Störningar på webbplatsen

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Det kan innebära vissa störningar. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Dokument & lagar (514 träffar)

Utrikesutskottets protokoll 2011/12:35

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:35 DATUM 20120619 TID 08:0008:55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Kanslimeddelanden Beslutades att: ta emot Senatens utrikesutskott från Ungern onsdagen den 26 september 2012 kl. 13:00. Anmälningsblankett delades på bordet. ta emot ordföranden i Dumans

2012-06-19

Näringsutskottets protokoll 2011/12:39

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:39 DATUM 20120619 TID 08.0008.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Utrikesdepartementet Statssekreterare Gunnar Oom samt kansliråden Mattias Frumerie, Anders Karlsland och Maria Ramstedt, Utrikesdepartementet, lämnade information om

2012-06-19

Utrikesutskottets protokoll 2011/12:34

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:34 DATUM 20120612 TID 11:0013:00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Närvaro vid föredragning Utskottet beslutade att föredragande Pia Törsleff Hertzberg vid EU-nämndens kansli medges att närvara vid utskottets sammanträde i samband med föredragning om

2012-06-12

Betänkande 2011/12:NU24

Riksdagen beslutade våren 2010 att ge regeringen i uppdrag att föreslå lagstiftning eller andra åtgärder som innebär att direkta eller indirekta statliga subventioner till kärnkraft inte ska få förekomma. Regeringen har nu redovisat sin uppfattning i en skrivelse till riksdagen. Regeringen menar bland annat att det är principiellt och konstitutionellt tveksamt med lagstiftning som förbjuder riksdagen att fatta beslut om att subventionera kärnkraft. Näringsutskottet har granskat skrivelsen och anser att regeringen ger en god bild av vad som bör beaktas i samband med frågor om subventioner av kärnkraft. Riksdagen beslutade att lägga skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2012-05-31 Debatt: 2012-06-18 Beslut: 2012-06-19

Betänkande 2011/12:NU24 (pdf, 122 kB) Webb-tv debatt om förslag: Frågor om subventioner till kärnkraft

Näringsutskottets protokoll 2011/12:38

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:38 DATUM 20120607 TID 10.0011.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:37. 2 Information från Näringsdepartementet Statssekreterare Daniel Johansson och departementssekreterare Stefan Appelgren,

2012-06-07

Betänkande 2011/12:FöU9

Delar av den logistikverksamhet som Försvarsmakten i dag ansvarar för förs över till Försvarets materielverk. Syftet är att frigöra resurser som kan användas till försvarets förbandsverksamhet och till att bygga upp insatsorganisationen. Regeringen bedömer att kostnaderna för försvarslogistikens på detta sätt kan minskas med cirka 760 miljoner kronor per år från den 1 januari 2015. Sammanlagt berörs cirka 1 500 personer av omorganisationen. Flytten av logistikverksamheten ska enligt planen ske den 1 januari 2013.

Regeringen har för avsikt att återkomma till riksdagen om förändringar i logistikorganisationen i de närmaste årens budgetpropositioner. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2012-05-08 Justering: 2012-05-31 Debatt: 2012-06-19 Beslut: 2012-06-20

Betänkande 2011/12:FöU9 (pdf, 64 kB) Webb-tv debatt om förslag: Försvarets logistik

Betänkande 2011/12:NU25

Riksdagen rättade till en paragraf i mönsterskyddslagen som av misstag fick en felaktig lydelse när lagen ändrades 2002.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2012-05-31 Debatt: 2012-06-13 Beslut: 2012-06-13

Betänkande 2011/12:NU25 (pdf, 25 kB)

Betänkande 2011/12:NU23

Riksdagen sa ja till regeringens förslag om att Invest Sweden avvecklas och att det statligt finansierade främjandet av export och investeringar som utförs av Exportrådet och Invest Sweden slås ihop den 1 januari 2013.

Den nya organisationen kommer att heta Sveriges export- och investeringsråd. Regeringen får möjlighet att sluta avtal med Sveriges allmänna utrikeshandelsförening om den nya organisationen.

Dessutom upphör Exportrådets möjlighet att leda ambassadernas exportfrämjande verksamhet.

De nya reglerna börjar gälla den 1 januari 2013.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2012-05-29 Debatt: 2012-06-13 Beslut: 2012-06-14

Betänkande 2011/12:NU23 (pdf, 225 kB) Webb-tv debatt om förslag: Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande

Näringsutskottets protokoll 2011/12:37

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:37 DATUM 20120531 TID 10.0010.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:36. 2 Frågor om subventioner till kärnkraft NU24 Utskottet fortsatte behandlingen av skrivelse 2011/12:141 och motioner.

2012-05-31

Försvarsutskottets protokoll 2011/12:32

RIKSDAGEN FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:32 DATUM 2012-05-31 TID 10.0011.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:31. 2 Kanslimeddelande Kanslichefen meddelade att vid utrikesutskottets sammanträde den 12 juni kl. 11.0012.30 kommer

2012-05-31

Betänkande 2011/12:NU21

Aktiva elkonsumenter får nu möjlighet att ingå avtal som förutsätter att elförbrukningen mäts timvis, utan att konsumenten behöver betala extra för detta. Genom timmätning ökar elkonsumentens möjligheter att påverka sin elförbrukning och minska sina elkostnader.

De nya reglerna börjar gälla den 1 oktober 2012.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2012-05-22 Debatt: 2012-06-13 Beslut: 2012-06-14

Betänkande 2011/12:NU21 (pdf, 116 kB) Webb-tv debatt om förslag: Timmätning för aktiva elkonsumenter

Betänkande 2011/12:NU12

Riksdagen beslutade om nya regler för att förenkla arbetet för specialdomstolen Patentbesvärsrätten. Domstolen överprövar idag Patent- och registreringsverkets beslut om bland annat patentärenden. De nya reglerna innebär att Patentbesvärsrätten inte behöver vara uppdelad i avdelningar, att rätten får döma även med endast en ledamot i vissa fall och att vittnen och experter kan delta i en muntlig förhandling via telefon eller annan motsvarande utrustning.

De nya reglerna börjar gälla den 1 augusti 2012.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2012-05-29 Debatt: 2012-06-13 Beslut: 2012-06-13

Betänkande 2011/12:NU12 (pdf, 312 kB)

Utrikesutskottets protokoll 2011/12:33

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:33 DATUM 20120529 TID 11:0011:15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Norden UU9 Utskottet fortsatte behandlingen av skrivelse 2011/12:90 och motioner samt redogörelse 2011/12NR1 och motioner. Utskottet justerade förslag till betänkande 2011/12:UU9. S-MP-SD-

2012-05-29

Näringsutskottets protokoll 2011/12:36

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:36 DATUM 20120529 TID 11.0011.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:35. 2 Information från Winnet Sverige Ordförande Britt-Marie S. Torstensson, vice ordförande Bodil Nilsson och ledamot Chatarina

2012-05-29

Utrikesutskottets protokoll 2011/12:31

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:31 DATUM 20120508 TID 11:0011:45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade sammanträdesprotokoll 2011/12:30. 2 Kanslimeddelande Påmindes om att: utskottet tar emot tidigare utrikesutskottsledamöter i Templum, onsdagen

2012-05-28

Betänkande 2011/12:UU17

Regeringen beskriver i en skrivelse arbetet i Europarådets ministerkommitté under andra halvåret 2010 och under 2011. Regeringen tar bland annat upp den förändringsprocess som pågår inom Europarådet. Europadomstolen ska förändras, EU:s anslutning till Europakonventionen för de mänskliga rättigheterna förberedas och samarbetet mellan ministerkommittén och den parlamentariska församlingen förbättras. Europadomstolens dömande verksamhet och ministerkommitténs övervakning av medlemsländerna är andra områden som redovisas.

Riksdagens delegation vid Europarådets parlamentariska församling, PACE, beskriver i en redogörelse verksamheten i Europarådets parlamentariska församling under 2011. PACE har bland annat debatterat frågor som den arabiska våren, förändringarna inom Europarådet, Europadomstolens arbete för de mänskliga rättigheterna, EU:s anslutning till Europakonventionen samt utvecklingen i Europarådets medlems- och grannländer. PACE antog under året 72 resolutioner, 39 rekommendationer och två yttranden.

Riksdagen lade skrivelsen och redogörelsen till handlingarna, det vill säga avslutar ärendet.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 12
Beredning: 2012-04-19 Justering: 2012-05-22 Debatt: 2012-06-07 Beslut: 2012-06-13

Betänkande 2011/12:UU17 (pdf, 168 kB) Webb-tv debatt om förslag: Europarådet

Betänkande 2011/12:FöU8

Riksdagen sa ja till att Sverige leder den nordiska stridsgruppen under det första halvåret 2015. Riksdagen menar att Sverige ska ta ansvar för fred och säkerhet genom att leda en EU-stridsgrupp. De stridsgrupper som Sverige medverkar i bör vid behov även ställas till Förenta nationernas förfogande om FN begär det.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2012-04-26 Justering: 2012-05-22 Debatt: 2012-06-13 Beslut: 2012-06-14

Betänkande 2011/12:FöU8 (pdf, 82 kB) Webb-tv debatt om förslag: Nordisk stridsgrupp 2015

Näringsutskottets protokoll 2011/12:35

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:35 DATUM 20120524 TID 10.0010.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:34. 2 Information från Näringsdepartementet Statssekreterare Marita Ljung, Näringsdepartementet, departementssekreterare

2012-05-24

Försvarsutskottets protokoll 2011/12:31

RIKSDAGEN FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:31 DATUM 2012-05-24 TID 11.0011.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:30. 2 Kanslimeddelanden Kanslichefen meddelade att den japanska ambassadören kommer till utskottet kl. 11.30 tisdagen

2012-05-24

Betänkande 2011/12:UU16

Regeringen har lämnat en skrivelse för verksamheten inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa, OSSE, under andra halvåret 2010 och helåret 2011. Sveriges delegation vid OSSE:s parlamentariska församling har lämnat en redogörelse för verksamheten inom den parlamentariska församlingen under 2011. Riksdagen lade redogörelsen och skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendena.

Förslagspunkter: 3
Beredning: 2012-04-19 Justering: 2012-05-22 Debatt: 2012-05-30 Beslut: 2012-05-31

Betänkande 2011/12:UU16 (pdf, 48 kB) Webb-tv debatt om förslag: OSSE