Dokument & lagar (92 041 träffar)

Kommittéberättelse UD

Arbetsgrupp med uppgift att kartlägga faktorer som kan hämma utländska investeringar i Sverige Beteckning UD Departement Utrikesdepartementet Senast ändrad 2010-09-07 Status Bokstavskommitté Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: Direktiv för Lokal Sammansättning Ordförande: Pehrsson, Ulf, fr.o.m.

2020-10-21

Proposition 2020/21:37

Regeringens proposition 2020/21:37 Skattereduktion för förvärvsinkomster och Prop. utvidgad tidsgräns för expertskatt 2020/21:37 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 14 oktober 2020 Stefan Löfven Magdalena Andersson Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen

Sista motionsdag: 2020-11-04

Proposition 2020/21:37 (pdf, 566 kB)

Proposition 2020/21:36

Ändringar i regelverket om kapitaltäckning Regeringens proposition 2020/21:36 Ändringar i regelverket om kapitaltäckning Prop. 2020/21:36 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 14 oktober 2020 Stefan Löfven Per Bolund Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Regeringen

Sista motionsdag: 2020-11-04

Proposition 2020/21:36 (pdf, 7686 kB)

Proposition 2020/21:33

Regeringens proposition 2020/21:33 Avgifter vid återköp och flytt av fond- och Prop. depåförsäkringar 2020/21:33 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 14 oktober 2020 Stefan Löfven Per Bolund Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås lagändringar

Sista motionsdag: 2020-11-04

Proposition 2020/21:33 (pdf, 423 kB)

Proposition 2020/21:35

Regeringens proposition 2020/21:35 Regelbundna överväganden av Prop. vårdnadsöverflyttning och särskilda 2020/21:35 lämplighetskrav för offentliga biträden Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 14 oktober 2020 Stefan Löfven Lena Hallengren Socialdepartementet Propositionens huvudsakliga


Utskottsberedning: SoU
Sista motionsdag: 2020-11-04

Proposition 2020/21:35 (pdf, 496 kB)

Svensk författningssamling 2020:838

2020-10-16

Socialutskottets protokoll 2020/21:6

RIKSDAGEN SOCIALUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2020/21:6 DATUM 2020-10-15 TID 10.0010.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande att delta på distans Utskottet medgav deltagande på distans för följande ordinarie ledamöter och suppleanter: Ann-Christin Ahlberg SJohan Hultberg MMikael Dahlqvist SSofia Nilsson

2020-10-15

Socialutskottets protokoll 2020/21:6 (docx, 63 kB)

Justitieutskottets protokoll 2020/21:7

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2020/21:7 DATUM 2020-10-15 TID 10.00-10.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Fråga om medgivande till deltagande på distans Utskottet medgav deltagande på distans för följande ordinarie ledamöter och suppleanter: Petter Löberg SLouise Meijer MAdam Marttinen SDMaria

2020-10-15

Justitieutskottets protokoll 2020/21:7 (docx, 53 kB)

Försvarsutskottets protokoll 2020/21:5

FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2020/21:5 DATUM 2020-10-15 TID 10.0010.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande att delta på distans Utskottet medgav deltagande på distans för följande ledamöter och suppleanter: Paula Holmqvist SMattias Ottosson SDaniel Bäckström CAlexandra Völker SCaroline Nordengrip

2020-10-15

Försvarsutskottets protokoll 2020/21:5 (docx, 28 kB)

Proposition 2020/21:30

Totalförsvaret 2021-2025 Regeringens proposition 2020/21:30 Totalförsvaret 20212025 Prop. 2020/21:30 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 14 oktober 2020 Stefan Löfven Peter Hultqvist Försvarsdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Propositionen innehåller förslag om ett


Utskottsberedning: 2020/21:FöU4
Sista motionsdag: 2020-10-30

Proposition 2020/21:30 (pdf, 1200 kB)

Proposition 2020/21:22

Regeringens proposition 2020/21:22 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- Prop. och rådgivningsinsats Resolute Support Mission 2020/21:22 i Afghanistan Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 14 oktober 2020 Stefan Löfven Ann Linde Utrikesdepartementet Propositionens huvudsakliga

Sista motionsdag: 2020-10-30

Proposition 2020/21:22 (pdf, 235 kB)

Proposition 2020/21:21

Regeringens proposition 2020/21:21 Fortsatt svenskt deltagande i den militära Prop. utbildningsinsatsen i Irak 2020/21:21 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 14 oktober 2020 Stefan Löfven Ann Linde Utrikesdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås

Sista motionsdag: 2020-10-30

Proposition 2020/21:21 (pdf, 243 kB)

Riksdagsskrivelse 2020/21:15

605155 172720 0 0 Riksdagsskrivelse 2020/21:15 Regeringen Justitiedepartementet Med överlämnande av försvarsutskottets betänkande 2020/21:FöU2 Skärpta regler avseende hanteringen av sprängämnesprekursorer får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 14 oktober 2020 Andreas Norlén Claes

2020-10-14

Riksdagsskrivelse 2020/21:15 (docx, 26 kB) Riksdagsskrivelse 2020/21:15 (pdf, 49 kB)

Skrivelse 2020/21:40

Regeringens skrivelse 2020/21:40 Återkallelse av proposition 2020/21:12 Särskilt Skr. investeringsutrymme för elnätsverksamhet 2020/21:40 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 14 oktober 2020 Stefan Löfven Anders Ygeman Infrastrukturdepartementet 1 Skr. 2020/21:40 2 Återkallelse av


Utskottsberedning: Sista motionsdag: 2020-10-22

Skrivelse 2020/21:40 (pdf, 98 kB)

Proposition 2020/21:34

Regeringens proposition 2020/21:34 Revision av det enhetliga elektroniska Prop. rapporteringsformatet 2020/21:34 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 14 oktober 2020 Stefan Löfven Morgan Johansson Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Vissa noterade företag ska


Utskottsberedning: 2020/21:CU4
Sista motionsdag: 2020-10-29

Proposition 2020/21:34 (pdf, 436 kB)

Proposition 2020/21:32

Regeringens proposition 2020/21:32 Svenskt deltagande i Förenta Nationernas Prop. stabiliseringsinsats i Mali 2020/21:32 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 14 oktober 2020 Stefan Löfven Ann Linde Utrikesdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås

Sista motionsdag: 2020-10-29

Proposition 2020/21:32 (pdf, 288 kB)

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2020/21:5

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2020/21:5 DATUM 2020-10-13 TID 11.00 12.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Fråga om medgivande till deltagande på distans Utskottet beslutade att tillåta följande ordinarie ledamöter och suppleanter att vara uppkopplade via videolänk: Maria Gardfjell

2020-10-13

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2020/21:5 (docx, 35 kB)

utskottsdokument 2020/21:6

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET SÄRSKILT PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2020/21:6 DATUM 2020-10-13 TID 12.1912.37 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande att delta på distans Se protokoll 2020/21:6 2 Justering av protokoll Utskottet justerade särskilt protokoll 2020/21:5 3 Regeringens sammansättning och regeringsarbetets

2020-10-13

utskottsdokument 2020/21:6 (docx, 48 kB)

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2020/21:5

RIKSDAGEN ARBETSMARKNADSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2020/21:5 DATUM 2020-10-13 TID 11.0011.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Medgivande att delta på distans Utskottet medgav deltagande på distans för följande ledamöter och suppleanter: Patrik Björck SHelén Pettersson SAnn-Sofie Lifvenhage MJohan Andersson

2020-10-13

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2020/21:5 (docx, 39 kB)

Proposition 2020/21:26

Regeringens proposition 2020/21:26 Motåtgärder på skatteområdet mot icke Prop. samarbetsvilliga jurisdiktioner samt vissa andra 2020/21:26 inkomstskattefrågor Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 8 oktober 2020 Stefan Löfven Per Bolund Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga


Utskottsberedning: 2020/21:SkU10
Sista motionsdag: 2020-10-28

Proposition 2020/21:26 (pdf, 841 kB)