Störningar på webbplatsen

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Det kan innebära vissa störningar. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Dokument & lagar (655 träffar)

Omröstning 2011/12:FöU9p1 Försvarslogistikens utformning

Votering: betänkande 2011/12:FöU9 Försvarets logistik, förslagspunkt 1 Försvarslogistikens utformning Riksdagen bemyndigar regeringen att besluta om försvarslogistikverksamhetens framtida utformning i enlighet med den inriktning som regeringen redogör för i propositionen. Därmed bifaller riksdagen proposition 2011/12:86

2012-06-20

Omröstning 2011/12:UU9p1 Nordiskt samarbete

Votering: betänkande 2011/12:UU9 Norden, förslagspunkt 1 Nordiskt samarbete Riksdagen avslår motionerna 2011/12:U21 yrkandena 1-4, 2011/12:U22 yrkandena 1 och 3-5 samt 2011/12:U27 yrkandena 1-4. Datum: 2012-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S

2012-06-19

Omröstning 2011/12:UU9p2 Samarbete med närområdet

Votering: betänkande 2011/12:UU9 Norden, förslagspunkt 2 Samarbete med närområdet Riksdagen avslår motion 2011/12:U22 yrkandena 2, 6 och 7. Datum: 2012-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 S Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 102 0 10 M 100 0 0 7 MP 4 0 18 3 FP 21

2012-06-19

Omröstning 2011/12:NU24p1 Frågor om subventioner till kärnkraft

Votering: betänkande 2011/12:NU24 Frågor om subventioner till kärnkraft, förslagspunkt 1 Frågor om subventioner till kärnkraft Riksdagen avslår motionerna 2011/12:N8 av Kent Persson m.fl. V yrkandena 1-3 och 2011/12:N9 av Lise Nordin m.fl. MP yrkandena 1-7 och lägger skrivelse 2011/12:141 till handlingarna. Datum:

2012-06-19

Utrikesutskottets protokoll 2011/12:35

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:35 DATUM 20120619 TID 08:0008:55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Kanslimeddelanden Beslutades att: ta emot Senatens utrikesutskott från Ungern onsdagen den 26 september 2012 kl. 13:00. Anmälningsblankett delades på bordet. ta emot ordföranden i Dumans

2012-06-19

Näringsutskottets protokoll 2011/12:39

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:39 DATUM 20120619 TID 08.0008.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Utrikesdepartementet Statssekreterare Gunnar Oom samt kansliråden Mattias Frumerie, Anders Karlsland och Maria Ramstedt, Utrikesdepartementet, lämnade information om

2012-06-19

Omröstning 2011/12:NU23p1 Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande

Votering: betänkande 2011/12:NU23 Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande, förslagspunkt 1 Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande Riksdagen a antar utskottets förslag i bilaga 3 till lag om ändring i lagen 1975:490 om beslutanderätt för Sveriges exportråd beträffande handelssekreterare

2012-06-14

Omröstning 2011/12:NU21p1 Timmätning för aktiva elkonsumenter

Votering: betänkande 2011/12:NU21 Timmätning för aktiva elkonsumenter, förslagspunkt 1 Timmätning för aktiva elkonsumenter Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i ellagen 1997:857Därmed bifaller riksdagen proposition 2011/12:98 och avslår motion 2011/12:N7. Datum: 2012-06-14 Omröstning i sakfrågan

2012-06-14

Omröstning 2011/12:FöU8p1 Den nordiska stridsgruppen 2015

Votering: betänkande 2011/12:FöU8 Nordisk stridsgrupp 2015, förslagspunkt 1 Den nordiska stridsgruppen 2015 Riksdagen godkänner att Sverige som ramnation leder en av EU:s stridsgrupper i beredskap under första halvåret 2015. Därmed bifaller riksdagen proposition 2011/12:84 och avslår motion 2011/12:Fö8. Datum: 2012-06-14

2012-06-14

Omröstning 2011/12:UU17p6 Sexuell exploatering av barn

Votering: betänkande 2011/12:UU17 Europarådet, förslagspunkt 6 Sexuell exploatering av barn Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Ju338 yrkande 4 och 2011/12:U315 yrkande 97. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 S Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 97 0 15 M 96

2012-06-13

Omröstning 2011/12:UU17p7 Abort och abortförebyggande

Votering: betänkande 2011/12:UU17 Europarådet, förslagspunkt 7 Abort och abortförebyggande Riksdagen avslår motion 2011/12:U16 yrkandena 1 och 2. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 96 0 0 16 M 96 0 0 11 MP 19 1 0 5

2012-06-13

Omröstning 2011/12:UU17p4 Konventionen om våld mot kvinnor och våld i hemmet

Votering: betänkande 2011/12:UU17 Europarådet, förslagspunkt 4 Konventionen om våld mot kvinnor och våld i hemmet Riksdagen avslår motion 2011/12:U20 yrkande 6. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 S, MP Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 97 0 15 M 96 0 0 11

2012-06-13

Omröstning 2011/12:UU17p1 Vissa konstitutionella frågor, yttrandefrihet och mediefrihet

Votering: betänkande 2011/12:UU17 Europarådet, förslagspunkt 1 Vissa konstitutionella frågor, yttrandefrihet och mediefrihet Riksdagen avslår motion 2011/12:U20 yrkandena 1-3. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 97 0 15

2012-06-13

Omröstning 2011/12:UU17p8 Förenings- och församlingsfrihet

Votering: betänkande 2011/12:UU17 Europarådet, förslagspunkt 8 Förenings- och församlingsfrihet Riksdagen avslår motion 2011/12:U16 yrkande 3. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 97 0 0 15 M 96 0 0 11 MP 20 0 0 5 FP

2012-06-13

Utrikesutskottets protokoll 2011/12:34

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:34 DATUM 20120612 TID 11:0013:00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Närvaro vid föredragning Utskottet beslutade att föredragande Pia Törsleff Hertzberg vid EU-nämndens kansli medges att närvara vid utskottets sammanträde i samband med föredragning om

2012-06-12

Näringsutskottets protokoll 2011/12:38

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:38 DATUM 20120607 TID 10.0011.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:37. 2 Information från Näringsdepartementet Statssekreterare Daniel Johansson och departementssekreterare Stefan Appelgren,

2012-06-07

Näringsutskottets protokoll 2011/12:37

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:37 DATUM 20120531 TID 10.0010.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:36. 2 Frågor om subventioner till kärnkraft NU24 Utskottet fortsatte behandlingen av skrivelse 2011/12:141 och motioner.

2012-05-31

Försvarsutskottets protokoll 2011/12:32

RIKSDAGEN FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:32 DATUM 2012-05-31 TID 10.0011.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:31. 2 Kanslimeddelande Kanslichefen meddelade att vid utrikesutskottets sammanträde den 12 juni kl. 11.0012.30 kommer

2012-05-31

Utrikesutskottets protokoll 2011/12:33

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:33 DATUM 20120529 TID 11:0011:15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Norden UU9 Utskottet fortsatte behandlingen av skrivelse 2011/12:90 och motioner samt redogörelse 2011/12NR1 och motioner. Utskottet justerade förslag till betänkande 2011/12:UU9. S-MP-SD-

2012-05-29

Näringsutskottets protokoll 2011/12:36

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:36 DATUM 20120529 TID 11.0011.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:35. 2 Information från Winnet Sverige Ordförande Britt-Marie S. Torstensson, vice ordförande Bodil Nilsson och ledamot Chatarina

2012-05-29