Dokument & lagar (109 träffar)

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottets protokoll 2007/08:2

SAMMANSATTA KONSTITUTIONS- OCH UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:2 DATUM Torsdagen den 6 december 2007 TID 08.30-08.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information om ratificeringen av reformfördraget m.m. Statsrådet Cecilia Malmström samt departementsrådet Torbjörn Haak och kanslirådet Johan

2007-12-06

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottets protokoll 2007/08:1

SAMMANSATTA KONSTITUTIONS- OCH UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:1 DATUM Onsdagen den 19 september 2007 TID 09.0009.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Hälsningsanförande Ordföranden hälsade utskottet och riksdagens EU:s representant Bengt Ohlsson välkommen. 2 Information om regeringskonferensen


Bilaga, se huvuddokumentet för mer information

Omröstning 2006/07:KUU1p1 EU:s fördrag

Votering: betänkande 2006/07:KUU1 EU:s fördrag, förslagspunkt 1 EU:s fördrag Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad utskottet anfört om EU:s fördrag. Datum: 2007-06-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 110 0 1 19 m 80

2007-06-20

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottets protokoll 2006/07:10

SAMMANSATTA KONSTITUTIONS- OCH UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:10 DATUM Torsdagen den 14 juni 2007 TID 14.1514.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av KUU1 EU:s fördrag Utskottet fortsatte behandlingen av skrivelse 2006/07:85 Årsboken om EU avsnitt 4 i berörd del om EU:s fördrag. Utskottet

2007-06-14

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottets protokoll 2006/07:9

SAMMANSATTA KONSTITUTIONS- OCH UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:9 DATUM Tisdagen den 12 juni 2007 TID 18.0019.43 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Protokoll från sammanträdet den 7 juni 2007 justerades. 2 Övriga ärenden Kanslichefen Thomas Hörberg tog upp frågor om kansliet

2007-06-12

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottets protokoll 2006/07:8

SAMMANSATTA KONSTITUTIONS- OCH UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:8 DATUM Torsdagen den 7 juni 2007 TID 09.00-09.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Statsministerns möte med Angela Merkel den 31 maj 2007 Statssekreteraren Nicola Clase, departementsråden Torbjörn Haak och Katarina Areskoug från

2007-06-07

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottets protokoll 2006/07:7

SAMMANSATTA KONSTITUTIONS- OCH UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:7 DATUM Tisdagen den 29 maj 2007 TID 12.3013.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Närvarobeslut Utskottet beslutade att riksdagens representant vid EU:s institutioner Bengt Ohlsson får närvara vid dagens sammanträde 2 Samråd inför

2007-05-29

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottets protokoll 2006/07:6

SAMMANSATTA KONSTITUTIONS- OCH UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:6 DATUM Torsdagen den 24 maj 2007 TID 10.3011.58 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Regeringens åtgärder för att främja en allmän debatt om EU:s framtid Statssekreteraren Håkan Jonsson, ämnesrådet Helena Onn och politiskt sakunnige

2007-05-24

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottets protokoll 2006/07:5

SAMMANSATTA KONSTITUTIONS- OCH UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:5 DATUM Torsdagen den 10 maj 2007 TID 08.0008.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ordförandeskapets bilaterala konsultationer med Sverige Statssekreteraren Nicola Clase lämnade information och svarade på frågor om ordförandeskapets

2007-05-10

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottets protokoll 2006/07:4

SAMMANSATTA KONSTITUTIONS- OCH UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:4 DATUM Fredagen den 27 april 2007 TID 08.30-09.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Överläggning enligt 10 kap. 3 andra stycket riksdagsordningen Statssekreteraren Nicola Clase lämnade information och svarade på frågor inför ordförandeskapets

2007-04-27

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottets protokoll 2006/07:3

SAMMANSATTA KONSTITUTIONS- OCH UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:3 DATUM Tisdagen den 17 april 2007 TID 08.3009.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Protokoll från sammanträdet den 10 april 2007 justerades. 2 Anmälningar Kanslichefen Bertil Wennberg anmälde utdelad utskrift

2007-04-17

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottets protokoll 2006/07:2

SAMMANSATTA KONSTITUTIONS- OCH UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:2 DATUM Tisdagen den 10 april 2007 TID 08.30-09.26 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Närvarobeslut Utskottet beslutade att kanslichefen Ingrid Larén Marklund vid EU-nämnden får närvara vid utskottets sammanträden. 2 Information

2007-04-10

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottets protokoll 2006/07:1

SAMMANSATTA KONSTITUTIONS- OCH UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:1 DATUM Tisdagen den 27 mars 2007 TID 12.3012.59 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Ålderspresidenten Göran Lennmarker m förklarade sammanträdet öppnat och hälsade de deputerade välkomna. 2 Upprop Upprop förrättades

2007-03-27

Omröstning 2003/04:KUU1p89 Miljöbestämmelser

Votering: betänkande 2003/04:KUU1 Europeiska konventet om EU:s framtid skr.2003/04:13förslagspunkt 89 Miljöbestämmelser Riksdagen avslår motionerna 2003/04:K2 yrkandena 35 och 36, 2003/04:K13 yrkande 49 och 2003/04:MJ434 yrkande 8. Datum: 2003-11-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 114

2003-11-20

Omröstning 2003/04:KUU1p65 Asylpolitiken

Votering: betänkande 2003/04:KUU1 Europeiska konventet om EU:s framtid skr.2003/04:13förslagspunkt 65 Asylpolitiken Riksdagen avslår motionerna 2003/04:K2 yrkande 29, 2003/04:K8 yrkande 19, 2003/04:K9 yrkande 20, 2003/04:K10 yrkande 24 i denna del, 2003/04:K12 yrkandena 15 och 16 och 2003/04:K13 yrkande 44. Datum:

2003-11-20

Omröstning 2003/04:KUU1p42 De nationella parlamentens roll

Votering: betänkande 2003/04:KUU1 Europeiska konventet om EU:s framtid skr.2003/04:13förslagspunkt 42 De nationella parlamentens roll Riksdagen avslår motionerna 2002/03:K431 yrkandena 6 och 7, 2002/03:K432 yrkande 7 i denna del, 2003/04:K2 yrkandena 17-19, 2003/04:K8 yrkande 2, 2003/04:K9 yrkande 10, 2003/04:K10

2003-11-20

Omröstning 2003/04:KUU1p87 Miljöpolitiken

Votering: betänkande 2003/04:KUU1 Europeiska konventet om EU:s framtid skr.2003/04:13förslagspunkt 87 Miljöpolitiken Riksdagen avslår motionerna 2003/04:K8 yrkande 28, 2003/04:K9 yrkande 30 i denna del, 2003/04:K10 yrkande 36 och 2003/04:K13 yrkandena 60 och 61. Datum: 2003-11-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2003-11-20

Omröstning 2003/04:KUU1p18 Kristendomen i ingressen

Votering: betänkande 2003/04:KUU1 Europeiska konventet om EU:s framtid skr.2003/04:13förslagspunkt 18 Kristendomen i ingressen Riksdagen avslår motionerna 2003/04:K8 yrkande 1 och 2003/04:K416 yrkande 7. Datum: 2003-11-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 21 kd Parti Ja Nej Avstående

2003-11-20

Omröstning 2003/04:KUU1p10 Flexibilitetsklausulen

Votering: betänkande 2003/04:KUU1 Europeiska konventet om EU:s framtid skr.2003/04:13förslagspunkt 10 Flexibilitetsklausulen Riksdagen avslår motionerna 2003/04:K2 yrkande 23 i denna del, 2003/04:K8 yrkande 6, 2003/04:K9 yrkande 3 i denna del, 2003/04:K12 yrkande 8 i denna del och 2003/04:K13 yrkande 14. Datum: 2003-11-20

2003-11-20

Omröstning 2003/04:KUU1p56 Skattefrågor

Votering: betänkande 2003/04:KUU1 Europeiska konventet om EU:s framtid skr.2003/04:13förslagspunkt 56 Skattefrågor Riksdagen avslår motionerna 2003/04:K2 yrkande 34, 2003/04:K9 yrkande 14 och 2003/04:K13 yrkandena 52-54. Datum: 2003-11-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 63 c, fp, kd, mp

2003-11-20