Dokument & lagar (2 221 träffar)

Näringsutskottets protokoll 2007/08:9

SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:9 DATUM 2007-11-20 TID 11.00 11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 I frånvaro av ordföranden och vice ordföranden tog Laila Bjurling s ledningen av sammanträdet. Justering av protokoll Justerades protokoll 2007/08:8 2 Inkomna skrivelser, m.m. Anmäldes inkomna

2008-11-20

EU-nämndens uppteckningar 2007/08:44

2007/08:44, Fredagen den 12 september 1 Allmänna frågor och yttre förbindelser Utrikesminister Carl Bildt Statsrådet Cecilia Malmström Statsrådet Ewa Björling Återrapport från extra ministerrådsmötet den 18 juli 2008 WTO Återrapport från informellt ministermöte Gymnich den 5 och 6 september 2008 Information och samråd

2008-09-12

EU-nämndens dokument 2007/08:750F7

EU-NÄMNDEN  PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2007/08:46 DATUM 2008-09-12 TID 10.00-12.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Anm. Resultatet av samrådet i EU-nämnden framgår av de stenografiska uppteckningarna från sammanträdet. I protokollet har detta vid resp. ämne anmärkts med I majoritet för regeringens ståndpunktII stöd för

2008-09-12

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2007/08:0

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets verksamhet vid riksmötet 2007/08 Det sammansatta utrikes- och försvars-utskottets verksamhet Utrikes- och försvarsutskotten har under 2007/08 års riksmöte beslutat att bereda ärenden gemensamt genom deputerade i sammansatt utskott. Det sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

2008-09-05

EU-nämndens uppteckningar 2007/08:43

2007/08:43, Fredagen den 29 augusti 1 Extra möte i Europeiska rådet Utrikesminister Carl Bildt Information och samråd inför Europeiska rådets möte den 1 september 2008 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Jag förklarar sammanträdet öppnat och hälsar er välkomna till detta möte inför dels det extra mötet i Europeiska rådet, dels det

2008-08-29

EU-nämndens dokument 2007/08:735C9

EU-NÄMNDEN  PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2007/08:45 DATUM 2008-08-29 TID 10.00-12.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Anm. Resultatet av samrådet i EU-nämnden framgår av de stenografiska uppteckningarna från sammanträdet. I protokollet har detta vid resp. ämne anmärkts med I majoritet för regeringens ståndpunktII stöd för

2008-08-29

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2007/08:39

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:39 DATUM 2008-08-25 TID 11.00-11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ärendebehandling Utskottet upptog till behandling proposition 2007/08:154 Miljöskyddet i Sveriges ekonomiska zon samt följdmotioner och motionsyrkande från allmänna motionstiden

2008-08-25

Försvarsutskottets protokoll 2007/08:43

FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL Utskottssammanträde 2007/08:43 Datum 2008-08-19 Tid 11.0012.00 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordföranden Anders Karlsson s förklarade sammanträdet öppnat. 2 Föredragning Generalmajor Anders Silwer, flottiljamiral Odd Werin och kommendörkapten Anders Johnson från Försvarsmaktens

2008-08-19

EU-nämndens uppteckningar 2007/08:42

2007/08:42, Onsdagen den 16 juli 1 Allmänna frågor och yttre förbindelser Statsrådet Cecilia Malmström Statsrådet Ewa Björling Återrapport från ministerrådsmöte den 16 och 17 juni 2008 Information och samråd inför dels ministerrådsmöte den 18 juli, dels ministerrådsmöte den 22 och 23 juli 2008 Anf. 1  ORDFÖRANDEN:

2008-07-16

EU-nämndens dokument 2007/08:735C8

EU-NÄMNDEN  PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2007/08:44 DATUM 2008-07-16 TID 10.00-14.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Anm. Resultatet av samrådet i EU-nämnden framgår av de stenografiska uppteckningarna från sammanträdet. I protokollet har detta vid resp. ämne anmärkts med I majoritet för regeringens ståndpunktII stöd för

2008-07-16

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2007/08:32

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:32 DATUM 2008-07-15 TID 15.00-16.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Överläggning med och information av regeringen om EU-frågor på migrationsområdet 1. Överläggning hölls med statssekreterare Gustaf Lind från Justitiedepartementet om: Europeisk

2008-07-15

EU-nämndens uppteckningar 2007/08:41

2007/08:41, Torsdagen den 4 juli 1 Ekonomiska och finansiella frågor Finansminister Anders Borg Återrapport från ministerrådsmöte den 3 juni 2008 Information och samråd inför ministerrådsmöte den 8 juli 2008 Anf. 1  VICE ORDFÖRANDEN: Vi hälsar finansministern och hans medarbetare välkomna till EU-nämnden. Regeringen

2008-07-04

EU-nämndens dokument 2007/08:376AF

UTKAST EU-NÄMNDEN  PROTOKOLL SAMMANTRÄDE  2007/08:43 DATUM 2008-07-04 TID 10.00-11.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Anm. Resultatet av samrådet i EU-nämnden framgår av de stenografiska uppteckningarna från sammanträdet. I protokollet har detta vid resp. ämne anmärkts med I majoritet för regeringens ståndpunktII stöd

2008-07-04

EU-nämndens uppteckningar 2007/08:40

2007/08:40, Tisdagen den 24 juni 1 Europeiska rådet Statsminister Fredrik Reinfeldt Återrapport från Europeiska rådets möte den 1920 juni 2008 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Då har klockan, såvitt jag vet, slagit 13. Jag förklarar sammanträdet öppnat. Jag säger naturligtvis särskilt välkommen till nämndens ledamöter, till statsministern

2008-06-24

EU-nämndens dokument 2007/08:376AE

EU-NÄMNDEN  PROTOKOLL SAMMANTRÄDE  2007/08:42 DATUM 2008-06-24 TID 13.0014.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Anm. Resultatet av samrådet i EU-nämnden framgår av de stenografiska uppteckningarna från sammanträdet. I protokollet har detta vid resp. ämne anmärkts med I majoritet för regeringens ståndpunktII stöd för

2008-06-24

Omröstning 2007/08:FöU15p1 Lagförslagen

Votering: betänkande 2007/08:FöU15 Lag om signalspaning m.m. förnyad behandlingförslagspunkt 1 Lagförslagen Riksdagen antar regeringens förslag till a lag om ändring i lagen 2000:130 om försvarsunderrättelseverksamhet såvitt avser 2 andra stycket andra meningen, b lag om signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet,

2008-06-19

Omröstning 2007/08:UU5p1 Prioritering av politiken för global utveckling (PGU) m.m.

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 1 Prioritering av politiken för global utveckling PGU m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U345 yrkande 5 och 2007/08:U359 yrkande 17. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p11 Skuldavskrivningar, hållbar långivning m.m.

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 11 Skuldavskrivningar, hållbar långivning m.m. Riksdagen avslår motion 2007/08:U26 yrkandena 5, 7, 9, 15 och 17. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p4 Mänskliga rättigheter

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 4 Mänskliga rättigheter Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U27 yrkandena 1 och 4 samt 2007/08:U28 yrkande 1. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p19 En rättvis handelspolitik och de ekonomiska partnerskapsavtalen (EPA)

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 19 En rättvis handelspolitik och de ekonomiska partnerskapsavtalen EPA Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U28 yrkande 5 och 2007/08:U201 yrkandena 1, 2 och 5-7. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2008-06-18