Dokument & lagar (43 träffar)

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2006/07:32

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:32 DATUM Torsdagen den 14 juni 2007 TID 09.0009.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Information lämnades av generaldirektören Claes Stråth och informationsansvariga Anne-Marie Egerö, Medlingsinstitutet. 1 Kanslimeddelanden Informerades om den preliminära arbetsplanen för oktober.

2007-06-14

Betänkande 2006/07:AU14

Riksdagen har sagt ja till regeringens förslag om nya arbetsreformer. Beslutet innebär följande. En ny tidsbegränsad anställningsform som heter allmän visstidsanställning införs. En allmän visstidsanställning ska övergå till tillsvidareanställning (fast anställning) om den anställda har jobbat hos samma arbetsgivare i sammanlagt mer än två år under en femårsperiod. Det ska också vara möjligt att anställa tidsbegränsat för vikariat och för säsongsarbete och när arbetstagaren har fyllt 67 år. Reglerna om provanställning blir också kvar. En vikarie som har varit anställd hos samma arbetsgivare ska få tillsvidareanställning efter sammanlagt två års anställning under en femårsperiod. I dag går gränsen vid tre år. Reglerna för företrädesrätt till återanställning blir kvar. Det innebär att kvalifikationstiden för företrädesrätt även i fortsättningen ska vara sammanlagt mer än tolv månaders anställning under de senaste tre åren och företrädesrätten ska gälla under nio månader. Anställda som är äldre än 45 år ska inte längre få tillgodoräkna sig extra anställningstid när man bestämmer turordningen vid uppsägning. De nya reglerna börjar gälla den 1 juli 2007. Bestämmelsen om när ett vikariat övergår till en tillsvidareanställning träder dock i kraft den 1 januari 2008.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 5
Justering: 2007-05-15 Debatt: 2007-05-31 Beslut: 2007-05-31

Betänkande 2006/07:AU14 (pdf, 1606 kB) Webb-tv debatt om förslag: Bättre möjligheter till tidsbegränsad anställning

Betänkande 2006/07:AU13

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om nya arbetsmarknadspolitiska reformer. De flesta av reformerna börjar gälla den 2 juli 2007 och innebär i korthet följande. Den nuvarande aktivitetsgarantin för långtidsarbetslösa avskaffas och en jobb- och utvecklingsgaranti införs i stället. Deltagarna ska erbjudas individuellt anpassade åtgärder som syftar till att de snabbt ska komma in på arbetsmarknaden. Rätten för en arbetslös person att endast söka jobb inom sitt yrke eller nära hemorten de 100 första ersättningsdagarna tas bort, liksom möjligheten till förlängning av arbetslöshetsersättningen. Ersättningsperioden om längst 300 dagar ska i fortsättningen även omfatta dagar då en person deltagit i ett arbetsmarknadspolitiskt program. Den sistnämnda regeln börjar gälla den 1 oktober 2007. Den 1 januari 2008 bildas en ny myndighet, Arbetsförmedlingen, som ersätter Arbetsmarknadsstyrelsen, AMS, och länsarbetsnämnderna. Avslutningsvis ska inte arbetsgivare längre behöva anmäla ledig plats till den offentliga arbetsförmedlingen.

Förslagspunkter: 25 Reservationer: 21
Justering: 2007-05-15 Debatt: 2007-05-30 Beslut: 2007-05-30

Webb-tv debatt om förslag: Ytterligare reformer inom arbetsmarknadspolitiken

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2006/07:31

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:31 DATUM Tisdagen den 22 maj 2007 TID 11.0011.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Kanslimeddelanden Påminnelse gjordes om informationsmötet med regeringens Globaliseringsråd tisdagen den 29 maj. 2 EU-information från kansliet Ingenting förekom under denna punkt. 3 Justering av

2007-05-22

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2006/07:27

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:27 DATUM Tisdagen den 24 april 2007 TID 11.0011.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Kanslimeddelanden Informerades om Europarådets svenska delegation i Europarådets kampanj mot mäns våld mot kvinnor. Ledamoten Carina Hägg sansvarar för att informera om och samordna kampanjen och

2007-04-24

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2006/07:26

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:26 DATUM Torsdagen den 19 april 2007 TID 10.0010.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Information lämnades med anledning av förslag i proposition 2006/07:89 av ordföranden Karin Enberg, arbetsutskottsledamoten Jaan Kolk och arbetsutskottsledamoten Pia Stråle, KLYS Konstnärliga och Litterära

2007-04-19

Betänkande 2006/07:AU11

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om diskriminering. Skälet är att riksdagen vill vänta in regeringens arbete med Diskrimineringskommitténs förslag om en sammanhållen diskrimineringslagstiftning och en samlad ombudsmannafunktion. Motionerna handlar bland annat om allmänna åtgärder mot diskriminering, diskriminering av äldre, diskriminering av transpersoner, diskriminering på grund av etnisk tillhörighet, diskriminering av funktionshindrade, frågor om rekrytering med mera och ansvaret för rättegångskostnader i diskrimineringsmål.

Förslagspunkter: 9 Reservationer: 10
Justering: 2007-04-12 Debatt: 2007-04-25 Beslut: 2007-04-25

Betänkande 2006/07:AU11 (pdf, 397 kB)

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2006/07:25

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:25 DATUM Torsdagen den 12 april 2007 TID 10.0011.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Information lämnades av Riksrevisorn Eva Lindström, revisionschefen Charlotta Gustafsson, revisionsdirektörerna Jan Vikström, Mats Johansson och Allan Read 1 Kanslimeddelanden Det bestämdes att

2007-04-12

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2006/07:24

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:24 DATUM Tisdagen den 10 april 2007 TID 11.0012.05 med efterföljande arbetslunch NÄRVARANDE Se bilaga 1 Information lämnades av ledamoten i Europaparlamentet Jan Andersson, ordförande i utskottet för sysselsättning och sociala frågor 1 Kanslimeddelanden Ingenting förekom

2007-04-10

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2006/07:23

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:23 DATUM Tisdagen den 27 mars 2007 TID 11.0012.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Information lämnades av Ombudsmannen mot etnisk diskriminering Katri Linna och verksjuristen Anna Theodora Gunnarsdóttir. 1 Kanslimeddelanden Påmindes om kvällens studiebesök på TCO kl. 18.30. En

2007-03-27

Betänkande 2006/07:AU10

Riksdagen sade nej till motioner från främst allmänna motionstiden 2006 om jämställdhet. Skälet är bland annat att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar om bland annat om målen på politikområdet, kontrollen av myndigheter och organisationer, jämställdhetsaspekten vid ändrade drifts- eller ägarformer, vissa övriga frågor om löneskillnader mellan män och kvinnor, yrkesklassificering, kvinnors arbetsmarknad, bestämmelser i jämställdhetslagen, EG-rättens betydelse för svensk jämställdhetspolitik, en ny jämställdhetsmyndighet, Jämställdhetsombudsmannen (JämO), mäns jämställdhetsarbete, könsroller och våld mot kvinnor.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 8
Justering: 2007-03-20 Debatt: 2007-03-29 Beslut: 2007-04-11

Betänkande 2006/07:AU10 (pdf, 343 kB) Webb-tv debatt om förslag: Jämställdhet

Betänkande 2006/07:AU9

Riksdagen sade nej till motioner från främst allmänna motionstiden 2006 om arbetsrätt. Riksdagens utgångspunkt är att grunden för reglering av villkoren på svensk arbetsmarknad bör vara kollektivavtal och inte lagstiftning. Motionerna handlar bland annat om de svenska kollektivavtalen, företagsnedläggning, löntagarägda företag, turordningsregler vid uppsägning, sympatiåtgärder, rätt till heltidsanställning och ledighet.

Förslagspunkter: 14 Reservationer: 11
Justering: 2007-03-20 Debatt: 2007-03-29 Beslut: 2007-04-11

Betänkande 2006/07:AU9 (pdf, 392 kB) Webb-tv debatt om förslag: Arbetsrätt

Utlåtande 2006/07:AU12

Arbetsmarknadsutskottet redovisar sin granskning av Europeiska kommissionens grönbok En modern arbetsrätt för att möta 2000-talets utmaningar (KOM(2006)708). Utskottet anser att den svenska modellen med kollektivavtal mellan arbetsmarknadens parter om löner och andra anställningsvillkor bör värnas och att reformer på arbetsrättens område i huvudsak ska vara en nationell angelägenhet. Riksdagen avslutade ärendet med detta.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 3
Justering: 2007-03-20 Debatt: 2007-03-28 Beslut: 2007-03-28

Utlåtande 2006/07:AU12 (pdf, 159 kB)

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2006/07:22

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:22 DATUM Tisdagen den 20 mars 2007 TID 11.0011.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1  Kanslimeddelanden Påmindes om anmälningar till studiebesöket på TCO. Informerades om: inbjudan från utbildningsutskottet till en öppen utfrågning om svenska för invandrare, torsdagen den 26 april

2007-03-20

Betänkande 2006/07:AU8

Riksdagen godkände ett protokoll till ILO:s konvention om arbetarskydd och arbetsmiljö med mera. ILO är förkortning för Internationella arbetsorganisationen som är FN:s fackorgan för bland annat arbetslivsfrågor. Det protokoll som riksdagen godkände preciserar de bestämmelser om anmälan och registrering av arbetsolyckor och arbetssjukdomar som finns i en av konventionens artiklar.

Förslagspunkter: 2
Justering: 2007-03-13 Debatt: 2007-03-28 Beslut: 2007-03-28

Betänkande 2006/07:AU8 (pdf, 126 kB)

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2006/07:21

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:21 DATUM Tisdagen den 13 mars 2007 TID 11.0012.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 EU-information om svar på konsultation och grönbok om arbetsrätten lämnades av statssekreteraren Eva Uddén Sonnegård, kansliråden Anna Nitzelius, departementssekreterarna Gustaf Lindgren och John Pettersson

2007-03-13

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2006/07:20

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:20 DATUM Torsdagen den 1 mars 2007 TID 10.0011.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1. Information lämnades av JämO Claes Borgström och tillförordnade JämO Pia Engstöm Lindgren. 2. Information lämnades av generaldirektören Anne-Marie Qvarfort, Svenska ESF-rådet. 1 Kanslimeddelanden

2007-03-01

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2006/07:19

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:19 DATUM Tisdagen den 27 februari 2007 TID 11.0011.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1  Kanslimeddelanden Påmindes om sammanträdet torsdagen den 1 mars kl. 10.00. 2 EU-information från kansliet Ingenting förekom under denna punkt. 3 Utlåtande om grönbok En modern arbetsrätt för

2007-02-27

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2006/07:18

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:18 DATUM Torsdagen den 22 februari 2007 TID 10.0011.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Information lämnades av ordföranden Eva Arvidsson och vice ordföranden Margareta Andersson, NTG Socialt företagande, och projektledaren Eva Johansson, NUTEK. 1 Kanslimeddelanden Informerades om

2007-02-22

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2006/07:17

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:17 DATUM Torsdagen den 15 februari 2007 TID 10.0011.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Beslutades att Johan Rydberg och Pascal Restel från UD:s diplomatprogram fick närvara vid dagens sammanträde. Beslutades att 1-7 på dagordningen skulle tas upp före EU-informationen från Regeringskansliet

2007-02-15

Paginering