Dokument & lagar (418 träffar)

Omröstning 2011/12:FöU9p1 Försvarslogistikens utformning

Votering: betänkande 2011/12:FöU9 Försvarets logistik, förslagspunkt 1 Försvarslogistikens utformning Riksdagen bemyndigar regeringen att besluta om försvarslogistikverksamhetens framtida utformning i enlighet med den inriktning som regeringen redogör för i propositionen. Därmed bifaller riksdagen proposition 2011/12:86

2012-06-20

Omröstning 2011/12:NU24p1 Frågor om subventioner till kärnkraft

Votering: betänkande 2011/12:NU24 Frågor om subventioner till kärnkraft, förslagspunkt 1 Frågor om subventioner till kärnkraft Riksdagen avslår motionerna 2011/12:N8 av Kent Persson m.fl. V yrkandena 1-3 och 2011/12:N9 av Lise Nordin m.fl. MP yrkandena 1-7 och lägger skrivelse 2011/12:141 till handlingarna. Datum:

2012-06-19

Näringsutskottets protokoll 2011/12:39

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:39 DATUM 20120619 TID 08.0008.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Utrikesdepartementet Statssekreterare Gunnar Oom samt kansliråden Mattias Frumerie, Anders Karlsland och Maria Ramstedt, Utrikesdepartementet, lämnade information om

2012-06-19

Omröstning 2011/12:NU23p1 Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande

Votering: betänkande 2011/12:NU23 Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande, förslagspunkt 1 Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande Riksdagen a antar utskottets förslag i bilaga 3 till lag om ändring i lagen 1975:490 om beslutanderätt för Sveriges exportråd beträffande handelssekreterare

2012-06-14

Omröstning 2011/12:NU21p1 Timmätning för aktiva elkonsumenter

Votering: betänkande 2011/12:NU21 Timmätning för aktiva elkonsumenter, förslagspunkt 1 Timmätning för aktiva elkonsumenter Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i ellagen 1997:857Därmed bifaller riksdagen proposition 2011/12:98 och avslår motion 2011/12:N7. Datum: 2012-06-14 Omröstning i sakfrågan

2012-06-14

Omröstning 2011/12:FöU8p1 Den nordiska stridsgruppen 2015

Votering: betänkande 2011/12:FöU8 Nordisk stridsgrupp 2015, förslagspunkt 1 Den nordiska stridsgruppen 2015 Riksdagen godkänner att Sverige som ramnation leder en av EU:s stridsgrupper i beredskap under första halvåret 2015. Därmed bifaller riksdagen proposition 2011/12:84 och avslår motion 2011/12:Fö8. Datum: 2012-06-14

2012-06-14

Näringsutskottets protokoll 2011/12:38

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:38 DATUM 20120607 TID 10.0011.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:37. 2 Information från Näringsdepartementet Statssekreterare Daniel Johansson och departementssekreterare Stefan Appelgren,

2012-06-07

Näringsutskottets protokoll 2011/12:37

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:37 DATUM 20120531 TID 10.0010.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:36. 2 Frågor om subventioner till kärnkraft NU24 Utskottet fortsatte behandlingen av skrivelse 2011/12:141 och motioner.

2012-05-31

Försvarsutskottets protokoll 2011/12:32

RIKSDAGEN FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:32 DATUM 2012-05-31 TID 10.0011.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:31. 2 Kanslimeddelande Kanslichefen meddelade att vid utrikesutskottets sammanträde den 12 juni kl. 11.0012.30 kommer

2012-05-31

Näringsutskottets protokoll 2011/12:36

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:36 DATUM 20120529 TID 11.0011.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:35. 2 Information från Winnet Sverige Ordförande Britt-Marie S. Torstensson, vice ordförande Bodil Nilsson och ledamot Chatarina

2012-05-29

Omröstning 2011/12:NU22p4 Elområden

Votering: betänkande 2011/12:NU22 Tredje inremarknadspaketet för el och naturgas vissa genomförandeåtgärder, förslagspunkt 4 Elområden Riksdagen avslår motion 2011/12:N242 av Christer Nylander m.fl. FPDatum: 2012-05-24 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 S Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2012-05-24

Omröstning 2011/12:NU22p6 Kommunala energibolag

Votering: betänkande 2011/12:NU22 Tredje inremarknadspaketet för el och naturgas vissa genomförandeåtgärder, förslagspunkt 6 Kommunala energibolag Riksdagen avslår motionerna 2011/12:N311 av Annika Lillemets m.fl. MP2011/12:N343 av Lars Johansson m.fl. S yrkande 10 och 2011/12:N381 av Johan Linander CDatum: 2012-05-24

2012-05-24

Omröstning 2011/12:NU22p2 Övervakningsplan för samriskföretag

Votering: betänkande 2011/12:NU22 Tredje inremarknadspaketet för el och naturgas vissa genomförandeåtgärder, förslagspunkt 2 Övervakningsplan för samriskföretag Riksdagen avslår motion 2011/12:N5 av Lars Isovaara SDDatum: 2012-05-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående

2012-05-24

Omröstning 2011/12:NU22p3 Allmänt om elmarknadens funktion

Votering: betänkande 2011/12:NU22 Tredje inremarknadspaketet för el och naturgas vissa genomförandeåtgärder, förslagspunkt 3 Allmänt om elmarknadens funktion Riksdagen avslår motionerna 2011/12:N236 av Robert Halef KD2011/12:N274 av Phia Andersson m.fl. S2011/12:N285 av Adnan Dibrani och Hans Hoff båda S2011/12:N342

2012-05-24

Omröstning 2011/12:NU22p5 Anslutning av små elproduktionsanläggningar

Votering: betänkande 2011/12:NU22 Tredje inremarknadspaketet för el och naturgas vissa genomförandeåtgärder, förslagspunkt 5 Anslutning av små elproduktionsanläggningar Riksdagen avslår motion 2011/12:N284 av Louise Malmström och Thomas Strand båda SDatum: 2012-05-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2012-05-24

Näringsutskottets protokoll 2011/12:35

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:35 DATUM 20120524 TID 10.0010.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:34. 2 Information från Näringsdepartementet Statssekreterare Marita Ljung, Näringsdepartementet, departementssekreterare

2012-05-24

Försvarsutskottets protokoll 2011/12:31

RIKSDAGEN FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:31 DATUM 2012-05-24 TID 11.0011.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:30. 2 Kanslimeddelanden Kanslichefen meddelade att den japanska ambassadören kommer till utskottet kl. 11.30 tisdagen

2012-05-24

Näringsutskottets protokoll 2011/12:34

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:34 DATUM 20120522 TID 11.0012.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokollen 2011/12:32 och 2011/12:33. 2 Information från Utrikesdepartementet Statssekreterare Gunnar Oom, departementsråd Kajsa Olofsgård

2012-05-22

Försvarsutskottets protokoll 2011/12:30

RIKSDAGEN FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:30 DATUM 2012-05-22 TID 11.0012.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information Generallöjtnant Göran Mårtensson åtföljd av brigadgeneral Mats Engman och överstelöjtnant Claes Isoz från Försvarsmakten informerade om försvarets logistik. Ledamöternas

2012-05-22

Yttrande 2011/12:NU1y

2011/12:NU1y Förändrat ansvar för drift och underhåll av järnvägens infrastruktur Näringsutskottets yttrande 2011/12:NU1y Förändrat ansvar för drift och underhåll av järnvägens infrastruktur Till trafikutskottet Trafikutskottet beslutade den 24 april 2012 att ge näringsutskottet och finansutskottet tillfälle att yttra

2012-05-16

Yttrande 2011/12:NU1y (pdf, 38 kB)