Dokument & lagar (914 träffar)

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2014/15:35

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:35 DATUM 2015-09-15 TID 10.3010.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ändring av förordning om enhetlig utformning av visumhandlingar Utskottet inledde subsidiaritetsprövningen av Kommissionens förslag om ändring av förordning EG nr 1683/1995 av

2015-09-15

Riksdagens protokoll 2014/15:123

1  Avsägelse Förste vice talmannen meddelade att Eva-Lena Jansson S avsagt sig uppdraget som suppleant i EU-nämnden. Kammaren biföll denna avsägelse. 2  Anmälan om kompletteringsval Förste vice talmannen meddelade att Socialdemokraternas riksdagsgrupp anmält Patrik Björck som suppleant i EU-nämnden. Förste vice talmannen

2015-09-10

Riksdagens protokoll 2014/15:123 (pdf, 337 kB)

Skatteutskottets protokoll 2014/15:36

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:36 DATUM 2015-09-08 TID 11.0011.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ny medarbetare Ordföranden hälsade Helena Winter välkommen som vikarierande föredragande i utskottets kansli. 2 Kommissionens förslag till rådets beslut om ändring av direktiv 2011/16/EU

2015-09-08

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:42

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:42 DATUM 2015-09-08 TID 11.0011.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att Frida Änghede, M-kansliet, och Linn Norrbäck, C-kansliet, får närvara under punkten 2 och 3. 2 Extra miljöråd 18 september 2015

2015-09-08

Riksdagens protokoll 2014/15:122

1  Anmälan om ny riksdagsledamot Följande berättelse hade kommit in från Valprövningsnämnden: Berättelse om granskning av bevis för riksdagsledamot Till Valprövningsnämnden har från Valmyndigheten inkommit bevis om att Marta Obminska M utsetts till ny ledamot av riksdagen fr.o.m. den 27 augusti 2015 sedan Per Bill M avsagt

2015-09-03

Riksdagens protokoll 2014/15:122 (pdf, 897 kB)

Näringsutskottets protokoll 2014/15:40

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:40 DATUM 20150827 TID 11.0012.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Miljö- och energidepartementet Statsrådet Ibrahim Baylan lämnade information om regeringens syn på det energipolitiska läget och beskeden rörande svensk kärnkraft. Vid besöket

2015-08-27

Riksdagens protokoll 2014/15:121

1  Justering av protokoll Protokollen för den 5, 812, 1517, 22 och 23 juni justerades. 2  Anmälan om interpellationer Förste vice talmannen anmälde att 32 interpellationer hade framställts. 3  Anmälan om skriftliga frågor och svar Förste vice talmannen anmälde att 76 skriftliga frågor hade framställts och att 108 svar

2015-08-27

Riksdagens protokoll 2014/15:121 (pdf, 516 kB)

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2014/15:36

RIKSDAGEN ARBETSMARKNADSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:36 DATUM 2015-08-25 TID 09.00-09.12 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Rådsslutsatser om en ny agenda om hälsa och säkerhet i arbetslivet för att skapa bättre arbetsvillkor Utskottet överlade med regeringen, företrädd av statsrådet Ylva Johansson,

2015-08-25

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:41

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:41 DATUM 2015-08-24 TID 13.0014.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att Anders Grönvall, S-kansliet, och Emelie Nilsson, MP-kansliet, får närvara under punkten 2. 2 Information om avslutat lettiskt och

2015-08-24

Försvarsutskottets protokoll 2014/15:41

FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:41 DATUM 2015-08-19 TID 11.0012.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information av Försvarsmakten Överbefälhavare Sverker Göranson och flygvapenchef Micael Bydén informerade om aktuella frågor och lämnade fördjupad information om rapporterade incidenter. Ledamöternas

2015-08-19

Utrikesutskottets protokoll 2014/15:37

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:37 DATUM 2015-07-17 TID 11:0012.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Inför utrikesrådet FAC tillsammans med EU-nämnden Statssekreterare Hans Dahlgren, utrikesråd Torbjörn Sohlström, UD, departementsråd Robert Rydberg, UD, departementsråd Andrés Jato, politiskt

2015-07-17

EU-nämndens dokument 2014/15:42

EU-NÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2014/15:42 DATUM 2015-07-10 TID 10.0011.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Anm. Resultatet av samrådet i EU-nämnden framgår av de stenografiska uppteckningarna från sammanträdet. I protokollet har detta vid resp. ämne anmärkts med I stöd för regeringens ståndpunkt eller II stöd för regeringens

2015-07-10

EU-nämndens dokument 2014/15:41

EU-NÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2014/15:41 DATUM 2015-06-26 Telefonmöte TID 15.1016.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Anm. Resultatet av samrådet i EU-nämnden framgår av de stenografiska uppteckningarna från sammanträdet. I protokollet har detta vid resp. ämne anmärkts med I stöd för regeringens ståndpunkt eller II stöd

2015-06-26

EU-nämndens dokument 2014/15:40

EU-NÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2014/15:40 DATUM 2015-06-24 TID 14.0015.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Anm. Resultatet av samrådet i EU-nämnden framgår av de stenografiska uppteckningarna från sammanträdet. I protokollet har detta vid resp. ämne anmärkts med I stöd för regeringens ståndpunkt eller II stöd för regeringens

2015-06-24

Skatteutskottets protokoll 2014/15:35

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:35 DATUM 2015-06-23 TID 13.0014.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Skatteverkets verksamhet och organisation Generaldirektör Ingemar Hansson, Skatteverket, informerade och besvarade frågor om Skatteverkets verksamhet och organisation. 2 Justering av protokoll

2015-06-23

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:40

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:40 DATUM 2015-06-23 TID 11.00 11.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Nya suppleanter Ordföranden hälsade Emma Wallrup V och Larry Söder KD välkomna till sitt första sammanträde som suppleanter i utskottet. 2 Överläggning Utskottet överlade

2015-06-23

Riksdagens protokoll 2014/15:120

1  Ansökan om ledighet Tredje vice talmannen meddelade att Per Olsson MP ansökt om ledighet under tiden den 15 september 201524 september 2018. Kammaren biföll denna ansökan. 2  Anmälan om ersättare Tredje vice talmannen anmälde att Ulrika Heindorff M skulle tjänstgöra som ersättare för Jonas Jacobsson Gjörtler M under

2015-06-23

Riksdagens protokoll 2014/15:120 (pdf, 705 kB)

Riksdagens protokoll 2014/15:119

1  Justering av protokoll Protokollen för den 3 och 4 juni justerades. 2  Avsägelse Andre vice talmannen meddelade att Suzanne Svensson S avsagt sig uppdraget som suppleant i Nordiska rådets svenska delegation. Kammaren biföll denna avsägelse. 3  Anmälan om återtagande av plats i riksdagen Andre vice talmannen meddelade

2015-06-22

Riksdagens protokoll 2014/15:119 (pdf, 1050 kB)

EU-nämndens dokument 2014/15:39

EU-NÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2014/15:39 DATUM 2015-06-18 TID 09.0012.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Anm. Resultatet av samrådet i EU-nämnden framgår av de stenografiska uppteckningarna från sammanträdet. I protokollet har detta vid resp. ämne anmärkts med I stöd för regeringens ståndpunkt eller II stöd för regeringens

2015-06-18

Utrikesutskottets protokoll 2014/15:36

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:36 DATUM 20150617 TID 08:0010:00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:35 och besöksprotokoll 2014/15:8, 2014/15:9 och 2014/15:10. 2 Ev. subsidiaritetsprövningar under riksdagens sommaruppehåll 2015

2015-06-17