Dokument & lagar (39 619 träffar)

Försvarsutskottets protokoll 2018/19:35

FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:35 DATUM 2019-06-13 TID 10.0011.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Presentation av utredningen Förbättrat skydd för totalförsvaret Huvudsekreterare Key Hedström presenterade utredningen Förbättrat skydd för totalförsvaret SOU 2019:34Ledamöternas frågor besvarades.

2019-06-13

Försvarsutskottets protokoll 2018/19:35 (docx, 30 kB)

Finansutskottets protokoll 2018/19:50

Finansutskottet Protokoll Utskottssammanträde 2018/19:50 Datum 2019-06-13 Tid kl. 11.15-12.08 Närvarande Se bilaga 1 1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken FiU20 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2018/19:100, motioner och skatteutskottets yttrande SkU6yUtskottet justerade betänkande 2018/19:FiU20.

2019-06-13

Finansutskottets protokoll 2018/19:50 (docx, 44 kB)

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2018/19:34

RIKSDAGEN ARBETSMARKNADSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:34 DATUM 2019-06-13 TID 10.0010.04 10.2211.59 12.0512.12 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2018/19:33. 2 Utökad fredsplikt på arbetsplatser där det finns kollektivavtal och vid rättstvister

2019-06-13

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2018/19:34 (docx, 34 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:770 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:770 Medel från Allmänna arvsfonden som gått till radikala organisationer av Robert Hannah L till Socialminister Lena Hallengren S Varje år betalas hundratals miljoner kronor ut från Allmänna arvsfonden. Pengarna ska gå till verksamheter som verkar för barn, unga och personer med funktionsnedsättning och

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:770 av Robert Hannah (L) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:769 av Arman Teimouri (L)

Fråga 2018/19:769 Försäkringskassans bedömningar kring personlig assistans av Arman Teimouri L till Socialminister Lena Hallengren S Trots ändrade direktiv i regleringsbrevet till Försäkringskassan fortsätter myndigheten med bedömningar kring personlig assistans som starkt kan ifrågasättas. Skrivningen i regleringsbrevet

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:769 av Arman Teimouri (L) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:768 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:768 Förbud mot omvandlingsterapi av Robert Hannah L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Tysklands hälsominister Jens Spahn har meddelat att den tyska regeringen avser att förbjuda omvandlingsterapi för hbtq-personer. I mars 2018 antog även Europaparlamentet en resolution om att omvandlingsterapi

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:768 av Robert Hannah (L) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:767 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:767 Hbtq-organisationers mötesfrihet av Robert Hannah L till Statsrådet Mikael Damberg S Under hela vintern, våren och försommaren har vi fått rapporter om att hbtq-organisationer utsatts för hot och skadegörelse från högerextrema, och då framför allt från NMR. Redan förra sommaren lät RFSL och RFSL Ungdom

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:767 av Robert Hannah (L) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:766 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:766 Rätt till vård för barn som är födda genom internationella surrogatarrangemang av Robert Hannah L till Socialminister Lena Hallengren S År 2018 föddes fler barn genom internationella surrogatarrangemang till svenska föräldrar än det kom barn till Sverige genom internationella adoptioner. Men lagstiftningen

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:766 av Robert Hannah (L) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:765 av Jan Ericson (M)

Fråga 2018/19:765 Indexuppräkning av bensinskatt av Jan Ericson M till Finansminister Magdalena Andersson S I en uppmärksammad intervju i Aftonbladet påstås finansministern ha sagt att hon är säker på att bensinskatten kommer att höjasDetta är ett citat hon sedan tagit avstånd från, och hon har begärt en rättelse från

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:765 av Jan Ericson (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:764 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2018/19:764 Länsmuseernas ekonomiska situation av Laila Naraghi S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Länsmuseerna är sammantaget Sveriges största museum. De finns i alla län och på orter som Kalmar, Uddevalla, Lund och Luleå. Varje år besöker över 4 miljoner människor landets länsmuseer. Deras verksamhetsområde

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:764 av Laila Naraghi (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:763 av Patrik Engström (S)

Fråga 2018/19:763 Nedläggningen av apoteket i Särna av Patrik Engström S till Socialminister Lena Hallengren S Apoteket i Särna ska stängas den 20 juni 2019. Anledningen påstås vara att det är svårt att rekrytera personal till Särna. Det stämmer dock inte. Det finns personer som gärna skulle bemanna apoteket. Vid en stängning

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:763 av Patrik Engström (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:762 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2018/19:762 Mediestödet av Laila Naraghi S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Dagens medielandskap står inför stora utmaningar. Två av dessa som vi måste bemöta är för det första behovet av lokal medienärvaro. Det krävs för att vi som medborgare ska kunna följa och påverka vad som händer omkring oss.

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:762 av Laila Naraghi (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:761 av Louise Meijer (M)

Fråga 2018/19:761 Skärpta straff för våldtäkter av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sexualbrott är något av det värsta en människa kan utsättas för. Brotten drabbar i huvudsak kvinnor och är en av vår tids viktigaste jämställdhetsfrågor. Under den socialdemokratiskt ledda regeringen

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:761 av Louise Meijer (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:760 av Anders Hansson (M)

Fråga 2018/19:760 Åtgärder mot stöldligor av Anders Hansson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Värdet av det stöldgods som årligen förs ut ur Sverige beräknas enlig den svenska försäkringsbranschen uppgå till mellan 1,3 och 1,8 miljarder svenska kronor. Det rör sig om allt från exklusiva bilar

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:760 av Anders Hansson (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:759 av Anders Hansson (M)

Fråga 2018/19:759 Tullverkets ANPR-kameror av Anders Hansson M till Finansminister Magdalena Andersson S Ett mycket viktigt hjälpmedel för Tullverket i kampen mot brottslighet är möjligheten att använda så kallade ANPR-kameror Automatic Number Plate Recognition vid våra gränsövergångar. Genom dessa kameror kan olika fordons

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:759 av Anders Hansson (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:758 av Louise Meijer (M)

Fråga 2018/19:758 Grov kvinnofridskränkning av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Statistiken visar att antalet kvinnor som blir mördade av en närstående man har ökat. Enligt Brottsförebyggande rådet mördades 22 kvinnor av en närstående man förra året. Det är den högsta siffran på

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:758 av Louise Meijer (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:757 av Louise Meijer (M)

Fråga 2018/19:757 Antisemitismen av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen presenterade Brottsförebyggande rådet en rapport om antisemitismen i Sverige. Av den framgår att flera personer som arbetar med säkerhet i judiska församlingar och föreningar uppfattar att den våldsbejakande

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-24 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:757 av Louise Meijer (M) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:756 av Louise Meijer (M)

Fråga 2018/19:756 Hemliga tvångsmedel av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I medier har det rapporterats om nya tolkningar av regleringen kring hemliga tvångsmedel och hemlig teleavlyssning. För att få använda hemlig teleavlyssning krävs att straffvärdet för det enskilda brottet

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:756 av Louise Meijer (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:755 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:755 Gränshinder mellan de nordiska länderna av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Ann Linde S Det nordiska samarbetet går långt bak i tiden, och våra arbetsmarknadsregioner går i dag över landsgränserna. Exempelvis pendlar varje vecka ca 5 400 värmlänningar till ett arbete i Norge. Men trots öppna gränser

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:755 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:754 av Gudrun Brunegård (KD)

Fråga 2018/19:754 Folkbildningens roll i det framtida nordiska utbildningssamarbetet av Gudrun Brunegård KD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Utifrån det svenska ordförandeskapet i Nordiska ministerrådet 2018 har regeringen ansvarat för framtagandet av ett program för utbildning och forskning ANP 2017:787

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:754 av Gudrun Brunegård (KD) (pdf, 91 kB)