Dokument & lagar (209 träffar)

Betänkande 2014/15:FiU21

Regeringen föreslog ändrat utgiftstak för åren 2015-2017 och ändringar av statens inkomster och utgifter i den så kallade vårändringsbudgeten. Den största ändringen var förslaget om att stegvis avskaffa nedsättningen av socialavgifter för unga. Utgiftstaket för staten blir 1 158 miljarder kronor år 2015, 1 204 miljarder 2016 och 1 262 miljarder 2017. Ändringarna i budgeten var större än vanligt. Riksdagen sa i stort ja till regeringens förslag.

Riksdagen beslutade också att öka anslaget i budgeten till kultur, medier, trossamfund och fritid med 200 miljoner kronor. Detta för att minska de negativa konsekvenserna av att second hand-verksamhet inte lägre är momsbefriad. Summan av anslagsförändringarna i ändringsbudgeten blev då cirka 19 miljarder kronor. Det är en ökning jämfört med regeringens förslag som var på cirka 18,8 miljarder.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2015-06-11 Debatt: 2015-06-16 Beslut: 2015-06-16

Betänkande 2014/15:FiU21 (pdf, 21548 kB)

Betänkande 2014/15:FiU28

Regeringen har lämnat skrivelsen Årsredovisning för staten 2014 till riksdagen. Riksrevisionen har granskat årsredovisningen och lämnat en redogörelse för sin granskning till riksdagen. Årsredovisningen innehåller en resultaträkning, balansräkning och finansieringsanalys samt det slutliga utfallet på statsbudgetens inkomsttitlar och anslag under året. I redovisningen finns också en uppföljning av de budgetpolitiska målen, uppgifter om statsskuldens utveckling, redovisning och riskanalys av statliga garantier och statlig utlåning, en redovisning av avgifter till och bidrag från EU samt regeringens intygande över EU-medel.

Riksdagen betonade hur viktig årsredovisningen är. Den kompletterar budgetpropositionen och ger riksdagen en möjlighet att kontrollera de beslut som riksdagen har fattat om statens budget. Riksdagen lade skrivelsen och redogörelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2015-06-11 Debatt: 2015-06-17 Beslut: 2015-06-17

Betänkande 2014/15:FiU28 (pdf, 237 kB)

Finansutskottets protokoll 2014/15:46

Protokoll Utskottssammanträde 2014/15:46 Datum 2015-06-11 Tid 10:30-10:40 Närvarande Se bilaga 1 1 Anmälningar Kanslichefen anmälde följande: Studieresor Förslag till upplägg och tidpunkt för resa till Afrika. Förslag till tidpunkt för resa till Frankfurt-Luxemburg och Lissabon-Madrid. Förslag till tidpunkt för

2015-06-11

Finansutskottets protokoll 2014/15:45

Protokoll Utskottssammanträde 2014/15:45 Datum 2015-06-09 Tid 11.00-12.20 Närvarande Se bilaga 1 1 Överläggning om EU:s årsbudget 2016 Överläggningar hölls med statssekreterare Max Elger om EU:s årsbudgetprocess för 2016 och om EU-kommissionens budgetförslag SEC 201524. Underlag för överläggningen utgjordes av

2015-06-09

Betänkande 2014/15:FiU19

Riksdagen sa ja till regeringens förslag om lagändringar med anledning av att nya regler införs i EU-direktivet om förvaltare av alternativa investeringsfonder, det så kallade AIFM-direktivet. Direktivet syftar till att harmonisera regleringen inom EES-området. Det innebär att AIF-förvaltarna har rätt att med stöd av tillståndet i hemlandet förvalta alternativa investeringsfonder och marknadsföra andelar till professionella investerare även i andra länder inom EES. De nya lagändringarna innebär att AIF-förvaltare med tillstånd för diskretionär förvaltning av investeringsportföljer och vissa sidotjänster även får erbjuda dessa tjänster i EES-länderna. Förvaltarna måste dock först underrätta Finansinspektionen innan de inleder verksamheten. Med diskretionär förvaltning menas att förvaltaren får fatta löpande placeringsbeslut för investerarens räkning. Lagändringarna börjar gälla från den 3 juli 2015.

Riksdagen sa också ja till regeringens förslag om lagändringar med anledning av att nya regler införs i ett ändringsdirektiv som gäller prospekt och insynskrav om upplysningar om emittenter, vars värdepapper är upptagna till handel på en reglerad marknad. Med ändringarna tydliggörs att rätten att ta tillbaka sin anmälan eller sitt samtycke till köp eller teckning av värdepapper när tillägg har gjorts till prospektet endast gäller värdepapper som får överlåtas till allmänheten. Den omständighet som förorsakade tillägget måste ha inträffat innan anmälningstiden löpte ut och värdepapperen levererades. Lagändringarna börjar gälla den 1 juli.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2015-06-04 Debatt: 2015-06-11 Beslut: 2015-06-11

Betänkande 2014/15:FiU19 (pdf, 2827 kB)

Finansutskottets protokoll 2014/15:44

Protokoll Utskottssammanträde 2014/15:44 Datum 2015-06-04 Tid 10:30-10:38 Närvarande Se bilaga 1 1 Anmälningar Kanslichefen anmälde ny granskningsrapport från Riksrevisionen om årsredovisningen för staten 2014 RiR 2015:92 Några värdepappersmarknadsfrågor FiU19 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2014/15:115.

2015-06-04

Betänkande 2014/15:FiU32

I mars 2015 beslutade regeringen att utreda nya regler för offentlig finansiering av privat utförda välfärdstjänster. Riksdagen ansåg att denna utredning är problematisk och uppmanade därför regeringen i ett tillkännagivande att så fort som möjligt tillsätta en ny utredning.

Den nya utredningen ska utreda utvecklade och delvis nya regler som ska garantera valfrihet, mångfald och kvalitet när välfärdstjänster utförs. Utredningen bör bland annat behandla tillståndsplikt med ägar- och ledningsprövning, kravställande och uppföljning av kvalitet samt skarpare sanktioner vid misskötsel. En utgångspunkt ska vara att det ska ställas likadana krav på både privata och offentliga utförare. Utredningen bör kunna redovisa sina förslag i slutet av 2016.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2015-06-04 Debatt: 2015-06-11 Beslut: 2015-06-16

Betänkande 2014/15:FiU32 (pdf, 258 kB) Webb-tv debatt om förslag: En utredning om ett regelverk för säkerställande av valfrihet, mångfald och kvalitet i fråga om välfärdstjänster

Betänkande 2014/15:FiU17

Regeringen har lämnat sin årliga redovisning av hur ekonomin och verksamheten i kommuner och landsting utvecklats de senaste åren. Riksdagen har gått igenom skrivelsen och kan konstatera att kommunsektorn som helhet haft en god ekonomisk utveckling även under 2014. Utvecklingen har dock varierat mellan enskilda kommuner och landsting och kostnaderna har fortsatt att öka.

Riksdagen noterar att kommunsektorn står inför stora utmaningar som kommer att utsätta hela eller delar av den kommunala sektorn för stora ekonomiska påfrestningar framöver. Några exempel på utmaningar är den demografiska utvecklingen, efterfrågan på skattefinansierade tjänster, behovet av infrastruktursatsningar, fastigheter, kollektivtrafik och utflyttning. Riksdagen betonar därför vikten av att följa utvecklingen och regeringens årliga skrivelse till riksdagen är ett viktigt led i den uppföljningen.

I övrigt tycker riksdagen att skrivelsen kan vidareutvecklas så att fler specialdestinerade bidrag utvärderas och redovisas. Med specialdestinerade statsbidrag menas utbetalningar från ett antal anslag på statsbudgeten inom andra utgiftsområden än de som är direkt avsedda för kommuner och landsting.

Riksdagen lade skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2015-05-26 Debatt: 2015-06-04 Beslut: 2015-06-04

Betänkande 2014/15:FiU17 (pdf, 406 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utvecklingen inom den kommunala sektorn 2014

Betänkande 2014/15:FiU31

Cheferna för de statliga affärsverken ska omfattas av den så kallade förflyttningsskyldigheten för myndighetschefer. Det innebär att anställningsvillkoren för affärscheferna jämställs med villkoren för myndighetscheferna på andra statliga myndigheter som lyder under regeringen. Cheferna får förflyttas till en annan statlig anställning om det behövs av organisatoriska skäl eller annars är nödvändigt av hänsyn till myndighetens bästa. De statliga affärsverken som berörs är Luftfartsverket, Sjöfartsverket och Affärsverket svenska kraftnät.

Riksdagen sa delvis ja till regeringens förslag, med ändringen att de nya reglerna bara ska gälla för anställningar som har påbörjats efter att de nya reglerna börjat gälla.

De nya bestämmelserna börjar gälla den 1 juli 2015.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2015-05-28 Debatt: 2015-06-04 Beslut: 2015-06-04

Betänkande 2014/15:FiU31 (pdf, 662 kB)

Finansutskottets protokoll 2014/15:43

Protokoll Utskottssammanträde 2014/15:43 Datum 2015-05-28 Tid 11:00-11:15 Närvarande Se bilaga 1 1 Anmälningar Utskottet beslutade att ställa in sammanträdet den 2 juni. 2 Utvärdering av penningpolitiken för perioden 2012-2014 FiU24 Utskottet fortsatte behandlingen av utvärdering av penningpolitiken för perioden

2015-05-28

Betänkande 2014/15:FiU24

Finansutskottet har utvärderat Riksbankens penningpolitik för perioden 2012-2014. Under 2014 skedde en tydlig omsvängning i penningpolitiken. Riksbanken sänkte reporäntan till historiskt låga 0 procent under hösten för att komma närmare inflationsmålet på 2 procent. Utskottet välkomnar sänkningen men konstaterar att inflationen är fortsatt extremt låg. Konsumentpriserna sjönk under 2014 med i genomsnitt 0,2 procent vilket är mer än 2 procentenheter under inflationsmålet.

Utskottet konstaterar också att resursutnyttjandet i ekonomin har varit lågt under perioden och att arbetslösheten har pendlat kring 8 procent av arbetskraften. Med facit i hand tyder detta på att Riksbanken hade kunnat bedriva en mer expansiv penningpolitik under 2013 och inledningen av 2014 för att få upp inflationen närmare målet och öka resursutnyttjandet i ekonomin.

Utskottet understryker att det är viktigt att penningpolitiken utvärderas och debatteras. Det kommer därför att se över formerna för riksdagens framtida utvärderingar och granskningar av penningpolitiken. Senast det gjordes var i mitten av 2000-talet.

Riksdagen godkände finansutskottets utvärdering av penningpolitiken.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2015-05-28 Debatt: 2015-06-04 Beslut: 2015-06-04

Betänkande 2014/15:FiU24 (pdf, 486 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utvärdering av penningpolitiken för perioden 2012-2014

Finansutskottets protokoll 2014/15:42

Protokoll Utskottssammanträde 2014/15:42 Datum 2015-05-26 Tid 11:00-11:05 Närvarande Se bilaga 1 1 Anmälningar Inbjudan till FN-konferens om utvecklingsfinansiering i Addis Abeba 13-16 juli 2015 Finansmarknadsminister Per Bolund har bjudit in två ledamöter från finansutskottet för medverkan i den svenska delegationen.

2015-05-26

Finansutskottets protokoll 2014/15:41

Protokoll Utskottssammanträde 2014/15:41 Datum 2015-05-21 Tid 10.30-11.15 Närvarande Se bilaga 1 1 EU-kommissionen om planeringsterminen Katarina Areskoug, chef för Europeiska Kommissionens Representation i Sverige informerade utskottet och svarade på frågor. Medföljande seniora ekonomiska rådgivare: Magnus Astberg

2015-05-21

Finansutskottets protokoll 2014/15:40

Protokoll Utskottssammanträde 2014/15:40 Datum 2015-05-19 Tid 08:30-10:35 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppen utfrågning om Finanspolitiska rådets rapport 2015 Finanspolitiska rådets ordförande John Hassler presenterade rapporten. Finansminister Magdalena Andersson gav regeringens syn på rapporten. Ledamöternas frågor

2015-05-19

Finansutskottets protokoll 2014/15:39

Protokoll Utskottssammanträde 2014/15:39 Datum 2015-05-07 Tid 10.30-11.20 Närvarande Se bilaga 1 1 Överläggning om de offentliga samråden kring kapitalmarknadsunionen Överläggning hölls med finansmarknadsminister Per Bolund. Underlag för överläggningen var departementets bakgrunds-PM Offentligt samråd: grönbok

2015-05-07

Motion 2014/15:3092 av Emma Henriksson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2014/15:3092 av Emma Henriksson m.fl. KD med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition Innehåll Förslag till riksdagsbeslut3 1.Ett bra Sverige som kan bli ännu bättre3 2.Utsikter för svensk ekonomi4 2.1Global återhämtning i sikte4 2.2Goda utsikter för Sverige, om än


Utskottsberedning: 2014/15:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3092 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (docx, 116 kB) Motion 2014/15:3092 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (pdf, 261 kB)

Motion 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1.Inledning: Ett bra Sverige som kan bli ännu bättre 2.Utsikter för svensk ekonomi 2.1 Global återhämtning i sikte


Utskottsberedning: 2014/15:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 325 kB) Motion 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 549 kB)

Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Nyheter och viktiga satsningar Sverigedemokraterna


Utskottsberedning: 2014/15:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 108 kB) Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 279 kB)

Motion 2014/15:3089 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M, C, FP, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:3089 av Anna Kinberg Batra m.fl. M, C, FP, KD med anledning av prop. 2014/15:99 Vårändringsbudget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens förslag med de förändringar enligt kolumnen Avvikelse från regeringen


Utskottsberedning: 2014/15:FiU21
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): 16 avslag

Motion 2014/15:3089 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M, C, FP, KD) (docx, 59 kB) Motion 2014/15:3089 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M, C, FP, KD) (pdf, 97 kB)

Motion 2014/15:3088 av Anna Kinberg Batra och Ulf Kristersson (M)

Motion till riksdagen 2014/15:3088 av Anna Kinberg Batra och Ulf Kristersson M med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1.Inledning: Ett bra Sverige som kan bli ännu bättre 2.Utsikter för svensk ekonomi 2.1 Global


Utskottsberedning: 2014/15:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3088 av Anna Kinberg Batra och Ulf Kristersson (M) (docx, 671 kB) Motion 2014/15:3088 av Anna Kinberg Batra och Ulf Kristersson (M) (pdf, 684 kB)