Dokument & lagar (32 träffar)

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2014/15:14

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:14 DATUM 2015-06-04 TID 09.0009.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:13. 2 Kanslimeddelanden 3 Säkerhetspolitisk inriktning Sveriges försvar för perioden 20162020 UFöU5 Utskottet

2015-06-04

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2014/15:13

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:13 DATUM 2015-05-28 TID 09.0009.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:12. 2 Kanslimeddelanden 3 Säkerhetspolitisk inriktning Sveriges försvar för perioden 20162020 UFöU5 Utskottet

2015-05-28

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2014/15:12

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:12 DATUM 2015-05-26 TID 12.0012.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:11. 2 Säkerhetspolitisk inriktning Sveriges försvar för perioden 20162020 UFöU5 Utskottet behandlade proposition

2015-05-26

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2014/15:11

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:11 DATUM 2015-05-19 TID 12.0012.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Kanslimeddelanden Kanslichefen meddelade att Peter Jeppsson S avsagt sig uppdraget som deputerad i sammansatta utrikes- och försvarsutskottet UFöU och att försvarsutskottet

2015-05-19

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2014/15:10

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:10 DATUM 2015-05-07 TID 09.0009.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:9. 2 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak UFöU4 Utskottet fortsatte behandlingen

2015-05-07

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2014/15:9

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:9 DATUM 2015-05-05 TID 12.3012.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:8. 2 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak UFöU4 Utskottet fortsatte behandlingen

2015-05-05

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2014/15:8

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:8 DATUM 2015-04-29 TID 09.0009.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:7. 2 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak UFöU4 Utskottet behandlade proposition

2015-04-29

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2014/15:7

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:7 DATUM 2015-04-23 TID 14.0014.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:6. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU3 Utskottet fortsatte behandlingen

2015-04-23

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2014/15:6

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:6 DATUM 2015-04-16 TID 14.0014.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:5. 2 Kanslimeddelanden Kanslichefen informerade om inkommen kompletterande information om Internationella brottmålsdomstolen

2015-04-16

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2014/15:5

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:5 DATUM 2015-04-14 TID 12.0013.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Mikael Oscarsson KDsom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop Upprop

2015-04-14

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2014/15:4

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:4 DATUM 2014-12-11 TID 09.0009.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:3. 2 Svenskt deltagande i Europeiska unionens marina operation Atalanta UFöU1 Utskottet fortsatte behandlingen

2014-12-11

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2014/15:3

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:3 DATUM 2014-12-04 TID 09.0009.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:2. 2 Kanslimeddelanden Kanslichefen anmälde svar från Försvarsmakten om utbildning i 1325 för svensk personal

2014-12-04

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2014/15:2

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:2 DATUM 2014-11-27 TID 14.0014.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:1. 2 Kanslimeddelanden Kanslichefen anmälde PM från Försvarsmakten med statistik om afghanska lokalanställda.

2014-11-27

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2014/15:1

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:1 DATUM 2014-11-20 TID 10.0011.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Sammanträdets öppnande Karin Enström Msom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop Upprop av ledamöter

2014-11-20

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2012/13:9

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:9 DATUM 2013-06-13 TID 14.0014.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2012/13:8. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU4 Utskottet behandlade

2013-06-13

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2012/13:8

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:8 DATUM 2013-06-04 TID 12.0012.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information Kabinettssekreterare Frank Belfrage åtföljd av kansliråd Joakim Vaverka och departementssekreterare Maria Åkerlund de Francisco, samtliga från utrikesdepartementet,

2013-06-04

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2012/13:7

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:7 DATUM 2013-05-23 TID 09.1509.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2012/13:6. 2 Bemyndigande att justera protokollet Utskottet uppdrog åt ordföranden att justera dagens

2013-05-23

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2012/13:6

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:6 DATUM 2013-05-14 TID 11.3011.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2012/13:5. 2 Nordiskt utrikes-säkerhets- och försvarspolitiskt samarbete inklusive krisberedskap UFöU3

2013-05-14

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2012/13:5

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:5 DATUM 2013-04-23 TID 11.3011.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Urban Ahlin Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop

2013-04-23

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2012/13:4

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:4 DATUM 2013-02-21 TID 09:0009:05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Urban Ahlin Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop

2013-02-21

Paginering