Dokument & lagar (25 träffar)

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:10

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:10 DATUM 2017-06-01 TID 09.1109.17 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2016/17:09. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU3 Utskottet fortsatte behandlingen

2017-06-01

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:9

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:9 DATUM 2017-05-18 TID 09.0009.05 09.1509.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2016/17:8. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU3 Utskottet behandlade

2017-05-18

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:8

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:8 DATUM 2017-05-11 TID 09.0009.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2016/17:7. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU3 Utskottet behandlade proposition

2017-05-11

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:7

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:7 DATUM 2017-05-04 TID 09.0009.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2016/17:6. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU3 Utskottet behandlade proposition

2017-05-04

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:6

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:6 DATUM 2017-05-02 TID 11.0012.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Sammanträdets öppnande Krister Örnfjäder Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop Ledamöter

2017-05-02

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:5

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:5 DATUM 2016-12-08 TID 09.0009.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Information om insatser från Försvarsdepartementet och Utrikesdepartementet Enligt 7 kap. 20 riksdagsordningen får ingen som har varit närvarande vid ett sammanträde med ett

2016-12-08

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:4

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:4 DATUM 2016-12-01 TID 10.3011.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Information från Försvarsdepartementet och Försvarsmakten med anledning av proposition 2016/17:32 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak och

2016-12-01

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:3

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:3 DATUM 2016-11-24 TID 08.3009.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Information från Militära underrättelse- och säkerhetstjänsten, MUST, med anledning av proposition 2016/17:32 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen

2016-11-24

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:2

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:2 DATUM 2016-11-17 TID 09.0009.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2016/17:1. 2 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan

2016-11-17

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2016/17:1

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2016/17:1 DATUM 2016-11-15 TID 11.0012.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Sammanträdets öppnande Krister Örnfjäder Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop Ledamöter

2016-11-15

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2013/14:6

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:6 DATUM 2014-05-28 TID 08.30- 08.34 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU2 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2013/14:189 och motion. Utskottet

2014-05-28

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2013/14:5

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:5 DATUM 2014-05-06 TID 12.00 12.03 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2013/14:4. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali Utskottet fortsatte

2014-05-06

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2013/14:4

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:4 DATUM 2014-04-15 TID 12.00 12.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Carina Hägg Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop

2014-04-15

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2013/14:3

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:3 DATUM 2013-12-05 TID 09.0009.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2013/14:1 och 2 med korrigering. 2 Kanslimeddelanden Kanslichefen meddelade att debattlista för kammardebatten

2013-12-05

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2013/14:2

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:2 DATUM 2013-11-28 TID 09.0009.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2013/14:1. 2 Mottagande av motion Kanslichefen anmälde att motion 2013/14:Fö257 av Mikael Jansson SD yrkande

2013-11-28

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2013/14:1

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:1 DATUM 2013-11-26 TID 12:0012.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Carina Hägg Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop

2013-11-26

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:9

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:9 Datum 2009-02-26 Tid 09.3009.40 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Rolf Gunnarsson m öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:8 3 Justering Fortsattes granskningen av förslag

2009-02-26

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:8

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:8 Datum 2009-02-19 Tid 10.3010.45 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Vice ordförande Urban Ahlin s öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:7 3 Granskning Granskning av utkast till betänkande

2009-02-19

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:7

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:7 Datum 2009-02-17 Tid 12.3012.45 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Rolf Gunnarsson m öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:6 3 Överläggning Behandlades underlag till betänkande

2009-02-17

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:6

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:6 Konstituerande sammanträde Datum 2009-02-12 Tid 10.3011.50 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Holger Gustavsson kdsom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, öppnade sammanträdet. 2 Upprop

2009-02-12

Paginering