Dokument & lagar (85 träffar)

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2008/09:44

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:44 DATUM 2009-08-31 TID 11.00-14.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ordningsfrågor m.m. Ordförande hälsade Johan Sehlström välkommen som extra föredragande i MJU under hösten 2009 Utskottet beslutade att Eva Lindau tillåts delta under dagens möte

2009-08-31

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2008/09:43

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:43 DATUM 2009-07-09 TID 14.00-14.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information inför Jordbruks- och fiskeråd Jordbruksminister Eskil Erlandsson lämnade information inför Jordbruks- och fiskeråd den 13-14 juli 2009. 2 Justering av protokoll Protokollen

2009-07-09

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2008/09:42

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:42 DATUM 2009-06-18 TID 08.00-09.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Miljödepartementet Miljöminister Andreas Carlgren lämnade information angående avslutat och nytt ordförandeskap i EU. 2 Information inför miljöråd Miljöministern

2009-06-18

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2008/09:41

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:41 DATUM 2009-06-17 TID 08.00-08.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ny suppleant och ny ersätttare Ordförande hälsade Roland Bäckman s välkommen som ny suppleant i miljö- och jordbruksutskottet samt Jan Erik Ågren kd som ersättare. 2 Överläggning

2009-06-17

Omröstning 2008/09:MJU29p3 EU:s strategi för Östersjöregionen m.m.

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 3 EU:s strategi för Östersjöregionen m.m. Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ10 yrkande 1 i denna del, 2008/09:MJ13 yrkande 4, 2008/09:MJ205 yrkande 1, 2008/09:MJ271, 2008/09:MJ459 yrkande 31 och 2008/09:MJ483. Datum: 2009-06-16

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU29p2 Havspolitik och global utveckling m.m.

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 2 Havspolitik och global utveckling m.m. Riksdagen avslår motion 2008/09:MJ13 yrkandena 1-3. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 113 0 0 17

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU29p16 Hållbar sjöfart

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 16 Hållbar sjöfart Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ10 yrkande 3 i denna del, 2008/09:MJ11 yrkandena 30 och 33 samt 2008/09:MJ13 yrkandena 7 och 16. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU29p14 Utkast och bottentrålning

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 14 Utkast och bottentrålning Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ11 yrkandena 15, 16 och 19 samt 2008/09:MJ13 yrkandena 13 och 14. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 22 v, mp Parti Ja

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU29p12 EU:s fiskeavtal med tredjeland

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 12 EU:s fiskeavtal med tredjeland Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ11 yrkande 21 och 2008/09:MJ13 yrkande 31. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 19 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU29p27 Konventionen om barlastvatten

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 27 Konventionen om barlastvatten Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ10 yrkande 2 i denna del, 2008/09:MJ11 yrkande 39 och 2008/09:MJ13 yrkande 18. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 44

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU28p7 Vision till 2050

Votering: betänkande 2008/09:MJU28 Riktlinjer för klimatpolitiken m.m.förslagspunkt 7 Vision till 2050 Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ449 yrkande 3, 2007/08:MJ463 yrkandena 1 och 2, 2008/09:U322 yrkande 10 och 2008/09:MJ17 yrkande 3. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU28p39 Framtida transportinfrastruktur

Votering: betänkande 2008/09:MJU28 Riktlinjer för klimatpolitiken m.m.förslagspunkt 39 Framtida transportinfrastruktur Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ16 yrkande 1, 2008/09:MJ17 yrkande 14, 2008/09:MJ18 yrkandena 14 och 15 i denna del och 2008/09:MJ19 yrkandena 7-9. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU28p17 Kilometerskatt

Votering: betänkande 2008/09:MJU28 Riktlinjer för klimatpolitiken m.m.förslagspunkt 17 Kilometerskatt Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ17 yrkande 17 och 2008/09:MJ19 yrkande 13. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU28p6 Mål till 2020

Votering: betänkande 2008/09:MJU28 Riktlinjer för klimatpolitiken m.m.förslagspunkt 6 Mål till 2020 Riksdagen godkänner vad regeringen förordar om mål för den svenska klimatpolitiken till 2020. Därmed bifaller riksdagen proposition 2008/09:162 punkt 1 och avslår motionerna 2007/08:MJ300 yrkandena 1-3, 2007/08:MJ449 yrkande

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU28p10 Åtgärder och styrmedel

Votering: betänkande 2008/09:MJU28 Riktlinjer för klimatpolitiken m.m.förslagspunkt 10 Åtgärder och styrmedel Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ17 yrkande 11 och 2008/09:MJ208. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 112

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU23p2 Fiskebestånden m.m.

Votering: betänkande 2008/09:MJU23 Överlåtbara fiskerättigheter m.m.förslagspunkt 2 Fiskebestånden m.m. Riksdagen avslår motion 2008/09:MJ20 yrkandena 3, 4 och 8. Datum: 2009-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 104 0 26 m 83 0

2009-06-11

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2008/09:40

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:40 DATUM 2009-06-09 TID 10.30-11.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 a b Överläggning enligt 10 kap. 3 RO Utskottet överlade med jordbruksminister Eskil Erlandsson åtföljd av statssekreterare Rolf Eriksson samt tjänstemännen Sofia Carlsson, Anna

2009-06-09

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2008/09:39

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:39 DATUM 2009-05-26 TID 11.00-11.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Protokollen från utskottets sammanträden den 14 och 19 maj 2009 justerades. 2 Justering av betänkande Utskottet upptog till fortsatt behandling proposition

2009-05-26

Omröstning 2008/09:MJU27p1 Regeringens tillåtlighetsprövning

Votering: betänkande 2008/09:MJU27 Prövning av vindkraft, förslagspunkt 1 Regeringens tillåtlighetsprövning Riksdagen antar 17 kap. 6 regeringens förslag till lag om ändring i miljöbalken. Därmed bifaller riksdagen proposition 2008/09:146 punkt 2 i denna del och avslår motion 2008/09:MJ9 yrkande 4. Datum: 2009-05-20

2009-05-20

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2008/09:38

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:38 DATUM 2009-05-19 TID 11.00-11.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information inför Jordbruks- och fiskeråd Satssekreterare Rolf Eriksson med medarbetare informerade inför Jordbruks- och fiskeråd den 25-26 maj 2009. 2 Justering av protokoll

2009-05-19