Dokument & lagar (1 806 träffar)

Motion 2011/12:U30 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:U30 av Julia Kronlid m.fl. SD med anledning av skr. 2011/12:154 Redovisning av verksamheten i Internationella valutafonden, Världsbanken samt de regionala utvecklings- och investeringsbankerna 2010 och 2011 SD679 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2012/13:UU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2011/12:U30 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (doc, 60 kB)

Motion 2011/12:U31 av Hans Linde m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2011/12:U31 av Hans Linde m.fl. V med anledning av skr. 2011/12:154 Redovisning av verksamheten i Internationella valutafonden, Världsbanken samt de regionala utvecklings- och investeringsbankerna 2010 och 2011 V030 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2012/13:UU13
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2011/12:U31 av Hans Linde m.fl. (V) (doc, 69 kB)

Motion 2011/12:U29 av Julia Kronlid (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:U29 av Julia Kronlid SD med anledning av redog. 2011/12:RS5 Verksamhetsberättelse under 2011 för riksdagens delegationer till Interparlamentariska unionen IPU respektive den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet PA-UfM SD309 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2012/13:UU6
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2011/12:U29 av Julia Kronlid (SD) (doc, 63 kB)

Betänkande 2011/12:NU24

Riksdagen beslutade våren 2010 att ge regeringen i uppdrag att föreslå lagstiftning eller andra åtgärder som innebär att direkta eller indirekta statliga subventioner till kärnkraft inte ska få förekomma. Regeringen har nu redovisat sin uppfattning i en skrivelse till riksdagen. Regeringen menar bland annat att det är principiellt och konstitutionellt tveksamt med lagstiftning som förbjuder riksdagen att fatta beslut om att subventionera kärnkraft. Näringsutskottet har granskat skrivelsen och anser att regeringen ger en god bild av vad som bör beaktas i samband med frågor om subventioner av kärnkraft. Riksdagen beslutade att lägga skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2012-05-31 Debatt: 2012-06-18 Beslut: 2012-06-19

Betänkande 2011/12:NU24 (pdf, 122 kB) Webb-tv debatt om förslag: Frågor om subventioner till kärnkraft

Betänkande 2011/12:FöU9

Delar av den logistikverksamhet som Försvarsmakten i dag ansvarar för förs över till Försvarets materielverk. Syftet är att frigöra resurser som kan användas till försvarets förbandsverksamhet och till att bygga upp insatsorganisationen. Regeringen bedömer att kostnaderna för försvarslogistikens på detta sätt kan minskas med cirka 760 miljoner kronor per år från den 1 januari 2015. Sammanlagt berörs cirka 1 500 personer av omorganisationen. Flytten av logistikverksamheten ska enligt planen ske den 1 januari 2013.

Regeringen har för avsikt att återkomma till riksdagen om förändringar i logistikorganisationen i de närmaste årens budgetpropositioner. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2012-05-08 Justering: 2012-05-31 Debatt: 2012-06-19 Beslut: 2012-06-20

Betänkande 2011/12:FöU9 (pdf, 64 kB) Webb-tv debatt om förslag: Försvarets logistik

Betänkande 2011/12:NU25

Riksdagen rättade till en paragraf i mönsterskyddslagen som av misstag fick en felaktig lydelse när lagen ändrades 2002.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2012-05-31 Debatt: 2012-06-13 Beslut: 2012-06-13

Betänkande 2011/12:NU25 (pdf, 25 kB)

Betänkande 2011/12:NU23

Riksdagen sa ja till regeringens förslag om att Invest Sweden avvecklas och att det statligt finansierade främjandet av export och investeringar som utförs av Exportrådet och Invest Sweden slås ihop den 1 januari 2013.

Den nya organisationen kommer att heta Sveriges export- och investeringsråd. Regeringen får möjlighet att sluta avtal med Sveriges allmänna utrikeshandelsförening om den nya organisationen.

Dessutom upphör Exportrådets möjlighet att leda ambassadernas exportfrämjande verksamhet.

De nya reglerna börjar gälla den 1 januari 2013.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2012-05-29 Debatt: 2012-06-13 Beslut: 2012-06-14

Betänkande 2011/12:NU23 (pdf, 225 kB) Webb-tv debatt om förslag: Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande

Betänkande 2011/12:NU21

Aktiva elkonsumenter får nu möjlighet att ingå avtal som förutsätter att elförbrukningen mäts timvis, utan att konsumenten behöver betala extra för detta. Genom timmätning ökar elkonsumentens möjligheter att påverka sin elförbrukning och minska sina elkostnader.

De nya reglerna börjar gälla den 1 oktober 2012.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2012-05-22 Debatt: 2012-06-13 Beslut: 2012-06-14

Betänkande 2011/12:NU21 (pdf, 116 kB) Webb-tv debatt om förslag: Timmätning för aktiva elkonsumenter

Betänkande 2011/12:NU12

Riksdagen beslutade om nya regler för att förenkla arbetet för specialdomstolen Patentbesvärsrätten. Domstolen överprövar idag Patent- och registreringsverkets beslut om bland annat patentärenden. De nya reglerna innebär att Patentbesvärsrätten inte behöver vara uppdelad i avdelningar, att rätten får döma även med endast en ledamot i vissa fall och att vittnen och experter kan delta i en muntlig förhandling via telefon eller annan motsvarande utrustning.

De nya reglerna börjar gälla den 1 augusti 2012.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2012-05-29 Debatt: 2012-06-13 Beslut: 2012-06-13

Betänkande 2011/12:NU12 (pdf, 312 kB)

Betänkande 2011/12:UU17

Regeringen beskriver i en skrivelse arbetet i Europarådets ministerkommitté under andra halvåret 2010 och under 2011. Regeringen tar bland annat upp den förändringsprocess som pågår inom Europarådet. Europadomstolen ska förändras, EU:s anslutning till Europakonventionen för de mänskliga rättigheterna förberedas och samarbetet mellan ministerkommittén och den parlamentariska församlingen förbättras. Europadomstolens dömande verksamhet och ministerkommitténs övervakning av medlemsländerna är andra områden som redovisas.

Riksdagens delegation vid Europarådets parlamentariska församling, PACE, beskriver i en redogörelse verksamheten i Europarådets parlamentariska församling under 2011. PACE har bland annat debatterat frågor som den arabiska våren, förändringarna inom Europarådet, Europadomstolens arbete för de mänskliga rättigheterna, EU:s anslutning till Europakonventionen samt utvecklingen i Europarådets medlems- och grannländer. PACE antog under året 72 resolutioner, 39 rekommendationer och två yttranden.

Riksdagen lade skrivelsen och redogörelsen till handlingarna, det vill säga avslutar ärendet.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 12
Beredning: 2012-04-19 Justering: 2012-05-22 Debatt: 2012-06-07 Beslut: 2012-06-13

Betänkande 2011/12:UU17 (pdf, 168 kB) Webb-tv debatt om förslag: Europarådet

Betänkande 2011/12:FöU8

Riksdagen sa ja till att Sverige leder den nordiska stridsgruppen under det första halvåret 2015. Riksdagen menar att Sverige ska ta ansvar för fred och säkerhet genom att leda en EU-stridsgrupp. De stridsgrupper som Sverige medverkar i bör vid behov även ställas till Förenta nationernas förfogande om FN begär det.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2012-04-26 Justering: 2012-05-22 Debatt: 2012-06-13 Beslut: 2012-06-14

Betänkande 2011/12:FöU8 (pdf, 82 kB) Webb-tv debatt om förslag: Nordisk stridsgrupp 2015

Betänkande 2011/12:UU16

Regeringen har lämnat en skrivelse för verksamheten inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa, OSSE, under andra halvåret 2010 och helåret 2011. Sveriges delegation vid OSSE:s parlamentariska församling har lämnat en redogörelse för verksamheten inom den parlamentariska församlingen under 2011. Riksdagen lade redogörelsen och skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendena.

Förslagspunkter: 3
Beredning: 2012-04-19 Justering: 2012-05-22 Debatt: 2012-05-30 Beslut: 2012-05-31

Betänkande 2011/12:UU16 (pdf, 48 kB) Webb-tv debatt om förslag: OSSE

Betänkande 2011/12:UU9

Regeringen har lämnat en redogörelse för samarbetet under 2011 mellan de nordiska ländernas regeringar, i första hand verksamheten i Nordiska ministerrådet. Nordiska rådets svenska delegation har lämnat en redogörelse för det parlamentariska samarbetet inom Nordiska rådet. Riksdagen lade skrivelsen och redogörelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 4
Beredning: 2012-04-26 Justering: 2012-05-22 Debatt: 2012-06-14 Beslut: 2012-06-19

Betänkande 2011/12:UU9 (pdf, 110 kB) Webb-tv debatt om förslag: Norden

Yttrande 2011/12:NU1y

2011/12:NU1y Förändrat ansvar för drift och underhåll av järnvägens infrastruktur Näringsutskottets yttrande 2011/12:NU1y Förändrat ansvar för drift och underhåll av järnvägens infrastruktur Till trafikutskottet Trafikutskottet beslutade den 24 april 2012 att ge näringsutskottet och finansutskottet tillfälle att yttra

2012-05-16

Yttrande 2011/12:NU1y (pdf, 38 kB)

Yttrande 2011/12:UU5y

2011/12:UU5y Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande Utrikesutskottets yttrande 2011/12:UU5y Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande Till näringsutskottet Näringsutskottet beslutade vid sitt sammanträde den 12 april att ge utrikesutskottet tillfälle att yttra sig över proposition

2012-05-15

Yttrande 2011/12:UU5y (pdf, 40 kB)

Betänkande 2011/12:UU15

Riksdagen godkände ett nytt värdlandsavtal mellan Sveriges regering och Internationella institutet för demokrati och fria val, International IDEA. Det nya avtalet ersätter ett värdlandsavtal från 1995.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2012-05-10 Debatt: 2012-05-23 Beslut: 2012-05-24

Betänkande 2011/12:UU15 (pdf, 63 kB)

Betänkande 2011/12:UU14

Riksdagen godkände ett nytt värdlandsavtal mellan Sveriges regering och Organisationen för det globala nätverket för vattenfrågor. Det nya avtalet ersätter ett värdlandsavtal från 2002.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2012-05-10 Debatt: 2012-05-23 Beslut: 2012-05-24

Betänkande 2011/12:UU14 (pdf, 67 kB)

Betänkande 2011/12:UU11

Regeringen har lämnat en skrivelse om Sveriges exportkontrollpolitik under 2011 när det gäller krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden. Det senare innebär att produkterna kan användas för civila ändamål men också vid framställning av bland annat vapen. Riksdagen lade skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 12
Beredning: 2012-04-19 Justering: 2012-05-10 Debatt: 2012-05-23 Beslut: 2012-05-24

Betänkande 2011/12:UU11 (pdf, 184 kB) Webb-tv debatt om förslag: Strategisk exportkontroll

Betänkande 2011/12:NU22

Svenska lagar ändras som en anpassning till EU:s så kallade tredje inremarknadspaket för el och naturgas. Paketet består av fem EU-författningar som syftar till att skapa en väl fungerande gemensam inre marknad för el och naturgas. Det omfattar bland annat nya och mer detaljerade åtgärder som ska främja harmoniseringen och dess effekter. Åtgärderna handlar om att skapa en mer effektiv åtskillnad mellan överföringsverksamhet och konkurrensutsatt verksamhet, ett utökat konsumentskydd samt mer detaljerade regler kring de nationella tillsynsmyndigheternas befogenheter och uppgifter.

Riksdagen sa vidare nej till en motion med anledning av regeringens förslag och till motioner från allmänna motionstiden 2011 om elmarknadspolitik. De senare motionerna handlar om elmarknadens funktion, elområden, anslutning av små elproduktionsanläggningar och kommunala energibolag.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 7
Justering: 2012-05-03 Debatt: 2012-05-23 Beslut: 2012-05-24

Betänkande 2011/12:NU22 (pdf, 939 kB) Webb-tv debatt om förslag: Tredje inremarknadspaketet för el och naturgas – vissa genomförandeåtgärder

Betänkande 2011/12:FöU5

Gruppbefäl, soldater och sjömän i Försvarsmakten ska kunna anställas på längre tidsbegränsade anställningar. De ska anställas för kontinuerlig eller tidvis (periodvis) tjänstgöring. Anställningstiden ska som utgångspunkt vara 6 till 8 år. Anställningstiden ska kunna förlängas en gång. Den totala anställningstiden får vara högst 16 år, varav högst 12 år som kontinuerligt tjänstgörande. Den minsta uppsägningstiden är 3 månader. Arbetstagaren ska ha rätt till ledighet från sin civila arbetsgivare för tidvis tjänstgöring i Försvarsmakten. Ledighet för att tidvis tjänstgöra i Försvarsmakten ska få tas ut under som längst 12 månader i en följd. Föregås tjänstgöringen av en provanställning får dock ledigheten omfatta högst 18 månader i en följd. Det ska vara möjligt att genom kollektivavtal avvika från vissa av lagens bestämmelser. Den nya lagen börjar gälla den 1 juli 2012.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2012-04-24 Justering: 2012-05-10 Debatt: 2012-05-23 Beslut: 2012-05-24

Betänkande 2011/12:FöU5 (pdf, 1079 kB) Webb-tv debatt om förslag: Soldatanställningar i Försvarsmakten