Dokument & lagar (315 601 träffar)

Kommittéberättelse UD

Arbetsgrupp med uppgift att kartlägga faktorer som kan hämma utländska investeringar i Sverige Beteckning UD Departement Utrikesdepartementet Senast ändrad 2010-09-07 Status Bokstavskommitté Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: Direktiv för Lokal Sammansättning Ordförande: Pehrsson, Ulf, fr.o.m.

2019-09-15

Betänkande 2019/20:NU8


Beredning: 2019-10-17 Justering: 2019-11-07

Betänkande 2019/20:CU4


Beredning: 2019-10-17 Justering: 2019-11-14

Betänkande 2019/20:CU6


Beredning: 2019-11-19 Justering: 2019-12-12

Betänkande 2019/20:CU1


Beredning: 2019-11-07 Justering: 2019-11-28

Betänkande 2019/20:CU5


Beredning: 2019-11-05 Justering: 2019-11-21

Motion 2019/20:28 av Dennis Dioukarev (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:28 av Dennis Dioukarev SD Alkoholservering i Svenska hockey ligan SHL Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda huruvida starköl ska tillåtas säljas och konsumeras vid utvalda sektioner under vissa idrottsevent och tillkännager detta

2019-09-13

Motion 2019/20:28 av Dennis Dioukarev (SD) (docx, 87 kB) Motion 2019/20:28 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 72 kB)

Motion 2019/20:26 av Dennis Dioukarev (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:26 av Dennis Dioukarev SD Företagsamhet bland unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda huruvida en stimulanspeng kan införas för att främja förståelsen för egenföretagande och tillkännager detta för regeringen. Motivering I många

2019-09-13

Motion 2019/20:26 av Dennis Dioukarev (SD) (docx, 84 kB) Motion 2019/20:26 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 69 kB)

Motion 2019/20:24 av Dennis Dioukarev (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:24 av Dennis Dioukarev SD Kreditvärdighet efter kreditupplysning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda om omfrågeuppgifter enligt kreditupplysningslagen om privatpersoner ska gallras efter en kortare tidsperiod än

2019-09-13

Motion 2019/20:24 av Dennis Dioukarev (SD) (docx, 87 kB) Motion 2019/20:24 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 69 kB)

Motion 2019/20:25 av Dennis Dioukarev (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:25 av Dennis Dioukarev SD Hållbar semesterstart Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att installera vattenpåfyllningsstationer inne på statligt ägda flygplatser i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering Att åka på utlandssemester

2019-09-13

Motion 2019/20:25 av Dennis Dioukarev (SD) (docx, 86 kB) Motion 2019/20:25 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 70 kB)

Motion 2019/20:27 av Dennis Dioukarev (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:27 av Dennis Dioukarev SD Eget utträde Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att eget utträde ska vara kostnadsfritt hos Bolagsverket och tillkännager detta för regeringen. Motivering Årligen startas företag av entreprenörer som enskilt eller

2019-09-13

Motion 2019/20:27 av Dennis Dioukarev (SD) (docx, 86 kB) Motion 2019/20:27 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 68 kB)

Motion 2019/20:23 av Dennis Dioukarev (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:23 av Dennis Dioukarev SD Marknadskompletterande riskkapitalfond Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta en marknadskompletterande riskkapitalfond med uppgift att kommersialisera svenska innovationer och tillkännager detta för regeringen.

2019-09-13

Motion 2019/20:23 av Dennis Dioukarev (SD) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:23 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 67 kB)

Motion 2019/20:20 av Dennis Dioukarev (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:20 av Dennis Dioukarev SD Så får fler unga sin första bostad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheten att lagstifta om statligt gynnat bosparande och tillkännager detta för regeringen. Motivering Bristen på bostäder i kombination

2019-09-13

Motion 2019/20:20 av Dennis Dioukarev (SD) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:20 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 73 kB)

Motion 2019/20:22 av Dennis Dioukarev (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:22 av Dennis Dioukarev SD Starta eget lån för unga vuxna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda ett Starta eget lån för unga vuxna och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige har genom historien varit ett föredöme vad

2019-09-13

Motion 2019/20:22 av Dennis Dioukarev (SD) (docx, 85 kB) Motion 2019/20:22 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 71 kB)

Motion 2019/20:18 av Dennis Dioukarev (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:18 av Dennis Dioukarev SD Förnybara drivmedel i kollektivtrafiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om förnybara drivmedel och tillkännager detta för regeringen. Motivering Flera av landets trafikhuvudmän har långtgående mål och krav avseende

2019-09-13

Motion 2019/20:18 av Dennis Dioukarev (SD) (docx, 82 kB) Motion 2019/20:18 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 70 kB)

Motion 2019/20:21 av Dennis Dioukarev (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:21 av Dennis Dioukarev SD Statligt ägande i Sunpine Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avyttra indirekt statligt ägande i företaget Sunpine och tillkännager detta för regeringen. Motivering International council for clean transportation

2019-09-13

Motion 2019/20:21 av Dennis Dioukarev (SD) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:21 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 70 kB)

Motion 2019/20:19 av Dennis Dioukarev (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:19 av Dennis Dioukarev SD Uppskjutna avgifter för nystartade företag till Bolagsverket Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att nystartade företag får skjuta upp sina avgifter till bolagsverket under de två första verksamhetsåren och tillkännager

2019-09-13

Motion 2019/20:19 av Dennis Dioukarev (SD) (docx, 85 kB) Motion 2019/20:19 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 69 kB)

Motion 2019/20:16 av Dennis Dioukarev (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:16 av Dennis Dioukarev SD Räntetak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheten att införa ett räntetak för kreditgivare och tillkännager detta för regeringen. Motivering En forskningsrapport utförd vid universitetet i Bristol,

2019-09-13

Motion 2019/20:16 av Dennis Dioukarev (SD) (docx, 86 kB) Motion 2019/20:16 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 71 kB)

Motion 2019/20:17 av Dennis Dioukarev (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:17 av Dennis Dioukarev SD Samlokalisera Skatteverket, Kronofogden och Försäkringskassan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur Skatteverket, Kronofogden och Försäkringskassan kan samlokaliseras och tillkännager detta för regeringen.

2019-09-13

Motion 2019/20:17 av Dennis Dioukarev (SD) (docx, 84 kB) Motion 2019/20:17 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 68 kB)