Dokument & lagar (20 träffar)

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2018/19:3

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:3 DATUM 2018-11-29 TID 09.0009.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2018/19:2. 2 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan

2018-11-29

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2018/19:3 (docx, 26 kB)

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2018/19:2

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:2 DATUM 2018-11-22 TID 09.0009.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2018/19:1. 2 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan

2018-11-22

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2018/19:2 (docx, 26 kB)

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2018/19:1

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:1 DATUM 2018-11-15 TID 08.0009.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Sammanträdets öppnande Beatrice Ask Msom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop Ledamöter och

2018-11-15

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2018/19:1 (docx, 27 kB)

Utskottsmöte 2018/19:2 Torsdag 2018-11-22 kl. 09:00

Föredragningslista Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 2018/19:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:2 Datum och tid: 2018-11-22 09:00 Plats: RÖ5-30 1. Justering av protokoll 2. Fortsatt svenskt deltagande i N atos ut bildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan UFöU1 Beredning

2018-11-22 09:00:00

Utskottsmöte 2018/19:1 Torsdag 2018-11-15 kl. 08:00

Föredragningslista Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 2018/19:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:1 Datum och tid: 2018-11-15 08:00 Plats: RÖ5-30 1. Samman trädets öppnande 2. Uppro p Upprop av ledamöter och suppleanter i utskottet 3. Val av ordförande 4. Val av vice ordförande 5. Ordföranden tar

2018-11-15 08:00:00

Utskottsmöte 2018/19:4 Torsdag 2019-05-09 kl. 08:00

Föredragningslista Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 2018/19:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:4 Datum och tid: 2019-05-09 08:00 Plats: RÖ5-30 1. Sammanträdets öppnande 2. Upprop Upprop av ledamöter och suppleanter i utskottet 3. Val av ordförande 4. Val av vice ordförande 5. Ordföranden tar över

2019-05-09 08:00:00

Utskottsmöte 2018/19:5 Torsdag 2019-05-16 kl. 09:00

Föredragningslista Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 2018/19:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:5 Datum och tid: 2019-05-16 09:00 Plats: RÖ5-30 1. Justering av protokoll 2. Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU3 Beredning Proposition 2018/19:69 Föredragande: Britt-Marie

2019-05-16 09:00:00

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2018/19:4

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:4 DATUM 2019-05-09 TID 08.0009.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Sammanträdets öppnande Beatrice Ask Msom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop Ledamöter och

2019-05-09

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2018/19:4 (docx, 27 kB)

Utskottsmöte 2018/19:6 Tisdag 2019-05-28 kl. 11:45

Föredragningslista Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 2018/19:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:6 Datum och tid: 2019-05-28 11:45 Plats: RÖ5-30 1. Justering av protokoll 2. Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU3 Justering Proposition 2018/19:69 Föredragande: Britt-Marie

2019-05-28 11:45:00

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2018/19:6

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:6 DATUM 2019-05-28 TID 11.4511.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2018/19:5. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU3 Utskottet fortsatte behandlingen

2019-05-28

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2018/19:6 (docx, 25 kB)

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2018/19:5

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:5 DATUM 2019-05-16 TID 09.0009.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2018/19:4. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU3 Utskottet fortsatte behandlingen

2019-05-16

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2018/19:5 (docx, 25 kB)

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:9

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:9 Datum 2009-02-26 Tid 09.3009.40 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Rolf Gunnarsson m öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:8 3 Justering Fortsattes granskningen av förslag

2009-02-26

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:8

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:8 Datum 2009-02-19 Tid 10.3010.45 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Vice ordförande Urban Ahlin s öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:7 3 Granskning Granskning av utkast till betänkande

2009-02-19

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:7

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:7 Datum 2009-02-17 Tid 12.3012.45 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Rolf Gunnarsson m öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:6 3 Överläggning Behandlades underlag till betänkande

2009-02-17

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:6

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:6 Konstituerande sammanträde Datum 2009-02-12 Tid 10.3011.50 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Holger Gustavsson kdsom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, öppnade sammanträdet. 2 Upprop

2009-02-12

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:5

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:5 Datum 2008-12-11 Tid 09.0009.15 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande O rdförande Göran Lennmarker m öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:4. 3 Mottagande av motion Utrikesutskottet har

2008-12-11

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:4

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:4 Datum 2008-12-09 Tid 11.0012.30 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande O rdförande Göran Lennmarker m öppnade sammanträdet. 2 Föredragning Generalmajor Stefan Kristiansson och överstelöjtnant Lena Persson Herlitz från Must Militära

2008-12-09

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:3

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:3 Datum 2008-12-04 Tid 11.0011.35 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Vice ordförande Anders Karlsson s öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:1 och 2 3 Kanslianmälningar Anmäldes tre inkomna

2008-12-04

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:2

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:2 Datum 2008-12-02 Tid 13.2514.45 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Vice ordförande Anders Karlsson s öppnade sammanträdet. Utskottet beslutade enhälligt med stöd av RO 4.12.2. att fortsätta sammanträdet. 2 Föredragning Bo Asplund,

2008-12-02

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:1

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:1 Konstituerande sammanträde Datum 2008-11-20 Tid 09.3011.25 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Göran Lennmarker msom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, öppnade sammanträdet. 2 Upprop

2008-11-20