår motionerna 2012/13:U21 yrkandena 1 och 2 samt 2012/13:U22 yrkande 6. Datum: 2013-06-05 Omröstning i motivfrågan Utskottets

2013-06-05

Omröstning 2012/13:KU17p6 Kvittningssystemet

Votering: betänkande 2012/13:KU17 Riksdagens arbetsformer m.m.förslagspunkt 6 Kvittningssystemet Riksdagen avslår motion 2011/12:K219 av Thoralf Alfsson och Jonas Åkerlund båda SDDatum: 2013-04-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 96 0 0 16

2013-04-25

Omröstning 2012/13:KU17p14 Arvode m.m.

Votering: betänkande 2012/13:KU17 Riksdagens arbetsformer m.m.förslagspunkt 14 Arvode m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:K242 av Lise Nordin m.fl. MP yrkandena 1 och 3, 2011/12:K319 av Mia Sydow Mölleby m.fl. V yrkandena 1 och 2, 2011/12:K381 av Anti Avsan M2012/13:K202 av Mia Sydow Mölleby m.fl. V yrkandena 1 och

2013-04-25

Omröstning 2012/13:KU17p4 Riksdagsledamöternas placering i kammaren

Votering: betänkande 2012/13:KU17 Riksdagens arbetsformer m.m.förslagspunkt 4 Riksdagsledamöternas placering i kammaren Riksdagen avslår motionerna 2011/12:K241 av Margareta Cederfelt M och 2012/13:K209 av Björn Söder och Erik Almqvist båda SDDatum: 2013-04-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2013-04-25

Omröstning 2012/13:KU22p5 Representation i nämnder, utskott och styrelser

Votering: betänkande 2012/13:KU22 Kommunala och regionala frågor, förslagspunkt 5 Representation i nämnder, utskott och styrelser Riksdagen avslår motion 2011/12:K385 av Mattias Karlsson och Sven-Olof Sällström båda SDDatum: 2013-04-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående

2013-04-18

Omröstning 2012/13:KU19p8 Tolkning vid myndighetskontakter

Votering: betänkande 2012/13:KU19 Offentlig förvaltning, förslagspunkt 8 Tolkning vid myndighetskontakter Riksdagen avslår motionerna 2012/13:K206 av Kent Ekeroth SD2012/13:K296 av Thoralf Alfsson och Kent Ekeroth båda SD och 2012/13:So390 av Carina Herrstedt SDDatum: 2013-04-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2013-04-18

Omröstning 2012/13:KU19p2 Statliga och kommunala servicekontor m.m.

Votering: betänkande 2012/13:KU19 Offentlig förvaltning, förslagspunkt 2 Statliga och kommunala servicekontor m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:K347 av Peter Hultqvist och Roza Güclü Hedin båda S2012/13:Ju249 av Maria Ferm m.fl. MP yrkande 13, 2012/13:N265 av Lars Mejern Larsson m.fl. S yrkande 3 och 2012/13:N272

2013-04-18

Omröstning 2012/13:UFöU2p1 Svenskt deltagande i Europeiska unionens marina insats (Operation Atalanta)

Votering: betänkande 2012/13:UFöU2 Svenskt deltagande i Europeiska unionens marina insats Operation Atalantaförslagspunkt 1 Svenskt deltagande i Europeiska unionens marina insats Operation Atalanta Riksdagen medger att regeringen, fr.o.m. den 6 april 2013 och under högst fyra månader, ställer en svensk väpnad styrka bestående

2013-03-06

Omröstning 2012/13:UFöU1p2 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan (ISAF)

Votering: betänkande 2012/13:UFöU1 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAFförslagspunkt 2 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAF Riksdagen avslår motionerna 2012/13:U6 yrkandena 2 och 3 samt 2012/13:U7 yrkande 1. Datum: 2012-12-19

2012-12-19

Omröstning 2012/13:UFöU1p1 Avslag på proposition 2012/13:41

Votering: betänkande 2012/13:UFöU1 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAFförslagspunkt 1 Avslag på proposition 2012/13:41 Riksdagen medger att regeringen ställer en svensk väpnad styrka bestående av högst 785 personer till förfogande för deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan

2012-12-19

Omröstning 2012/13:UFöU1p3 Civila insatser i Afghanistan

Votering: betänkande 2012/13:UFöU1 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAFförslagspunkt 3 Civila insatser i Afghanistan Riksdagen avslår motionerna 2012/13:U6 yrkande 4 och 2012/13:U7 yrkande 2. Datum: 2012-12-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2012-12-19

Omröstning 2012/13:KU1p5 Kvinno- och mansjourer

Votering: betänkande 2012/13:KU1 Utgiftsområde 1 Rikets styrelse, förslagspunkt 5 Kvinno- och mansjourer Riksdagen avslår motion 2012/13:K367 av Peter Eriksson m.fl. MP yrkande 1. Datum: 2012-12-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 MP Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 103 0 0 9

2012-12-05

Omröstning 2012/13:KU1p2 Insyn i kungliga hovstaten

Votering: betänkande 2012/13:KU1 Utgiftsområde 1 Rikets styrelse, förslagspunkt 2 Insyn i kungliga hovstaten Riksdagen avslår motion 2012/13:K207 yrkande 2. Datum: 2012-12-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 104 0 0 8 M 98 0 0 9 MP 22

2012-12-05

Omröstning 2012/13:KU1p6 Länsstyrelsers kartläggning av värdefulla skogar

Votering: betänkande 2012/13:KU1 Utgiftsområde 1 Rikets styrelse, förslagspunkt 6 Länsstyrelsers kartläggning av värdefulla skogar Riksdagen avslår motion 2012/13:MJ455 av Matilda Ernkrans m.fl. S yrkande 44. Datum: 2012-12-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 S Parti Ja Nej Avstående

2012-12-05

Omröstning 2012/13:KU6p1 Kortare annonsavbrott i direktsända sportevenemang

Votering: betänkande 2012/13:KU6 Ändringar i radio- och tv-lagen, förslagspunkt 1 Kortare annonsavbrott i direktsända sportevenemang Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i radio- och tv-lagen 2010:696 i de delar det avser 8 kap. 2 andra stycket. Därmed bifaller riksdagen proposition 2011/12:151 i denna

2012-11-14