Dokument & lagar (16 träffar)

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:10

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:10 DATUM 2017-06-01 TID 09.1109.17 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2016/17:09. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU3 Utskottet fortsatte behandlingen

2017-06-01

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:9

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:9 DATUM 2017-05-18 TID 09.0009.05 09.1509.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2016/17:8. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU3 Utskottet behandlade

2017-05-18

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:8

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:8 DATUM 2017-05-11 TID 09.0009.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2016/17:7. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU3 Utskottet behandlade proposition

2017-05-11

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:7

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:7 DATUM 2017-05-04 TID 09.0009.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2016/17:6. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU3 Utskottet behandlade proposition

2017-05-04

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:6

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:6 DATUM 2017-05-02 TID 11.0012.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Sammanträdets öppnande Krister Örnfjäder Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop Ledamöter

2017-05-02

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:5

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:5 DATUM 2016-12-08 TID 09.0009.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Information om insatser från Försvarsdepartementet och Utrikesdepartementet Enligt 7 kap. 20 riksdagsordningen får ingen som har varit närvarande vid ett sammanträde med ett

2016-12-08

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:4

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:4 DATUM 2016-12-01 TID 10.3011.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Information från Försvarsdepartementet och Försvarsmakten med anledning av proposition 2016/17:32 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak och

2016-12-01

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:3

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:3 DATUM 2016-11-24 TID 08.3009.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Information från Militära underrättelse- och säkerhetstjänsten, MUST, med anledning av proposition 2016/17:32 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen

2016-11-24

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:2

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:2 DATUM 2016-11-17 TID 09.0009.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2016/17:1. 2 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan

2016-11-17

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:1

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:1 DATUM 2016-11-15 TID 11.0012.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Sammanträdets öppnande Krister Örnfjäder Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop Ledamöter

2016-11-15

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2010/11:6

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:6 DATUM 2011-06-16 TID 08.0008.05 08.1009.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Urban Ahlin Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat.

2011-06-16

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2010/11:5

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:5 DATUM 2011-03-31 TID 09.4511.05 11.1011.30 11.5512.00 15.3015.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Urban Ahlin Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade

2011-03-31

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2010/11:4

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:4 DATUM 2010-12-02 TID 10.00-10.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2010/11:3. 2 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAF UFöU1

2010-12-02

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2010/11:3

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:3 DATUM 2010-11-30 TID 12.00-12.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2010/11:2. Utskottet beslutade enhälligt att sammanträdet vid behov fortgå då interpellationsdebatter

2010-11-30

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2010/11:2

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:2 DATUM 2010-11-25 TID 10.00-11.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Utrikesdepartementet, Försvarsdepartementet och Försvarsmakten Kabinettssekreterare Frank Belfrage åtföljd av departementsråd Peter Ericson,

2010-11-25

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2010/11:1

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:1 DATUM 2010-11-23 TID 12.00-13.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Håkan Juholt Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop

2010-11-23