Dokument & lagar (15 träffar)

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2010/11:6

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:6 DATUM 2011-06-16 TID 08.0008.05 08.1009.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Urban Ahlin Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat.

2011-06-16

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2010/11:5

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:5 DATUM 2011-03-31 TID 09.4511.05 11.1011.30 11.5512.00 15.3015.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Urban Ahlin Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade

2011-03-31

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2010/11:4

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:4 DATUM 2010-12-02 TID 10.00-10.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2010/11:3. 2 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAF UFöU1

2010-12-02

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2010/11:3

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:3 DATUM 2010-11-30 TID 12.00-12.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2010/11:2. Utskottet beslutade enhälligt att sammanträdet vid behov fortgå då interpellationsdebatter

2010-11-30

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2010/11:2

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:2 DATUM 2010-11-25 TID 10.00-11.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Utrikesdepartementet, Försvarsdepartementet och Försvarsmakten Kabinettssekreterare Frank Belfrage åtföljd av departementsråd Peter Ericson,

2010-11-25

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2010/11:1

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:1 DATUM 2010-11-23 TID 12.00-13.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Håkan Juholt Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop

2010-11-23

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:9

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:9 Datum 2009-02-26 Tid 09.3009.40 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Rolf Gunnarsson m öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:8 3 Justering Fortsattes granskningen av förslag

2009-02-26

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:8

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:8 Datum 2009-02-19 Tid 10.3010.45 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Vice ordförande Urban Ahlin s öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:7 3 Granskning Granskning av utkast till betänkande

2009-02-19

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:7

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:7 Datum 2009-02-17 Tid 12.3012.45 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Rolf Gunnarsson m öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:6 3 Överläggning Behandlades underlag till betänkande

2009-02-17

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:6

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:6 Konstituerande sammanträde Datum 2009-02-12 Tid 10.3011.50 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Holger Gustavsson kdsom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, öppnade sammanträdet. 2 Upprop

2009-02-12

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:5

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:5 Datum 2008-12-11 Tid 09.0009.15 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande O rdförande Göran Lennmarker m öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:4. 3 Mottagande av motion Utrikesutskottet har

2008-12-11

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:4

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:4 Datum 2008-12-09 Tid 11.0012.30 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande O rdförande Göran Lennmarker m öppnade sammanträdet. 2 Föredragning Generalmajor Stefan Kristiansson och överstelöjtnant Lena Persson Herlitz från Must Militära

2008-12-09

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:3

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:3 Datum 2008-12-04 Tid 11.0011.35 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Vice ordförande Anders Karlsson s öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:1 och 2 3 Kanslianmälningar Anmäldes tre inkomna

2008-12-04

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:2

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:2 Datum 2008-12-02 Tid 13.2514.45 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Vice ordförande Anders Karlsson s öppnade sammanträdet. Utskottet beslutade enhälligt med stöd av RO 4.12.2. att fortsätta sammanträdet. 2 Föredragning Bo Asplund,

2008-12-02

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:1

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:1 Konstituerande sammanträde Datum 2008-11-20 Tid 09.3011.25 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Göran Lennmarker msom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, öppnade sammanträdet. 2 Upprop

2008-11-20