Dokument & lagar (1 555 träffar)

EU-nämndens dokument 2006/07:9D8

EUNÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE  2006/07:28 DATUM 2007-05-25 TID 09.30 13.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Anm. Resultatet av samrådet i EU-nämnden framgår av de stenografiska uppteckningarna från sammanträdet. I protokollet har detta vid resp. ämne anmärkts med I majoritet för regeringens ståndpunkt eller II stöd

2007-05-25

Betänkande 2006/07:UU8

Regeringen har för riksdagen redovisat genomförandet av Sveriges politik för global utveckling 2006. Riksdagen avslutade ärendet utan att göra några tillägg till regeringens redovisning. Riksdagen sade dessutom nej till ett antal motioner om politiken för global utveckling och om biståndsfrågor. Skälet är främst att det redan pågår arbete i flertalet av de frågor motionerna tar upp.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 10
Beredning: 2007-05-08 Justering: 2007-05-24 Debatt: 2007-06-01 Beslut: 2007-06-01

Betänkande 2006/07:UU8 (pdf, 288 kB)

Betänkande 2006/07:TU13

Luftfartslagen och sekretesslagen ändras med anledning av ett EU-direktiv om rapportering av händelser i civil luftfart. Direktivet innehåller bestämmelser om informationsutbyte mellan EU-länderna och EU-kommissionen och om sekretess för de uppgifter som utbyts. Syftet är att hålla kolleger i Europa informerade om gjorda iakttagelser, att öka kunskapen om och förbättra grunderna för säkerhetsrekommendationer samt att i tid upptäcka svagheter av olika slag innan en allvarlig olycka inträffar.

Förslagspunkter: 2
Justering: 2007-05-24 Debatt: 2007-06-07 Beslut: 2007-06-07

Betänkande 2006/07:TU13 (pdf, 2767 kB)

Betänkande 2006/07:MJU16

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om en ny lag för tävling med hästar. De nya reglerna ska börja gälla den 1 augusti 2007 och innebär till exempel att svenska hästar och hästar från andra EU-länder och Schweiz ska få tävla i Sverige på samma villkor. Tävlingsarrangörerna ska få avsätta högst 20 procent av prissumman eller annan vinst till att skydda, utveckla och förbättra avelsarbetet. Genom lagen genomförs bestämmelser som gäller inom EU.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-05-24 Debatt: 2007-06-08 Beslut: 2007-06-14

Betänkande 2006/07:MJU16 (pdf, 410 kB)

Utbildningsutskottets protokoll 2006/07:21

UTBILDNINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:21 DATUM 2007-05-24 TID 09.00-10.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information Eva Nordlund och Gunni Öhlund, Valideringsdelegationen, informerar om sin verksamhet. 2 Information Elin Rosenberg, Pelle Rödin och Jennie Zetterström, Sveriges förenade studentkårer,

2007-05-24

Utrikesutskottets protokoll 2006/07:29

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:29 DATUM 2007-05-24 TID 09.3010.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av UU8 Utskottet justerar utkast till betänkande 2006/07:UU8 Sveriges politik för global utveckling och biståndsfrågor. 2 Protokollsjustering Justeras protokoll nr 2006/07:28. 3 Meddelanden

2007-05-24

Trafikutskottets protokoll 2006/07:37

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:37 DATUM 2007-05-24 TID Kl. 09.30-10.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Näringsdepartementet Utredare Björn Hansson och rättschef Lennart Renbjer från Näringsdepartementet informerar om delbetänkande av 2007 års körkortsutredning Släpvagnskörning

2007-05-24

Socialutskottets protokoll 2006/07:27

SOCIALUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:27 DATUM 2007-05-24 TID 09.30-11.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Intern utfrågning Utskottet håller en intern utfrågning om tandvård. Deltagarlista bifogas protokollet som bilaga 2. Vid protokollet  Anita Lysholm Justeras  2007-05-31 Kenneth Johansson SOCIALUTSKOTTET

2007-05-24

Skatteutskottets protokoll 2006/07:23

SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:23 DATUM 2007-05-24 TID 10.00-10.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Inkomna skrivelser, m.m. Anmäldes inkomna skrivelser, se bilaga 2. Protokollet från saksamrådet den 22 maj sänds ut till nästa samman- träde. Gunnar Andrén fp framhöll att det var ett mycket bra

2007-05-24

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2006/07:30

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET Utdrag ur PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:30 DATUM 2007-05-24 TID 10.00-11.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Överläggningar med regeringen om EU-frågor på socialpolitikens område Överläggningar hölls med statssekreterare Karin Johansson, åtföljd av Fredrik Lennartsson,

2007-05-24

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2006/07:35

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:35 DATUM 2007-05-24 TID 10.00- NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Presentation av Shell Eco Marathon Två studenter från Kungliga Tekniska högskolan presenterade tillsammans med en representant för Shell Svenska AB sitt deltagande i Shell Eco Marathon.

2007-05-24

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottets protokoll 2006/07:6

SAMMANSATTA KONSTITUTIONS- OCH UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:6 DATUM Torsdagen den 24 maj 2007 TID 10.3011.58 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Regeringens åtgärder för att främja en allmän debatt om EU:s framtid Statssekreteraren Håkan Jonsson, ämnesrådet Helena Onn och politiskt sakunnige

2007-05-24

utskottsdokument 2006/07:9E0

KONSTITUTIONSUTSKOTTET SÄRSKILT PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:33 DATUM Torsdagen den 24 maj 2007 TID 09.05 10.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om utfrågning Utskottet beslutade att hålla ytterligare en offentlig utfrågning med utrikesminister Carl Bildt onsdagen den 30 maj kl. 08.00 09.00 i granskningsärendena

2007-05-24

Konstitutionsutskottets protokoll 2006/07:30

KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:30 DATUM Torsdagen den 24 maj 2007 TID 09.00-09.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av KU2y En anpassad försvarsunderrättelseverksamhet Utskottet fortsatte behandlingen av yttrande till försvarsutskottet över regeringens proposition 2006/07:63 En

2007-05-24

Försvarsutskottets protokoll 2006/07:36

FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL Utskottssammanträde 2006/07:36 Datum 2007-05-24 Tid 09.0011.30 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Vice ordföranden Rolf Gunnarsson m förklarar sammanträdet öppnat. 2 Föredragning ÖB gen Håkan Syrén rapporterar om från EU:s försvarschefsmöte CHOD m.m. Ledamöternas frågor besvaras.

2007-05-24

Finansutskottets protokoll 2006/07:30

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:30 DATUM 2007-05-24 TID 10.0011.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Intern utfrågning av Riksbanksdirektionen Riksbankschef Stefan Ingves och vice riksbankschef Irma Rosenberg utfrågades om utskottets rapport RFR1 En utvärdering av den svenska penningpolitiken 1995-2005. Deltog

2007-05-24

Betänkande 2006/07:SkU16

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2007-05-22 Debatt: 2007-05-30 Beslut: 2007-05-31

Betänkande 2006/07:SkU16 (pdf, 2060 kB) Webb-tv debatt om förslag: Skatt på trafikförsäkringspremier m.m.

Betänkande 2006/07:CU31

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om en ny instansordning för prövning av ärenden enligt plan- och bygglagen (PBL). Beslutet innebär att en gemensam instansordning för bygglov och detaljplaneärenden och en samordning med miljöbalken ska utgöra grunden för det fortsatta arbetet med instansordningen. Domstolsprövningen kommer att förläggas till miljödomstolarna, vilket bland annat ökar förutsättningarna för en snabbare handläggning av såväl PBL-ärenden som miljöbalksärenden, enligt beslutet.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-05-22 Debatt: 2007-05-31 Beslut: 2007-06-01

Betänkande 2006/07:CU31 (pdf, 92 kB)

Betänkande 2006/07:AU14

Riksdagen har sagt ja till regeringens förslag om nya arbetsreformer. Beslutet innebär följande. En ny tidsbegränsad anställningsform som heter allmän visstidsanställning införs. En allmän visstidsanställning ska övergå till tillsvidareanställning (fast anställning) om den anställda har jobbat hos samma arbetsgivare i sammanlagt mer än två år under en femårsperiod. Det ska också vara möjligt att anställa tidsbegränsat för vikariat och för säsongsarbete och när arbetstagaren har fyllt 67 år. Reglerna om provanställning blir också kvar. En vikarie som har varit anställd hos samma arbetsgivare ska få tillsvidareanställning efter sammanlagt två års anställning under en femårsperiod. I dag går gränsen vid tre år. Reglerna för företrädesrätt till återanställning blir kvar. Det innebär att kvalifikationstiden för företrädesrätt även i fortsättningen ska vara sammanlagt mer än tolv månaders anställning under de senaste tre åren och företrädesrätten ska gälla under nio månader. Anställda som är äldre än 45 år ska inte längre få tillgodoräkna sig extra anställningstid när man bestämmer turordningen vid uppsägning. De nya reglerna börjar gälla den 1 juli 2007. Bestämmelsen om när ett vikariat övergår till en tillsvidareanställning träder dock i kraft den 1 januari 2008.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 5
Justering: 2007-05-15 Debatt: 2007-05-31 Beslut: 2007-05-31

Betänkande 2006/07:AU14 (pdf, 1606 kB) Webb-tv debatt om förslag: Bättre möjligheter till tidsbegränsad anställning

Betänkande 2006/07:SkU18

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om konkurrens på lika villkor i kontantbranschen. En företagare som säljer varor och tjänster mot kontant betalning måste från den 1 januari 2010 registrera försäljningen i ett godkänt kassaregister. Syftet är att skydda seriösa företagare från illojal konkurrens från företagare som inte betalar skatter och avgifter. Vissa verksamheter, bland annat torg- och marknadshandeln och distans- och hemförsäljning, undantas från lagen, liksom försäljning där det inte rör sig om särskilt mycket pengar.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2007-05-15 Debatt: 2007-05-30 Beslut: 2007-05-31

Betänkande 2006/07:SkU18 (pdf, 1465 kB)