Dokument & lagar (95 994 träffar)

Kommittéberättelse UD

Arbetsgrupp med uppgift att kartlägga faktorer som kan hämma utländska investeringar i Sverige Beteckning UD Departement Utrikesdepartementet Senast ändrad 2010-09-07 Status Bokstavskommitté Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: Direktiv för Lokal Sammansättning Ordförande: Pehrsson, Ulf, fr.o.m.

2019-06-27

Interpellation 2018/19:300 av Jessika Roswall (M)

Interpellation 2018/19:300 Förbifart Stockholm av Jessika Roswall M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Förbifart Stockholm är ett infrastrukturprojekt av stor vikt för hela landet. Vägprojektet kommer att avlasta Essingeleden som i dag är hårt trafikerad och bidra till att öka tillgängligheten och förkorta restiderna

Inlämnad: 2019-06-26 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2018/19:300 av Jessika Roswall (M) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2018/19:299 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2018/19:299 Rekrytering av deltidsbrandmän av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Mikael Damberg S Räddningstjänsten är en viktig del av vår samhällsservice, och det är betydelsefullt att vi har en hög kvalitet på vår räddningstjänst för att skapa trygghet och säkerhet för våra medborgare. Ytterst

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-09-05 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:299 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2018/19:298 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2018/19:298 Kompetens för utryckningsförare av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Mikael Damberg S Utryckningskörning är riskfyllt och ställer höga krav på att föraren har rätt kompetens för att kunna föra fram fordonet på ett säkert sätt. Jag har vid ett antal verksamhetsbesök hos olika blåljusverksamheter

Inlämnad: 2019-06-25 Svarsdatum: 2019-09-05 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:298 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 89 kB)

Betänkande 2019/20:NU6


Beredning: 2019-09-26 Justering: 2019-10-17 Debatt: 2019-10-23 Beslut: 2019-10-23

Betänkande 2019/20:NU5


Beredning: 2019-09-26 Justering: 2019-10-17 Debatt: 2019-10-23 Beslut: 2019-10-23

Talarlista 2018/19:20190625

Tisdagen den 25 juni 2019 Kl. 09.00 Aktuell debatt 11.00 Interpellationssvar 14.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte Nr 1 Aktuell debatt På begäran av Moderaternas riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om gängkriminalitet. Debattregler En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten.

2019-06-25

Talarlista 2018/19:20190625 (docx, 38 kB) Talarlista 2018/19:20190625 (pdf, 113 kB)

Talarlista 2018/19:20190619

Onsdagen den 19 juni 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 25 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU14 Riksrevisionens rapport om jämställdhetsintegrering av integrationspolitiken 1 Patrik Björck S 5 2 Ciczie Weidby V 10 3 Leila Ali-Elmi MP

2019-06-19

Talarlista 2018/19:20190619 (docx, 38 kB) Talarlista 2018/19:20190619 (pdf, 116 kB)

Kommittéberättelse Ju 2019:C uppdraget, se PM Ju2019/02274/LP

Uppenbart ogrundade asylansökningar och fastställande av säkra ursprungsländer Ju 2019:C Beteckning Ju 2019:C Departement Justitiedepartementet Senast ändrad 2019-06-19 Status Bokstavskommitté B Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2019-06-19 Direktiv för uppdraget, se PM Ju2019/02274/LP Lokal Uppdraget beräknas vara slutfört 31 januari 2020 Sammansättning

2019-06-19

Interpellation 2018/19:297 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:297 Färre skolinspektioner av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Statens skolinspektion är en av våra viktigaste myndigheter och har med nuvarande modell verkat i tio år. Myndigheten sköter inte bara tillståndsprövningar av friskolor utan har även det viktiga uppdraget att vara

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:297 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:296 av Angelica Lundberg (SD)

Interpellation 2018/19:296 Avvikande personnummer av Angelica Lundberg SD till Finansminister Magdalena Andersson S Antalet unika personnummer som Skatteverket har att fördela är begränsat. Sveriges nu gällande system med en tredje siffra som könsbestämmande och en fjärde som kontrollsiffra innebär att det för varje dag

Inlämnad: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:296 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:295 av Hans Rothenberg (M)

Interpellation 2018/19:295 Elsparkcyklar i stadsmiljöer av Hans Rothenberg M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S De många elsparkcyklar som på kort tid placerats ut i svenska städer har mött blandade reaktioner. Detta beror dels på deras framfart i hög hastighet på gång- och cykelbanor, dels på att de står parkerade

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-09-24 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2018/19:295 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 86 kB)

Betänkande 2019/20:SfU8


Beredning: 2019-09-17 Justering: 2019-10-03 Debatt: 2019-10-16 Beslut: 2019-10-16

Betänkande 2019/20:SfU7


Beredning: 2019-09-17 Justering: 2019-10-03 Debatt: 2019-10-16 Beslut: 2019-10-16

Betänkande 2019/20:SfU6


Beredning: 2019-09-17 Justering: 2019-10-03 Debatt: 2019-10-16 Beslut: 2019-10-16

Betänkande 2019/20:SfU5


Beredning: 2019-09-17 Justering: 2019-10-03 Debatt: 2019-10-16 Beslut: 2019-10-16

Betänkande 2019/20:FöU2


Beredning: 2019-09-19 Justering: 2019-10-10

Näringsutskottets protokoll 2018/19:39

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:39 DATUM 2019-06-18 TID 10.3010.55 11.0011.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2018/19:38. 2 Rådet för transport, telekommunikation och Energi TTE Statsrådet Anders Ygeman, Infrastrukturdepartementet,

2019-06-18

Näringsutskottets protokoll 2018/19:39 (docx, 31 kB)

Konstitutionsutskottets protokoll 2018/19:51

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:51 DATUM 2019-06-18 TID 9.009.34 9.389.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2018/19:50. 2 Avsägelser och kompletteringsval Kanslichefen anmälde följande avsägelser: Jörgen Berglund M som suppleant

2019-06-18

Konstitutionsutskottets protokoll 2018/19:51 (docx, 46 kB)