Dokument & lagar (194 träffar)

Utrikesutskottets protokoll 2014/15:37

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:37 DATUM 2015-07-17 TID 11:0012.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Inför utrikesrådet FAC tillsammans med EU-nämnden Statssekreterare Hans Dahlgren, utrikesråd Torbjörn Sohlström, UD, departementsråd Robert Rydberg, UD, departementsråd Andrés Jato, politiskt

2015-07-17

Utrikesutskottets protokoll 2014/15:36

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:36 DATUM 20150617 TID 08:0010:00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:35 och besöksprotokoll 2014/15:8, 2014/15:9 och 2014/15:10. 2 Ev. subsidiaritetsprövningar under riksdagens sommaruppehåll 2015

2015-06-17

Betänkande 2014/15:UU9

Nordiska rådets svenska delegation har lämnat en redogörelse till riksdagen om verksamheten i Nordiska rådet under 2014 och om delegationens arbete under samma år. Regeringen har lämnat en skrivelse om samarbetet mellan de nordiska ländernas regeringar under 2014. Förutom det övergripande arbetet inom Nordiska ministerrådet redogör skrivelsen bland annat för arbetet med att modernisera ministerrådet, för gränshinderarbetet och det nordiska utrikes-, säkerhets- och försvarspolitiska samarbetet.

Riksdagen lade redogörelsen och skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet. Riksdagen sa nej till motioner om bland annat det nordiska samarbetet, kultur, språk, djurskydd, säkerhet, försvar och demokrati.

Förslagspunkter: 5 Reservationer: 5
Justering: 2015-05-21 Debatt: 2015-06-10 Beslut: 2015-06-10

Betänkande 2014/15:UU9 (pdf, 269 kB) Webb-tv debatt om förslag: Norden

Betänkande 2014/15:UU14

Regeringen har i en skrivelse redogjort för verksamheten inom Europarådets ministerkommitté under andra halvåret 2013 och helåret 2014. Dessutom har Sveriges delegation vid Europarådets parlamentariska församling lämnat en redogörelse till riksdagen.

Utrikesutskottet betonar vikten av att Sverige arbetar för att Europarådet ska inrikta sin verksamhet på kärnuppgifterna mänskliga rättigheter, rättsstatens principer och det demokratiska samhällsstyret. Det är positivt att fokus på dessa områden förstärkts, men samtidigt återstår mycket arbete.

Utrikesutskottet välkomnar också de insatser ministerkommittén och den parlamentariska församlingen har gjort med anledning av Rysslands olagliga ryska annektering av Krim och Sevastopol samt militära aggression i östra Ukraina. Ministerkommittén har bland annat fattat sex beslut där den uppmanar Ryssland att uppfylla sina internationella åtaganden, och Europarådets parlamentariska församling har spelat en viktig roll i rådets dialog med Ryssland.

Riksdagen lade skrivelsen och redogörelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 1
Justering: 2015-05-19 Debatt: 2015-06-03 Beslut: 2015-06-03

Betänkande 2014/15:UU14 (pdf, 209 kB) Webb-tv debatt om förslag: Europarådet

Utlåtande 2014/15:UU18

Riksdagen har behandlat EU-samrådsdokumentet Mot en ny europeisk grannskapspolitik.

Utvecklingen i EU:s grannskap har förändrat förutsättningarna för grannskapspolitiken och Utrikesutskottet, som förberett riksdagens beslut, välkomnade den pågående översynen. Utskottet anser att syftet med grannskapspolitiken ska vara att främja demokrati, rättsstat, respekt för mänskliga rättigheter, jämställdhet och en hållbar ekonomisk utveckling. På så sätt ska stabilitet, säkerhet och välstånd uppnås i EU:s grannskap. Riksdagen lade utlåtandet till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 2
Justering: 2015-05-26 Debatt: 2015-06-04 Beslut: 2015-06-04

Utlåtande 2014/15:UU18 (pdf, 329 kB) Webb-tv debatt om förslag: Mot en ny europeisk grannskapspolitik

Utrikesutskottets protokoll 2014/15:35

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:35 DATUM 20150526 TID 11:0011:10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Översyn av EU:s grannskapspolitik ENP UU18 Utskottet fortsatte behandlingen av utlåtandet. Utskottet justerade utlåtande 2014/15:UU18 SD- och V-ledamöterna anmälde reservationer. 2 Yttrande

2015-05-26

Betänkande 2014/15:UU11

Regeringen har i en skrivelse redogjort för den svenska exportkontrollen 2014 av krigsmateriel och produkter som kan användas både civilt och i krig. Utrikesutskottet har tagit del av skrivelsen och noterar att Krigsmaterielexportöversynskommittén, den så kallade KEX-utredningen, ska lämna förslag om den framtida svenska exportkontrollen av krigsmateriel senast den 30 juni 2015. Utskottet ser fram emot detta och förutsätter att regeringen därefter återkommer med förslag som skärper exportkontrollen gentemot icke-demokratiska stater.

Riksdagen lade skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Riksdagen sa nej till motioner som rör krigsmateriellagstiftning och demokratikriterium, internationell samverkan om exportkontroll av krigsmateriel samt EU:s gemensamma ståndpunkt om vapenexport och Europeiska försvarsbyrån.

Förslagspunkter: 5 Reservationer: 4
Justering: 2015-05-21 Debatt: 2015-06-03 Beslut: 2015-06-03

Betänkande 2014/15:UU11 (pdf, 239 kB) Webb-tv debatt om förslag: Strategisk exportkontroll 2014 - krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Utrikesutskottets protokoll 2014/15:34

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:34 DATUM 20150521 TID 09:3011:20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Norden UU9 Utskottet fortsatte behandlingen av motioner. Utskottet justerade betänkande 2014/15:UU9 M-SD- och V-ledamöterna anmälde reservationer. 2 Strategisk exportkontroll 2014 krigsmateriel

2015-05-21

Betänkande 2014/15:UU16

Regeringen har i en skrivelse redovisat för hur verksamheten vid Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa, OSSE, har sett ut under andra halvåret 2013 och under hela 2014. Dessutom har Sveriges delegation vid OSSE:s parlamentariska församling i en redogörelse redovisat för församlingens arbete under 2014.

Riksdagen har gått igenom redovisningarna och ser positivt på OSSE:s arbete i Ukraina under perioden. Organisationen har arbetat för att försöka nå en politiskt hållbar lösning på konflikten i landet, genomfört övervakningar av presidentvalet och parlamentsvalet 2014, granskat läget för mänskliga rättigheter och genomfört militära inspektioner. Riksdagen välkomnar Sveriges deltagande i arbetet. Sverige har bidragit med finansiellt stöd till flera insatser, skickat valövervakare samt personal till OSSE:s observatörsuppdrag och deltagit i de militära inspektionerna.

Sverige har också drivit på för att stärka OSSE:s jämställdhetsarbete och riksdagen tycker att det är viktigt att Sverige fortsätter arbeta för ökad jämställdhet inom OSSE.

Riksdagen föreslår avslutningsvis att riksdagen lägger skrivelsen och redogörelsen till handlingarna, det vill säga avslutar ärendet.

Förslagspunkter: 2
Justering: 2015-05-19 Debatt: 2015-06-03 Beslut: 2015-06-04

Betänkande 2014/15:UU16 (pdf, 190 kB) Webb-tv debatt om förslag: Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa (OSSE)

Utrikesutskottets protokoll 2014/15:33

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:33 DATUM 201505-19 TID 11:0011:10 11:15-12:00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Årsboken om EU verksamheten i Europeiska unionen under 2014 UU10 Utskottet fortsatte behandlingen av skrivelse 2014/15:65 och motioner. Utskottet justerade betänkande 2014/15:UU10.

2015-05-19

Betänkande 2014/15:UU15

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2014 om Förenta nationerna (FN) och mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik. Motionerna handlar bland annat om mänskliga rättigheter och FN:s säkerhetsråds ansvar för internationell fred och säkerhet. Utrikesutskottet, som förberett riksdagens beslut hänvisar bland annat till att arbete redan pågår inom de områden som motionerna tar upp.

Sverige kandiderar till en plats i säkerhetsrådet för perioden 2017-2018. Utskottet stöder Sveriges kandidatur till FN:s säkerhetsråd. Utrikesutskottet anser vidare bland annat att de mänskliga rättigheterna även i fortsättningen ska vara en central och integrerad del av Sveriges utrikespolitik.

Förslagspunkter: 10 Reservationer: 8
Justering: 2015-05-05 Debatt: 2015-05-20 Beslut: 2015-05-20

Betänkande 2014/15:UU15 (pdf, 403 kB) Webb-tv debatt om förslag: FN och mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik

Utrikesutskottets protokoll 2014/15:32

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:32 DATUM 201505-07 TID 08:00-09:00 09:2510:30 10:3511:45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Östliga partnerskapet Utrikesminister Margot Wallström, ambassadör Martin Hagström, politisk sakkunnig Laila Naraghi, samtliga UD, lämnade information om Östliga

2015-05-07

Utrikesutskottets protokoll 2014/15:31

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:31 DATUM 201505-05 TID 11:0011:15 11:3012:30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 FN och mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik UU15 Utskottet fortsatte behandlingen av motioner. Utskottet justerade betänkande 2014/15:UU15. M-SD-C-FP- och KD-ledamöterna

2015-05-05

Motion 2014/15:3075 av Karin Enström m.fl. (M, C, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:3075 av Karin Enström m.fl. M, C, KD med anledning av prop. 2014/15:104 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en folkrättslig grund för insatsen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2014/15:UFöU4
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2014/15:3075 av Karin Enström m.fl. (M, C, KD) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:3075 av Karin Enström m.fl. (M, C, KD) (pdf, 69 kB)

Motion 2014/15:3074 av Fredrik Malm (FP)

Motion till riksdagen 2014/15:3074 av Fredrik Malm FP med anledning av prop. 2014/15:104 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige bör kunna ge mer omfattande militärt stöd.


Utskottsberedning: 2014/15:UFöU4
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2014/15:3074 av Fredrik Malm (FP) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:3074 av Fredrik Malm (FP) (pdf, 67 kB)

Motion 2014/15:3073 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3073 av Julia Kronlid m.fl. SD med anledning av prop. 2014/15:104 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen i sina kommande budgetförslag


Utskottsberedning: 2014/15:UFöU4
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2014/15:3073 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 48 kB) Motion 2014/15:3073 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 82 kB)

Utrikesutskottets protokoll 2014/15:30

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:30 DATUM 20150423 TID 08:0008:25 08:3011:52 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Översyn av EU:s grannskapspolitik ENP UU18 Utskottet inledde granskningen av JOIN 2015 6. Ärendet bordlades. 2 Norden UU9 Utskottet fortsatte behandlingen av skrivelse 2014/15:90

2015-04-23

Motion 2014/15:3071 av Allan Widman och Tina Acketoft (FP)

Motion till riksdagen 2014/15:3071 av Allan Widman och Tina Acketoft FP med anledning av prop. 2014/15:104 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör undersöka vilka


Utskottsberedning: 2014/15:UFöU4
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2014/15:3071 av Allan Widman och Tina Acketoft (FP) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:3071 av Allan Widman och Tina Acketoft (FP) (pdf, 66 kB)

Motion 2014/15:3070 av Stig Henriksson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2014/15:3070 av Stig Henriksson m.fl. V med anledning av prop. 2014/15:104 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att det i Sveriges åtaganden i den militära


Utskottsberedning: 2014/15:UFöU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:3070 av Stig Henriksson m.fl. (V) (docx, 48 kB) Motion 2014/15:3070 av Stig Henriksson m.fl. (V) (pdf, 69 kB)

Motion 2014/15:3069 av Julia Kronlid och Björn Söder (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3069 av Julia Kronlid och Björn Söder SD med anledning av skr. 2014/15:92 Riksrevisionens rapport om bistånd genom internationella organisationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om indikativ redovisning av kärnstöd


Utskottsberedning: 2015/16:UU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:3069 av Julia Kronlid och Björn Söder (SD) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:3069 av Julia Kronlid och Björn Söder (SD) (pdf, 67 kB)