Dokument & lagar (1 174 träffar)

Interpellation 2018/19:319 av Christer Nylander (L)

Interpellation 2018/19:319 Statens stöd till trossamfund av Christer Nylander L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP En viktig del av regeringens politik för civilsamhället är ett ekonomiskt stöd. Det ges i olika former och på olika grunder. För idrottsrörelsen, folkbildningen, friluftsfrämjandet etcetera

Inlämnad: 2019-09-09 Svarsdatum: 2019-09-20 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:319 av Christer Nylander (L) (pdf, 117 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Statens stöd till trossamfund

Interpellation 2018/19:318 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2018/19:318 Sponsring av damidrott av Lotta Finstorp M till Finansminister Magdalena Andersson S Ett företag kan stödja ett idrottslag genom sponsring, exempelvis genom köp av reklamplats på lagets dräkter eller i arenan. Marknadsvärdet på sponsringen kan dras av som en kostnad för företaget. I de flesta

Inlämnad: 2019-09-06 Svarsdatum: 2019-10-01 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:318 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sponsring av damidrott

Fakta-PM om EU-förslag 2018/19:FPM58 KOM (2019) 354, Tidigare faktapromemorior i ärendet

Regeringskansliet Faktapromemoria 2018/19:FPM58 Förordning om styrningsram för 2018/19:FPM58 budgetinstrumentet för konvergens och konkurrenskraft i euroområdet Finansdepartementet 2019-09-06 Dokumentbeteckning KOM 2019 354 Förslag till Europaparlamentets och rådets förordning om styrningsram för budgetinstrumentet

2019-09-06

Fakta-PM om EU-förslag 2018/19:FPM58 KOM (2019) 354, Tidigare faktapromemorior i ärendet (doc, 317 kB) Fakta-PM om EU-förslag 2018/19:FPM58 KOM (2019) 354, Tidigare faktapromemorior i ärendet (pdf, 90 kB)

Riksdagens protokoll 2018/19:112

1  Avsägelser Andre vice talmannen meddelade att Ylva Johansson S avsagt sig uppdraget som ledamot av riksdagen. Kammaren biföll denna avsägelse. Andre vice talmannen meddelade att Johan Pehrson L avsagt sig uppdragen som ledamot i finansutskottet samt som suppleant i konstitutionsutskottet och i justitieutskottet, att

2019-09-05

Riksdagens protokoll 2018/19:112 (pdf, 165 kB)

Interpellation 2018/19:317 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2018/19:317 Statens idrottspolitiska mål av Saila Quicklund M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP År 2017 lämnade jag som ordförande för kulturutskottets utvärderingsgrupp över utvärderingen av statens idrottspolitiska mål. Staten ger årligen över 2 miljarder kronor i stöd till idrotten för

Inlämnad: 2019-09-05 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:317 av Saila Quicklund (M) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2018/19:316 av Mikael Damsgaard (M)

Interpellation 2018/19:316 Kostnadsutjämningsutredningen av Mikael Damsgaard M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Kostnadsutjämningsutredningen föreslår i sitt slutbetänkande förändringar i kostnadsutjämningen mellan landets kommuner och regioner. Om förslaget genomförs innebär det dramatiska förändringar för kommuner

Inlämnad: 2019-09-04 Svarsdatum: 2019-09-17 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2018/19:316 av Mikael Damsgaard (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kostnadsutjämningsutredningen

Interpellation 2018/19:315 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:315 Hjälpmedel till elever som skriver nationella prov av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Under våren har Liberalerna uppmärksammats på frågan att elever som har dyslexi inte får använda vissa hjälpmedel i samband med att de skriver nationella prov. Hur situationen ser ut

Inlämnad: 2019-09-04 Svarsdatum: 2019-09-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:315 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hjälpmedel till elever som skriver nationella prov

Interpellation 2018/19:314 av Staffan Eklöf (SD)

Interpellation 2018/19:314 En moderniserad och teknikneutral gentekniklagstiftning av Staffan Eklöf SD till Statsrådet Jennie Nilsson S Användning av genteknik styrs i stort av EU-gemensamma regler som ska se till att endast säkra tillämpningar kommer ut på marknaden. Dessa regler fokuserar på den modifieringsteknik som

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-10-01 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2018/19:314 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: En moderniserad och teknikneutral gentekniklagstiftning

Interpellation 2018/19:313 av Lorena Delgado Varas (V)

Interpellation 2018/19:313 Handelsavtalet med Mercosur av Lorena Delgado Varas V till Statsrådet Ann Linde S Amazonas är en viktig pusselbit i arbetet för att förhindra den globala uppvärmningen att gå över två grader. Amazonas står för en femtedel av jordens syreproduktion och har den ojämförligt största artrikedomen

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-20 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Interpellation 2018/19:313 av Lorena Delgado Varas (V) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Handelsavtalet med Mercosur

Interpellation 2018/19:312 av Staffan Eklöf (SD)

Interpellation 2018/19:312 En avvägning mellan havsbaserad vindkraft och naturvärden av Staffan Eklöf SD till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Miljöpartiet har flera gånger signalerat att klimatmålen är överordnade andra långsiktiga mål. En bärande komponent i regeringens klimatpolitik är en mycket kraftig

Inlämnad: 2019-09-03 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2018/19:312 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 104 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: En avvägning mellan havsbaserad vindkraft och naturvärden

Fakta-PM om EU-förslag 2018/19:FPM57 KOM (2019) 343, 2018/19:FPM46

Regeringskansliet Faktapromemoria 2018/19:FPM57 Meddelande om en åtgärdsplan för att 2018/19:FPM57 stärka rättsstatsprincipen inom unionen Statsrådsberedningen 2018-09-03 Dokumentbeteckning KOM 2019 343 Meddelande från kommissionen till Europaparlamentet, Europeiska rådet, rådet, Europeiska ekonomiska och sociala

2019-09-03

Fakta-PM om EU-förslag 2018/19:FPM57 KOM (2019) 343, 2018/19:FPM46 (doc, 329 kB) Fakta-PM om EU-förslag 2018/19:FPM57 KOM (2019) 343, 2018/19:FPM46 (pdf, 99 kB)

Interpellation 2018/19:311 av Alexandra Anstrell (M)

Interpellation 2018/19:311 Ändamålsenligt materiel för kvinnor i försvaret av Alexandra Anstrell M till Försvarsminister Peter Hultqvist S Officersförbundet har konstaterat att det är illa ställt med materiel som är anpassad för kvinnor i Försvarsmakten. Utifrån en enkät till förbundets kvinnliga medlemmar kan konstateras

Inlämnad: 2019-08-30 Svarsdatum: 2019-09-17 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2018/19:311 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 108 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ändamålsenligt materiel för kvinnor i försvaret

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2018/19:310 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag av Tony Haddou V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt januariavtalet föreslås att kravet på aktiekapital sänks från 50 000 till 25 000 kronor den 1 januari 2020. Frågan har snabbutretts med en svepande konsekvensanalys, och

Inlämnad: 2019-08-29 Svarsdatum: 2019-09-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag

Interpellation 2018/19:309 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2018/19:309 Diplomatiska garantier av Ludvig Aspling SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Regeringen har som sista instans att avgöra frågan om den grupp imamer som fått utvisningsbeslut enligt lagen om särskild utlänningskontroll: utvisning påkallad av hänsyn till rikets säkerhet.

Inlämnad: 2019-08-29 Svarsdatum: 2019-09-20 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:309 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Diplomatiska garantier

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2018/19:36

RIKSDAGEN ARBETSMARKNADSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:36 DATUM 2019-08-29 TID 10.0010.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Rådsslutsatser om ILO:s hundraårsdeklaration för framtidens arbetsliv Utskottet överlade med statsrådet Ylva Johansson, åtföljd av medarbetare från Arbetsmarknadsdepartementet,

2019-08-29

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2018/19:36 (docx, 334 kB)

Riksdagens protokoll 2018/19:111

1  Justering av protokoll Protokollen för den 5, 1014, 1719, 24 och 25 juni justerades. 2  Anmälan om gruppledare för partigrupp Ålderspresidenten meddelade att Liberalernas partigrupp anmält Johan Pehrson som gruppledare för partigrupp. 3  Anmälan om ersättare Ålderspresidenten anmälde att Lars Jilmstad M inträtt som

2019-08-29

Riksdagens protokoll 2018/19:111 (pdf, 577 kB)

Interpellation 2018/19:308 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:308 Lagstiftningen kring könsdysfori av Mikael Oscarsson KD till Socialminister Lena Hallengren S Regeringen har i en lagrådsremiss föreslagit att barn så små som 12 år ska kunna ändra juridiskt kön och att barn så unga som 15 år ska kunna genomgå kirurgiska ingrepp i könsorganen. Enligt regeringen

Inlämnad: 2019-08-28 Svarsdatum: 2019-09-20 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:308 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 132 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lagstiftningen kring könsdysfori

Fakta-PM om EU-förslag 2018/19:FPM56 KOM (2019) 330, KOM (2019) 331

Regeringskansliet Faktapromemoria 2018/19:FPM56 BESLUT om ett strategiskt 2018/19:FPM56 innovationsprogram för Europeiska institutet för innovation och teknik EIT 2021-2027 och FÖRORDNING om Europeiska institutet för innovation och teknik omarbetning Utbildningsdepartementet 2019-08-29 Dokumentbeteckning KOM

2019-08-29

Fakta-PM om EU-förslag 2018/19:FPM56 KOM (2019) 330, KOM (2019) 331 (doc, 316 kB) Fakta-PM om EU-förslag 2018/19:FPM56 KOM (2019) 330, KOM (2019) 331 (pdf, 87 kB)

Interpellation 2018/19:307 av Jens Holm (V)

Interpellation 2018/19:307 Ordning och reda kring elskotrar av Jens Holm V till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Användandet av elskotrar/elsparkcyklar sprider sig lavinartat i Sverige och internationellt. Många upplever elskotern som ett smidigt färdmedel för att ta sig fram mellan relativt korta punkter i en stad.

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-10-03 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2018/19:307 av Jens Holm (V) (pdf, 104 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ordning och reda kring elskotrar

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2018/19:41

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:41 DATUM 2019-08-26 TID 14.00 14.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Val av andre vice ordförande Utskottet beslutade att välja Louise Meijer M till andre vice ordförande fr.o.m. den 26 augusti 2019 t.o.m. den 3 maj 2020 under Jessica Rosencrantz

2019-08-26

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2018/19:41 (docx, 43 kB)