Dokument & lagar (12 träffar)

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:9

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:9 Datum 2009-02-26 Tid 09.3009.40 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Rolf Gunnarsson m öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:8 3 Justering Fortsattes granskningen av förslag

2009-02-26

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:8

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:8 Datum 2009-02-19 Tid 10.3010.45 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Vice ordförande Urban Ahlin s öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:7 3 Granskning Granskning av utkast till betänkande

2009-02-19

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:7

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:7 Datum 2009-02-17 Tid 12.3012.45 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Rolf Gunnarsson m öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:6 3 Överläggning Behandlades underlag till betänkande

2009-02-17

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:6

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:6 Konstituerande sammanträde Datum 2009-02-12 Tid 10.3011.50 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Holger Gustavsson kdsom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, öppnade sammanträdet. 2 Upprop

2009-02-12

Betänkande 2008/09:UFöU3

Sverige ska skicka en väpnad sjöstyrka till Somalias kust för att skydda FN:s hjälpsändningar och bekämpa pirater. Den svenska sjöstyrkan ska ingå i EU:s marina insats, operation Atalanta, som inleddes i december 2008. Operationen syftar till att skydda FN:s Världslivsmedelsprograms (WFP) humanitära hjälpsändningar samt förebygga, avvärja och bekämpa sjöröveri utanför Somalias kust. Sveriges insats är tänkt att inledas under första halvåret 2009 och vara under högst fyra månader. Regeringen avser att skicka två korvetter och ett stödfartyg med totalt 160 personer. Om säkerhetsläget försämras ska regeringen kunna skicka förstärkningar som kan omfatta såväl personal som material för undsättnings- och evakueringsoperationer. Insatsen vid en sådan operation kan komma att omfatta högst 450 personer. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2009-02-12 Justering: 2009-02-26 Debatt: 2009-03-11 Beslut: 2009-03-12

Betänkande 2008/09:UFöU3 (pdf, 4302 kB) Webb-tv debatt om förslag: bet 2008/09 UFöU3

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:5

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:5 Datum 2008-12-11 Tid 09.0009.15 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande O rdförande Göran Lennmarker m öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:4. 3 Mottagande av motion Utrikesutskottet har

2008-12-11

Betänkande 2008/09:UFöU2

Regeringen ska kunna ställa en väpnad styrka bestående av högst 540 personer till förfogande för ett fortsatt deltagande i Natos fredsfrämjande insats i Kosovo (KFOR). Ett förlängt mandat ligger inom ramen för den numera antagna budgeten. Riksdagen beslutade att mandattiden sätts till ett år, till och med utgången av december månad 2009. Detta under förutsättning att det även i fortsättningen finns ett mandat för styrkan enligt beslut av Förenta nationernas säkerhetsråd. Vid den truppbidragarkonferens som äger rum till våren bör regeringen redovisa att Sverige överväger att inleda en utfasning av sitt militära bidrag.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2008-12-04 Justering: 2008-12-11 Debatt: 2008-12-18 Beslut: 2008-12-19

Betänkande 2008/09:UFöU2 (pdf, 1152 kB) Webb-tv debatt om förslag: Fortsatt svenskt deltagande i fredsstyrkan i Kosovo (KFOR)

Betänkande 2008/09:UFöU1

Regeringen ska kunna ställa en väpnad styrka om högst 855 personer till förfogande för deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan (ISAF) till utgången av december månad 2009. Detta under förutsättning att det även i fortsättningen finns ett mandat för styrkan enligt beslut av Förenta nationernas säkerhetsråd. För närvarande tjänstgör cirka 390 svenskar i ISAF. Styrkan beräknas bestå av cirka 500 personer under 2009. En större, permanent ökning av den svenska truppinsatsen utöver cirka 500 personer kan inte ske utan ett nytt beslut av riksdagen.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Beredning: 2008-12-04 Justering: 2008-12-11 Debatt: 2008-12-18 Beslut: 2008-12-19

Betänkande 2008/09:UFöU1 (pdf, 813 kB) Webb-tv debatt om förslag: Fortsatt svenskt deltagande i internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan (ISAF)

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:4

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:4 Datum 2008-12-09 Tid 11.0012.30 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande O rdförande Göran Lennmarker m öppnade sammanträdet. 2 Föredragning Generalmajor Stefan Kristiansson och överstelöjtnant Lena Persson Herlitz från Must Militära

2008-12-09

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:3

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:3 Datum 2008-12-04 Tid 11.0011.35 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Vice ordförande Anders Karlsson s öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:1 och 2 3 Kanslianmälningar Anmäldes tre inkomna

2008-12-04

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:2

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:2 Datum 2008-12-02 Tid 13.2514.45 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Vice ordförande Anders Karlsson s öppnade sammanträdet. Utskottet beslutade enhälligt med stöd av RO 4.12.2. att fortsätta sammanträdet. 2 Föredragning Bo Asplund,

2008-12-02

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:1

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:1 Konstituerande sammanträde Datum 2008-11-20 Tid 09.3011.25 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Göran Lennmarker msom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, öppnade sammanträdet. 2 Upprop

2008-11-20