Dokument & lagar (19 333 träffar)

Betänkande 2019/20:FöU9


Beredning: 2020-02-13 Justering: 2020-03-10

Betänkande 2019/20:SoU2

Skrivelsen läggs till handlingarna. Avslag på motionerna.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2019-11-07 Debatt: 2019-11-20 Beslut: 2019-11-20

Betänkande 2019/20:SoU2 (pdf, 155 kB)

Betänkande 2019/20:SoU7


Beredning: 2019-12-10 Justering: 2020-02-06 Debatt: 2020-02-19 Beslut: 2020-02-19

Riksdagsskrivelse 2019/20:19

Riksdagsskrivelse 2019/20:19 Regeringen Försvarsdepartementet Med överlämnande av försvarsutskottets betänkande 2019/20:FöU2 Skyddsobjekt och obemannade farkoster får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 23 oktober 2019 Andreas Norlén Claes

2019-10-23

Riksdagsskrivelse 2019/20:19 (doc, 26 kB) Riksdagsskrivelse 2019/20:19 (pdf, 49 kB)

Betänkande 2019/20:SoU6


Beredning: 2020-01-16 Justering: 2020-02-20

Betänkande 2019/20:SoU5


Beredning: 2019-12-05 Justering: 2020-01-30 Debatt: 2020-02-19 Beslut: 2020-02-19

Betänkande 2019/20:SoU4


Beredning: 2019-11-26 Justering: 2020-01-30 Debatt: 2020-02-13 Beslut: 2020-02-13

Riksdagsskrivelse 2019/20:7

Riksdagsskrivelse 2019/20:7 Regeringen Socialdepartementet Med överlämnande av socialutskottets betänkande 2019/20:SoU3 Personlig assistans för hjälp med andning får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 16 oktober 2019 Andreas Norlén Claes

2019-10-16

Riksdagsskrivelse 2019/20:7 (doc, 26 kB) Riksdagsskrivelse 2019/20:7 (pdf, 49 kB)

Betänkande 2019/20:FöU2

Fler skyddsvärda verksamheter ska kunna bli skyddsobjekt. Det gäller samhällsviktiga verksamheter som är viktiga att skydda mot sabotage, terroristbrott, spioneri eller grovt rån, men även vid höjd beredskap och krig. Det kan exempelvis gälla posthantering, produktion av livsmedel och andra nödvändiga varor eller fartyg som används vid transport av kärnämnen. Riksdagen sa ja till regeringens förslag om ändringar i skyddslagen.

Vidare ska skyddsvakters möjlighet att ingripa mot obemannade farkoster, som drönare, förstärkas. Det innebär bland annat att den som bevakar ett skyddsobjekt ska få befogenhet att ingripa med våld mot en obemannad farkost som är nära objektet om inget annat hjälper, och om det är försvarbart med hänsyn till omständigheterna.

Lagändringarna börjar gälla den 1 januari 2020.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2019-10-10 Debatt: 2019-10-23 Beslut: 2019-10-23

Betänkande 2019/20:FöU2 (pdf, 1169 kB) Webb-tv debatt om förslag: Skyddsobjekt och obemannade farkoster

Betänkande 2019/20:SoU3

Riksdagen sa ja till riksdagens förslag till ändringar i lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS. Förslaget innebär att andning ska ses som ett grundläggande behov som kan ge rätt till personlig assistans. Det finns många personer, framför allt barn, som har behov av hjälp med andning som i dag inte tillgodoses på ett ändamålsenligt sätt. I fall där andningshjälp kan ges som egenvård skulle behoven då kunna tillgodoses genom personlig assistans.

De nya reglerna börjar gälla den 1 november 2019.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 3
Justering: 2019-10-10 Debatt: 2019-10-15 Beslut: 2019-10-16

Betänkande 2019/20:SoU3 (pdf, 347 kB) Webb-tv debatt om förslag: Personlig assistans för hjälp med andning

Motion 2019/20:3377 av Allan Widman m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3377 av Allan Widman m.fl. L Försvarsinriktningens implementering och utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen snarast ska återkomma till riksdagen med förslag på inrättandet av en inspektion för totalförsvaret och tillkännager


Utskottsberedning: 2019/20:FöU1

Motion 2019/20:3377 av Allan Widman m.fl. (L) (docx, 61 kB) Motion 2019/20:3377 av Allan Widman m.fl. (L) (pdf, 80 kB)

Motion 2019/20:3375 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3375 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M Psykisk ohälsa är ett av våra största samhällsproblem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om öppenvårdspsykiatrin och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: SoU

Motion 2019/20:3375 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3375 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 74 kB)

Motion 2019/20:3373 av Alexandra Anstrell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3373 av Alexandra Anstrell m.fl. M Altruistiskt surrogatmödraskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning för att klargöra hur en lagstiftning som tillåter altruistiskt surrogatmödraskap kan införas i Sverige och tillkännager


Utskottsberedning: SoU

Motion 2019/20:3373 av Alexandra Anstrell m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3373 av Alexandra Anstrell m.fl. (M) (pdf, 76 kB)

Motion 2019/20:3376 av Ingela Nylund Watz (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3376 av Ingela Nylund Watz S Inför ett nationellt förbud mot användning och försäljning av fyrverkerier i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att se över lagstiftningen med syfte att inrätta ett nationellt förbud mot användning


Utskottsberedning: FöU

Motion 2019/20:3376 av Ingela Nylund Watz (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3376 av Ingela Nylund Watz (S) (pdf, 73 kB)

Motion 2019/20:2851 av Jonas Eriksson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:2851 av Jonas Eriksson m.fl. MP Åtgärder för ökad psykisk hälsa hos unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka första linjens psykiatri och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: SoU UbU 2019/20:KrU7 2019/20:SoU5

Motion 2019/20:2851 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:2851 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (pdf, 97 kB)

Motion 2019/20:2834 av Fredrik Schulte (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2834 av Fredrik Schulte M Ökad valfrihet i välfärden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa nationella regler för vårdval och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa en


Utskottsberedning: SoU UbU 2019/20:FiU26 2019/20:SoU4

Motion 2019/20:2834 av Fredrik Schulte (M) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:2834 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 99 kB)

Motion 2019/20:2818 av Lars Adaktusson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:2818 av Lars Adaktusson m.fl. KD Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Förslag till riksdagsbeslut Tabeller Frihet och säkerhet Europeiska Unionen EU EU som utrikespolitisk aktör EU:s säkerhets- och försvarspolitik EU:s grannskapspolitik och utvidgning EU och utvecklingen i Ryssland


Utskottsberedning: FöU KU NU SfU 2019/20:FiU22 2019/20:KU1 2019/20:SoU4 2019/20:UU1 2019/20:UU4 2019/20:UU6

Motion 2019/20:2818 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (docx, 107 kB) Motion 2019/20:2818 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (pdf, 170 kB)

Motion 2019/20:2720 av Betty Malmberg (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2720 av Betty Malmberg M Äldre och digital teknik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att offentlig service måste göras tillgänglig även för de som saknar digital uppkoppling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: KrU KU 2019/20:SoU4 2019/20:TU5

Motion 2019/20:2720 av Betty Malmberg (M) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:2720 av Betty Malmberg (M) (pdf, 78 kB)

Motion 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. L Politik för årsrika Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om analys av orsakerna bakom de anmälningar Diskrimineringsombudsmannen får in om åldersdiskriminering och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: SoU 2019/20:AU7 2019/20:AU8 2019/20:SoU4 2019/20:SoU5 2019/20:SoU6

Motion 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 83 kB) Motion 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 122 kB)