Dokument & lagar (62 träffar)

Betänkande 2006/07:FiU20

Riksdagen sade ja till regeringens riktlinjer för den ekonomiska politiken som presenteras i vårpropositionen. Riksdagen håller bland annat med regeringen om att ett förstärkt jobbskatteavdrag bör införas samt att förmögenhetsskatten och fastighetsskatten ska avskaffas. •  Om ekonomiska vårpropositionen 2007

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 9
Justering: 2007-06-05 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:FiU20 (pdf, 8337 kB)

Betänkande 2006/07:FiU21

Riksdagen sade ja till regeringens förslag till tilläggsbudget för 2007. Beslutet innebär att totalt 1 743 miljoner kronor skjuts till statsbudgeten för 2007. Beslutet innebär bland annat följande: Kommunerna får 1,1 miljarder kronor extra för att ta emot flyktingar, delvis beroende på att antalet asylsökande ökar i Sverige. Pengarna behövs också med anledning av nya riktlinjer för ersättningar för mottagande av ensamkommande barn och ett nytt återetableringsstöd till vissa utlänningar. Kommunerna får samtidigt extra pengar för att ta till åtgärder så att flyktingar kommer in snabbare på arbetsmarknaden. 100 miljoner kronor går till att finansiera så kallat instegsjobb för personer som nyligen invandrat till Sverige. Drygt 480 miljoner kronor avsätts till akademisk fortbildning för lärare. Pengar reserveras också för att skydda havsmiljön samt till att införa en miljöbilspremie som ska stimulera användningen av miljöanpassade bilar. Ett nytt bidrag till kommunala hyresgarantier införs. Försvarsmaktens rätt att ingå ekonomiska åtaganden för materielanskaffning utökas med hänsyn till bland annat en ombyggnad av JAS-plan. Finansutskottet vill att regeringen i kommande budgetproposition redovisar de ekonomiska konsekvenserna av Försvarsmaktens beställningar av materiel.

Förslagspunkter: 28 Reservationer: 10
Justering: 2007-06-05 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:FiU21 (pdf, 2117 kB)

Betänkande 2006/07:FiU19

Den ekonomiska utvecklingen för staten har varit god. Det visar årsredovisningen för staten 2006, som regeringen har lämnat till riksdagen. Resultaträkningen uppvisar ett överskott på 104 miljarder kronor, vilket är en ökning med 67 miljarder kronor jämfört med 2005. Överskottet i statsbudgeten uppgick till 18,4 miljarder kronor, vilket är en ökning med 4,3 miljarder kronor jämfört med 2005. Statsskulden har minskat med 41 miljarder kronor till 1 220 miljarder kronor. Finansutskottet har gått igenom årsredovisningen och ser positivt på att det pågår ett arbete med att förbättra den och att antalet revisionsberättelser med invändningar har minskat jämfört med föregående år. Utskottet tycker att redovisningen av skatter har blivit bättre men att det fortfarande finns utrymme för förbättringar. Utskottet vill också ha en samlad information om och analys av ändrade prognosförutsättningar och andra faktorer som påverkat utgifterna på statsbudgeten. Vidare vill utskottet se att utvecklingen av anslagsbehållningar och oförbrukade bidrag kan följas över tid. Riksdagen avslutade ärendet utan att göra några tillägg.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-06-05 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:FiU19 (pdf, 162 kB)

Betänkande 2006/07:FiU27

Granskningen av den förda penningpolitiken bör stärkas. Det är viktigt att riksdagens och finansutskottets roll i granskningen förstärks och tydliggörs. Det konstaterar finansutskottet i sin behandling av utvärderingen av den svenska penningpolitiken. Professorerna Francesco Giavazzi och Frederic Mishkin har gjort utvärderingen på uppdrag av utskottet. Riksdagen sade nej till två motioner om penningpolitiken och Riksbanken.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2007-05-31 Justering: 2007-06-05 Debatt: 2007-06-14 Beslut: 2007-06-14

Betänkande 2006/07:FiU27 (pdf, 1685 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utvärdering av penningpolitiken

Betänkande 2006/07:FiU25

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om en ny lag om värdepappersmarknaden. Den nya lagen behövs för att genomföra EU:s direktiv om marknader för finansiella instrument, det så kallade MiFID-direktivet. Med finansiella instrument avses till exempel aktier, obligationer och derivatinstrument som optioner och terminer. Tanken med MiFID-direktivet är att reglerna för handeln med finansiella instrument i princip ska se likadana ut i hela EU. Ett syfte är att skapa konkurrens mellan olika sätt att handla. De nya reglerna innebär bland annat att ett värdepappersföretag ska, med tillstånd från hemlandets myndighet, kunna bedriva aktiehandel på alla börser i EU. Finansinspektionen blir tillståndsmyndighet i Sverige. Reglerna börjar gälla den 1 november 2007.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-05-29 Debatt: 2007-06-14 Beslut: 2007-06-14

Betänkande 2006/07:FiU25 (pdf, 39956 kB)

Finansutskottets protokoll 2006/07:33

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:33 DATUM 2007-06-05 TID 11.0012.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännande av föredragningslistan Föredragningslistan godkändes med den ändringen att utskottet beslutade att innan saksamrådet behandla några av de efterföljande punkterna på föredragningslistan och som första

2007-06-05

Utlåtande 2006/07:FiU28

Finansutskottet har redovisat för riksdagen sin granskning av EU-kommissionens grönbok om finansiella tjänster till privatpersoner och mindre företag på den inre marknaden KOM(2007)226. Grönboken tar upp tre huvudmål på området. De går i korthet ut på att verka för att konsumenterna får större valmöjligheter och lägre priser, att öka konsumenternas förtroende för marknaden och att stärka konsumenternas kunskap. Finansutskottet stödjer målen men framhåller att nya regler på området inte får leda till att nya administrativa bördor läggs på företagen i onödan. Utskottet påpekar också att det är viktigt att länder som har ett väl utbyggt konsumentskydd ska kunna bibehålla det och att utbildning av konsumenter inte är en fråga för EU utan för medlemsländerna. Vidare finns det skäl att undersöka samspelet mellan å ena sidan reglerna om skydd för investerare i direktiven om finansiella tjänster, å andra sidan reglerna om konsumentskydd i annan EU-lagstiftning, skriver utskottet i sin redovisning. Med detta avslutade riksdagen ärendet.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2007-05-31 Justering: 2007-06-05 Debatt: 2007-06-14 Beslut: 2007-06-14

Utlåtande 2006/07:FiU28 (pdf, 134 kB)

Betänkande 2006/07:FiU22

Statens totala lånekostnader har minskat. Det visar regeringens årliga utvärdering av statens upplåning och förvaltning av statsskulden som lämnats till riksdagen. Utvärderingen gäller för perioden 2002-2006. Vid utgången av 2006 uppgick statsskulden till 1270 miljarder kronor, vilket är cirka 45 procent av BNP. Regeringen har föreslagit att utvärderingen av statsskuldspolitiken i fortsättningen ska lämnas till riksdagen vartannat år i stället för som nu varje år. Riksdagen har inget att invända mot detta eftersom utvecklingen av statsfinanserna och statsskulden är god samtidigt som förvaltningen fungerar väl. Riksdagen välkomnar också regeringens förslag om att utvärderingarna framöver ska stödjas av externa utvärderingar.

Förslagspunkter: 3
Justering: 2007-05-31 Debatt: 2007-06-14 Beslut: 2007-06-14

Betänkande 2006/07:FiU22 (pdf, 193 kB)

Finansutskottets protokoll 2006/07:32

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:32 DATUM 2007-05-31 TID 10.0010.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännande av föredragningslistan Föredragningslistan godkändes. 2 Anmälningar Ändrad tid för besök av Världsbankens vicepresident Kanslichefen meddelade att tiden för mötet med Världsbankens vicepresident Michael

2007-05-31

Betänkande 2006/07:FiU24

Den ekonomiska utvecklingen inom den kommunala sektorn är positiv även om ett fåtal kommuner och landsting ännu inte uppnått balans i sin ekonomi. Det visar regeringens årliga redovisning av utvecklingen av ekonomin och verksamheterna i den kommunala sektorn, som lämnats till riksdagen. Redovisningen av verksamheterna avser huvudsakligen verksamhetsåret 2005. För den ekonomiska redovisningen finns även vissa uppgifter för 2006. Riksdagen framhöll att den årliga skrivelsen är ett viktigt inslag i återrapporteringen till riksdagen och avslutade ärendet utan att göra några tillägg.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-05-29 Debatt: 2007-06-14 Beslut: 2007-06-14

Betänkande 2006/07:FiU24 (pdf, 122 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utvecklingen inom den kommunala sektorn

Finansutskottets protokoll 2006/07:31

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:31 DATUM 2007-05-29 TID 11.0012.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information om trängselskatten Statssekreterare Hans Lindblad och kansliråd Thomas Nielsen, Finans-departementet, informerade och svarade på frågor om Den budgetmässiga hanteringen av trängselskatten.2 Godkännande

2007-05-29

Finansutskottets protokoll 2006/07:30

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:30 DATUM 2007-05-24 TID 10.0011.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Intern utfrågning av Riksbanksdirektionen Riksbankschef Stefan Ingves och vice riksbankschef Irma Rosenberg utfrågades om utskottets rapport RFR1 En utvärdering av den svenska penningpolitiken 1995-2005. Deltog

2007-05-24

Betänkande 2006/07:FiU17

Riksdagen sade ja till regeringens förslag till nya regler om krav på information för börsnoterade företag. Förslaget innebär att förutom års- och koncernredovisningar ska företagen också offentliggöra vissa delårsrapporter. Informationen ska snabbt finnas tillgänglig för allmänheten inom EU. Riksdagen beslutade också om nya regler om offentliggörande av ägarförändringar i börsnoterade företag och nya regler för företagens finansiella rapportering. Tillsynsansvaret ska utövas av Finansinspektionen. De nya bestämmelserna, som grundar sig på EU:s öppenhetsdirektiv, börjar gälla den 1 juli 2007.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-05-08 Debatt: 2007-05-31 Beslut: 2007-05-31

Betänkande 2006/07:FiU17 (pdf, 10665 kB)

Finansutskottets protokoll 2006/07:29

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:29 DATUM 2007-05-22 TID 10.4512.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Saksamråd om förordning om folk- och bostadsräkningar samt förslag till EU-budget Överläggningar hölls med statsrådet Anders Borg och statssekreterare Hans Lindblad, båda från Finansdepartementet, angående 1.

2007-05-22

Betänkande 2006/07:FiU16

Regeringen har för riksdagen redovisat en handlingsplan för ökade miljökrav vid offentlig upphandling. Regeringens vision med planen är att myndigheter inom stat, kommun och landsting ställer krav på miljöhänsyn vid offentlig upphandling, i den utsträckning det är möjligt enligt lagen om offentlig upphandling och EG-rätten. I handlingsplanen fastställs mål för perioden fram till 2010 och ett antal åtgärder för att nå målen redovisas. Riksdagen välkomnar handlingsplanen och avslutar därmed ärendet utan att göra några tillägg.

Förslagspunkter: 13 Reservationer: 13
Justering: 2007-05-08 Debatt: 2007-05-31 Beslut: 2007-05-31

Betänkande 2006/07:FiU16 (pdf, 389 kB) Webb-tv debatt om förslag: Miljöanpassad offentlig upphandling

Finansutskottets protokoll 2006/07:28

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:28 DATUM 2007-05-16 TID 08.0008.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännande av föredragningslistan Föredragningslistan godkändes. 2 Nedsättning av socialavgifter för personer som fyllt 18 men inte 25 år FiU3y Föredrogs och behandlades förslag till yttrande 2006/07:FiU3y Nedsättning

2007-05-16

Finansutskottets protokoll 2006/07:27

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:27 DATUM 2007-05-08 TID 11.0011.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännande av föredragningslistan Föredragningslistan godkändes. 2 Anmälningar Motioner som hänvisats till finansutskottet Anmäldes motionerna 2006/07:Fi6 av Mona Sahlin m.fl. s2006/07:Fi7 av Lars Ohly m.fl.

2007-05-08

Betänkande 2006/07:FiU18

Riksrevisionen har lämnat sin årsredovisning för 2006 till riksdagen. Riksdagen avslutade ärendet utan att göra något mer.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-04-24 Debatt: 2007-05-16 Beslut: 2007-05-16

Betänkande 2006/07:FiU18 (pdf, 137 kB)

Finansutskottets protokoll 2006/07:26

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:26 DATUM 2007-04-24 TID 11.0011.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännande av föredragningslistan Föredragningslistan godkändes. 2 Anmälningar Offentlig utfrågning om försäljning av vissa statligt ägda företag Kanslichefen informerade om program och rutiner vid näringsutskottets

2007-04-24

Finansutskottets protokoll 2006/07:25

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:25 DATUM 2007-04-17 TID 11.0011.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännande av föredragningslistan Föredragningslistan godkändes. 2 Reserapporter OECD i Paris Ulf Sjösten mdelegationsledare vid finansutskottets och skatteutskottets besök på OECD i Paris, gav sina synpunkter

2007-04-17

Paginering