Dokument & lagar (1 555 träffar)

Betänkande 2006/07:CU29

Makar som har anknytning till olika nordiska länder ska få avtala om vilket lands lag som ska gälla för deras förmögenhetsförhållanden. Riksdagen sade ja till ett förslag från regeringen som har sin grund i en överenskommelse mellan de nordiska länderna. Beslutet innebär också att när makar som inte ingått något avtal flyttar till ett annat nordiskt land börjar det nya hemlandets lag att gälla först efter en övergångstid på två år. Vidare ska rätten att förfoga över makarnas bostad avgöras enligt den lag som gäller i det land där bostaden finns. Dessutom ska giltigheten av ett äktenskapsförord bedömas enligt den lag som tillämpas på makarnas förmögenhetsförhållanden när frågan bedöms. Lagändringarna träder i kraft den dag regeringen bestämmer.

Förslagspunkter: 2
Justering: 2007-05-15 Debatt: 2007-05-31 Beslut: 2007-06-01

Betänkande 2006/07:CU29 (pdf, 806 kB)

Betänkande 2006/07:CU28

Regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer ska få besluta om undantag från reglerna om tekniska egenskapskrav på byggnader. Riksdagen sade ja, med en mindre ändring, till regeringens förslag. Beslutet innebär att undantag ska få göras om det finns särskilda skäl och undantaget avser uppförande eller ändring av byggnader i experimentsyfte eller byggnader som behöver flyttas. Ändringarna börjar gälla den 1 juli 2007.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2007-04-26 Justering: 2007-05-15 Debatt: 2007-05-31 Beslut: 2007-06-01

Betänkande 2006/07:CU28 (pdf, 236 kB)

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2006/07:29

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:29 DATUM 2007-05-16 TID 08.00-08.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justerades protokoll nr 2006/07:28. 2 Nedsättning av socialavgifter för personer som fyllt 18 men inte 25 år Fortsattes behandlingen av proposition 2006/07:84

2007-05-16

Finansutskottets protokoll 2006/07:28

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:28 DATUM 2007-05-16 TID 08.0008.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännande av föredragningslistan Föredragningslistan godkändes. 2 Nedsättning av socialavgifter för personer som fyllt 18 men inte 25 år FiU3y Föredrogs och behandlades förslag till yttrande 2006/07:FiU3y Nedsättning

2007-05-16

EU-nämndens dokument 2006/07:9AC

EUNÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE  2006/07:27 DATUM 2007-05-16 TID 09.30 11.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Anm. Resultatet av samrådet i EU-nämnden framgår av de stenografiska uppteckningarna från sammanträdet. I protokollet har detta vid resp. ämne anmärkts med I majoritet för regeringens ståndpunkt eller II stöd

2007-05-16

Betänkande 2006/07:UbU17

Antagningskraven till högskolan skärps. Den som söker till högskolan måste ha godkända betyg i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik. I dag kan man nå grundläggande behörighet även om man är underkänd i något av dessa ämnen. De nya reglerna ska tillämpas första gången vid antagningen till höstterminen 2010. Den så kallade 25:4-regeln avskaffas inför antagningen till höstterminen 2008. Regeln har inneburit att den som har fyllt 25 år och har fyra års arbetslivserfarenhet uppnår grundläggande behörighet. Samtidigt försvinner även en särskild urvalsgrupp för sökande med resultat från högskoleprovet i kombination med arbetslivserfarenhet.

Förslagspunkter: 15 Reservationer: 14
Beredning: 2007-04-19 Justering: 2007-05-15 Debatt: 2007-06-07 Beslut: 2007-06-07

Betänkande 2006/07:UbU17 (pdf, 458 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vägar till högskolan för kunskap och kvalitet

Betänkande 2006/07:UU10

Regeringen har i en skrivelse till riksdagen redovisat vad som hände inom EU under 2006. Regeringens skrivelse täcker hela EU:s verksamhet men riksdagen har särskilt tagit upp följande ämnen: den övergripande utvecklingen i EU, EU:s förbindelser med omvärlden, ekonomiska och finansiella frågor, rättsliga och inrikes frågor, miljö, handel samt jordbruk och fiske, EU:s institutioner samt skrivelsens utformning. Frågan om EU:s konstitutionella fördrag behandlas i ett separat ärende av det sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet. Riksdagen godkände skrivelsen utan att göra några tillägg.

Förslagspunkter: 18 Reservationer: 17
Beredning: 2007-04-24 Justering: 2007-04-26 Debatt: 2007-06-01 Beslut: 2007-06-01

Betänkande 2006/07:UU10 (pdf, 2732 kB)

Betänkande 2006/07:UFöU3

Riksdagen har bemyndigat regeringen att ställa en väpnad styrka om högst 600 personer till förfogande till och med den 20 december 2008 för deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan (ISAF), under förutsättning att det finns ett giltigt mandat för styrkan enligt beslut av Förenta nationernas säkerhetsråd.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 6
Beredning: 2007-04-12 Justering: 2007-05-10 Debatt: 2007-05-30 Beslut: 2007-06-01

Betänkande 2006/07:UFöU3 (pdf, 209 kB)

Betänkande 2006/07:SfU10

Arbetsgivaravgifterna, med undantag för ålderspensionsavgiften, och den allmänna löneavgiften sänks för anställda som vid årets ingång fyllt 18 men inte 25 år. Syfte är att underlätta för yngre att komma in på arbetsmarknaden. Avgifterna sänks därmed från 32,42 till 21,31 procent. För andra halvåret 2007 blir det en något lägre nedsättning till 22,71 procent, för att inte påverka ålderspensionsavgiften. Det blir en motsvarande sänkning även för enskilda företagare i samma ålder som betalar egenavgifter. I deras fall sänks de totala avgifterna, om inte extra karenstid valts, från 30,71 till 20,45 procent. De avgifter som betalas får aldrig understiga ålderspensionsavgiften.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 4
Justering: 2007-05-16 Debatt: 2007-05-23 Beslut: 2007-05-23

Betänkande 2006/07:SfU10 (pdf, 1483 kB)

Betänkande 2006/07:NU11

Riksdagen sade nej till motioner om energipolitik från den allmänna motionstiden 2006. Skälet är i huvudsak att det redan pågår arbete i flera frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar om energieffektivisering, biodrivmedel, vind- och vattenkraft, solvärme, fjärrvärme, naturgas och biogas.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 15
Justering: 2007-05-08 Debatt: 2007-05-24 Beslut: 2007-05-30

Betänkande 2006/07:NU11 (pdf, 400 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa energipolitiska frågor

Betänkande 2006/07:KU21

Riksdagen har sagt ja till riksdagsstyrelsens förslag om fastställande av löner för riksdagens ombudsmän. Beslutet innebär att riksdagsstyrelsens uppgift att bestämma lön, avgångsersättning och övriga anställningsförmåner för riksdagens ombudsmän förs över på Nämnden för lön till riksrevisorerna. Samtidigt byter nämnden namn till Nämnden för lön till riksdagens ombudsmän och riksrevisorerna. Ändringarna börjar gälla den 1 juli 2007.

Förslagspunkter: 3
Beredning: 2007-04-12 Justering: 2007-05-15 Debatt: 2007-05-24 Beslut: 2007-05-24

Betänkande 2006/07:KU21 (pdf, 163 kB)

Betänkande 2006/07:CU27

Riksdagen har sagt ja till regeringens förslag om att det inte längre ska behövas tillstånd från länsstyrelsen för att ombilda allmännyttans hyreslägenheter till bostadsrätter. Bestämmelserna om tillståndsprövning har funnits sedan 2002. Riksdagens beslut innebär också att kommuner ska kunna lämna hyresgarantier för hushåll som har svårt att hyra bostad trots att de har pengar, exempelvis på grund av regler om krav på fast anställning. Lagändringarna börjar gälla den 1 juli 2007.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 1
Beredning: 2007-04-26 Justering: 2007-05-15 Debatt: 2007-05-31 Beslut: 2007-06-01

Betänkande 2006/07:CU27 (pdf, 4131 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa bostadspolitiska åtgärder

Utbildningsutskottets protokoll 2006/07:20

UTBILDNINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:20 DATUM 2007-05-15 TID 11.00-11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Protokollsjustering Protokoll nr 2006/07:19 justeras. 2 Justering av förslag till betänkande Utskottet behandlar slutligt proposition 2006/07:69 Förbättrad ordning, trygghet och studiero i skolan

2007-05-15

Trafikutskottets protokoll 2006/07:35

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:35 DATUM 2007-05-15 TID Kl. 11.00-11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras protokoll 2006/07:33 från den 8 maj och protokoll 2006/07:34 från den 10 maj 2007. 2 Nya hastighetsgränser Utskottet upptar till fortsatt behandling betänkande

2007-05-15

Socialutskottets protokoll 2006/07:25

SOCIALUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:25 DATUM 2007-05-15 TID 11.00-11.46 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännande av föredragningslistan Utskottet godkänner föredragningslistan. 2 Justering av protokoll Protokollet från sammanträdet den 10 maj justeras. 3 Utredningar avseende barn Utskottet behandlar

2007-05-15

Skatteutskottets protokoll 2006/07:21

SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:21 DATUM 2007-05-15 TID 11.00 11.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justerades protokoll 2006/07:20. 2 Inkomna skrivelser, m.m. Anmäldes inkomna skrivelser, m.m.se bilaga 2. 3 Tillsättandet av ny kanslichef Ordföranden föredrog presidiets skrivelse

2007-05-15

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2006/07:28

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:28 DATUM 2007-05-15 TID 10.45-11.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justerades protokoll nr 2006/07:27. 2 Yttrande till skatteutskottet skatt på trafikförsäkringspremie Fortsattes behandlingen av yttrande till skatteutskottet

2007-05-15

Näringsutskottets protokoll 2006/07:30

NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:30 DATUM 2007-05-15 TID 11.00 13.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Utskottet justerade protokoll nr 29. 2 Harmoniserad patenträtt Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2006/07:56 om harmoniserad patenträtt. Utskottet fattade beslut

2007-05-15

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2006/07:33

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:33 DATUM 2007-05-15 TID 11.00-11.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ny ledamot Ordförande hälsade Bo Bernhardsson s välkommen som ny ledamot i miljö- och jordbruksutskottet. 2 Justering av protokoll Protokollet från utskottets sammanträde den 8

2007-05-15

Kulturutskottets protokoll 2006/07:24

KULTURUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:24 DATUM Tisdagen den 15 maj 2007 TID Kl. 11.0012.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Uppvaktning Företrädare för Rockcity i Hultsfred, projektledare Putte Svensson och projektkoordinator Anders Sjöstedt, informerar om sitt FUNK-program, en modell för att främja

2007-05-15