Dokument & lagar (16 träffar)

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:10

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:10 DATUM 2017-06-01 TID 09.1109.17 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2016/17:09. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU3 Utskottet fortsatte behandlingen

2017-06-01

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:9

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:9 DATUM 2017-05-18 TID 09.0009.05 09.1509.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2016/17:8. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU3 Utskottet behandlade

2017-05-18

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:8

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:8 DATUM 2017-05-11 TID 09.0009.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2016/17:7. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU3 Utskottet behandlade proposition

2017-05-11

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:7

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:7 DATUM 2017-05-04 TID 09.0009.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2016/17:6. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU3 Utskottet behandlade proposition

2017-05-04

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:6

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:6 DATUM 2017-05-02 TID 11.0012.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Sammanträdets öppnande Krister Örnfjäder Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop Ledamöter

2017-05-02

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:5

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:5 DATUM 2016-12-08 TID 09.0009.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Information om insatser från Försvarsdepartementet och Utrikesdepartementet Enligt 7 kap. 20 riksdagsordningen får ingen som har varit närvarande vid ett sammanträde med ett

2016-12-08

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:4

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:4 DATUM 2016-12-01 TID 10.3011.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Information från Försvarsdepartementet och Försvarsmakten med anledning av proposition 2016/17:32 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak och

2016-12-01

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:3

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:3 DATUM 2016-11-24 TID 08.3009.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Information från Militära underrättelse- och säkerhetstjänsten, MUST, med anledning av proposition 2016/17:32 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen

2016-11-24

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:2

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:2 DATUM 2016-11-17 TID 09.0009.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2016/17:1. 2 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan

2016-11-17

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:1

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:1 DATUM 2016-11-15 TID 11.0012.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Sammanträdets öppnande Krister Örnfjäder Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop Ledamöter

2016-11-15

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2009/10:6

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2009/10:6 Datum 2010-02-18 Tid 09.0009.05 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Anders Karlsson s öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2009/10:5 3 Justering Fortsattes granskningen av förslag

2010-02-18

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2009/10:5

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2009/10:5 Datum 2010-02-16 Tid 11.00-11.10 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Anders Karlsson s öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2009/10:4. 3 Granskning av UFöU3 Granskades utkast till betänkande

2010-02-16

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2009/10:4

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2009/10:4 Datum 2010-02-11 Tid 09.00-09.30 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Anders Karlsson s öppnade sammanträdet. 2 Föredragning Kabinettssekreterare Frank Belfrage, departementssekreterare Pernilla Nilsson och departementssekreterare

2010-02-11

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2009/10:3

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2009/10:3 Konstituerande sammanträde Datum 2010-02-04 Tid 09.30-10.35 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Göran Lennmarker msom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst och äldst till levnadsålder, öppnade

2010-02-04

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2009/10:2

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2009/10:2 Datum 2009-11-19 Tid 09.30-09.35 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Urban Ahlin s öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2009/10:1. 3 Överläggning och ev. justering av UFöU2 Granskades

2009-11-19

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2009/10:1

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2009/10:1 Konstituerande sammanträde Datum 2009-11-12 Tid 14.1014.25 14.45-15.00 15.45-15.55 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Göran Lennmarker msom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, öppnade sammanträdet.

2009-11-12